ajattelin saisiko tältä palstalta apua kolmannen harrastus kaverin hankkimiseen?(agility,vedätys,jälki)
olen jo pitkään haaveillut typistetystä dobberista.en vaan ulkonäön takia vaan ihan sen takiakkin että se piiska häntä ei minua miellytä.(kokemusta on)
joten olen ajatellut hankkivani dobberin ulkomailta.
hinta haarukkaa olisi mukava tietää näin etukäteen jos vaikka virosta joltakin kasvattajalta sellaisen sitten hankkisi.rahalla ei sinänsä minulle ole väliä koska haluan hyvän koiran hyvästä suvusta.
miten tällä huonolla kielitaidolla kasvattajaan voisi ottaa yhteyttä?
kokemusta on dobbereista jo entuudestaan paljon, ja tätä hankintaa olen jo haaveillut sen kolme vuotta.
se joka osaisi neuvoa ns.tietämätöntä niin laittakaa ihmeessä neuvoja tulemaan!
harrastuskoiran hankinta
6
187
Vastaukset
- hääääälöy
dobberin hankinnassa en neuvo, mutta kannattaa mennä dobermann-foorumille kyselemään, ellet sitä koiraa jo ole hankkinut..http://www.kriegerhof-dobermanns.com/forum/index.php
- nhH8o
Kannattaa opetella Englantia, jos koiran meinaa ulkomailta tilata.
- dobermanni ihkutus
sitte kannattaa harrastaa tokoo ja aktiviteettii
- Karttsi
Myös Suomesta voit löytää typistetyn dobberin, mikli et aivan pentua välttämättä halua.
- smsj90us
Miten sellaisen Suomesta löytää, kun täällä on typistyskielto ? Eikä sellaisia dobermanneja rekisteröidä, joiden molemmat vanhemmat ovat töpöhäntiä. Tarkoitatko joitain maahan tuotuja, jo aikuisia koiria ?
- Karttsi
smsj90us kirjoitti:
Miten sellaisen Suomesta löytää, kun täällä on typistyskielto ? Eikä sellaisia dobermanneja rekisteröidä, joiden molemmat vanhemmat ovat töpöhäntiä. Tarkoitatko joitain maahan tuotuja, jo aikuisia koiria ?
Kyllähän se tiedossa on että typistyskielto on, joten joo! Arvasit oikein notta tarkoitan maahan tuotua aikuista koiraa.
Tai esimerkiksi vasta oli Viipurinkoirat Ry:n sivuilla uutta kotia vailla typistetty dobberi neiti, jota siskoni kyseli. Oli jo ehtinyt saada uuden kodin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1252019
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1301523En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931366- 631234
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1371159The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121101Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223922- 153865
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57813Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20768