Hei!
Lapsellemme suositeltiin neuvolapsykoligin toimesta tuettua eskaria. Lapsi on tullut perheeseemme sijaislapseksi ja nähtävästi hänellä on jonkinasteisia oppimisvaikeuksia -levoton lapsi ei ole.
Onko kellään kokemusta tuetusta eskarista, miten se eroaa ns. tavallisesta esikoulusta ja onko tuetusta eskarista mahdollisuutta siirtyä tavalliseen kouluun?
Tuettu eskari
2
481
Vastaukset
- helsinkiläinen äiskä
meidän tyttö on menossa tuettuun esikouluun kielellisen kehityksen takia. nyt elokuussa alkaa 16.päivä siis.
tavalliseen kouluun täysin mahdollista mennä sen jälkeen. me tosin mietimme että siirrämme koulun aloitusta sitten vuodella, saa nyt nähdä miten kehitystä tapahtuu tulevan vuoden aikana.
ystäväni lapsi menee elokuussa toiselle luokalle, esikoulun hän kävi tuetusti ja ensimmäisen luokan hän aloitti erityisluokassa josta siirtyi kesken ekan luokan sitten ihan normaaliin kouluun.
olisi kiva vaihtaa ajatuksia sinun ja muidenkin erityislasten vanhempien kanssa joilla eskari ikäinen lapsi. - eskarilaisen äiti
Hei.Oma poikani on tuetussa eskariryhmässä ja olen ollut tosi tyytyväinen pienryhmätoimintaan.Ryhmässä on 11 lasta jossa on osa eskarilaisia ja loput 5.vuotiaita.Poika aloittaa aivan normaalissa koululuokassa syksyllä vaikkakin saa ehkä kouluavustajan tueksi lukemiseen ja kirjoittamiseen sekä matematiikan tunneille.Se ei eroa juuri mitenkään erikoisesti tavallisesta esikoulupäivästä,tietääkseni.Laita vaan lapsesi sinne tuettuun ryhmään,siitä varmaan on apua hänelle sitten kun on kouluun menossa.Suosittelen.:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131063
- 1141052
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21775- 53720
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32663ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42618Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9492