Olen siis kirjottelemassa fantasiatarinaa, ja ihan jumissa tämän "pääpahis"-hahmon kanssa. En haluaisi tehdä mitään massatyyppiä, haluan-hallita-koko-maailmaa-ja-peittää-kaiken-ikuiseen-pimeyteen, vaan jotenkin inhimillisemmän, silti todella ilkeän ja pahan ja ehdottomasti persoonallisen. Minkälaisesta pahasta hahmosta haluaisitte lukea? Motiivit? Menneisyys? Luonne? Areena on teidän.
Vinkkejä pahiksen luonteeseen ja motiiveihin?
4
453
Vastaukset
- ...
Lapsuuden traumat? Pakotettu syömään koulussa kesäkeittoa? Liian pienet kengät pienenä? Haisee pahalle ja kukaan ei tahdo olla sen kaa?
Kyllähän näitä keksii. - Eräs kirjoittaja
Riippuu ihan tarinasi luonteesta millainen antagonisti siihen sopii. Fantasiassa yleinen antagonisti on protagonistia korkeammassa asemassa sekä poliittisesti että taloudellisesti, mutta ei ehkä sosiaalisesti. Lähtökohta on vääjäämättä tämä, jos et halua kehittää omaperäistä ja kokeellista tarinaa. Omaperäisyys ei kuitenkaan tarkoita, että pääpahis olisi tarinallisesti toimiva, joten yleisen asetelman käyttöä on syytä harkita vakavasti.
Haluan-hallita-koko-maailmaa-ja-peittää-kaiken-ikuiseen-pimeyteen -tyyppiset antagonistit eivät yleensä toimi, koska heidän päämääränsä ovat epärealistisia. Miksi kukaan haluaisi tuhota maailmaa jos hänellä olisi valittavana hallita maailmaa itsevaltiasparatiisista käsin? Kuten vaikkapa Gaddafi, Kim Jong-il tai moni saudi-prinssi tuntuvat nykyisin tekevän. Monet kirjailijat antavat maailmantuhomanioille syyksi koston, mutta yleensä kosto saavutetaan jo tappamalla tai tuhoamalla kostettava asia, jonka luulisi olevan vähemmän kuin koko maailma.
Kiinnostava antagonisti on tarinassa lähes yhtä tärkeä osa kuin kiinnostava protagonisti, joten antagonisti on syytä suunnitella huolella. Samalla tavoin kuin protagonistilla tulee olla kunnon motiivit, menneisyys ja luonne, myös toimivalla antagonistilla tulee olla vastaavat asiat hyvin mietittynä.
Mikä voisi olla kiinnostava antagonisti? Riippuu edelleen tarinastasi. Jos haluat painottaa antagonistia protagonistia enemmän, suunnittele päävihollinen, joka on voimakas, karismaattinen, hyvin esillä alusta lähtien ja näyttäytyy vähän väliä. Vahvat antagonistit myös pystyvät pyörittämään tilanteita, valtakuntia ja protagonistia kuin keppihevosta. Vahva antagonisti muuttuu heikoksi antagonistiksi, jos häviäminen protagonistille voidaan laittaa antagonistin syyksi. Tarinallisesti vahvoja antagonisteja ovat muun muassa Darth Vader, Palpatine, Joker ja Voldemort. Jos taas haluat painottaa tarinassasi protagonisteja, valitse vähemmän esillä oleva antagonisti, kuten Sauron tai Saruman.
Omat suosikkini löytyvät ehdottomasti vahvoista pääpahiksista, sillä heidät muistetaan, heitä pelätään ja heitä ihaillaan. Vahvasti manipuloiva antagonisti tarvitsee toimiakseen taitavan ja nokkelan kirjoittajan, joten riippuu ihan kirjallisista taidoistasi ja työpanoksestasi, kannattaako vahvaa pääpahista valita tarinaan. Yleensä vahva pääpahis kaatuu siihen, että kirjoittaja unohtaa eläytyä pääpahikseen yhtä syvällisesti kuin protagonistiin, minkä takia lopputulos jää latteaksi ja kiiltokuvamaiseksi.
Jos tietäisin lähtöasetelmastasi enemmän, voisin neuvoa enemmän. - Vladimir Harkonnen
Teet vaan niinku oikeet kirjailijat, kopioit muilta.
- Jonsku :3
En nyt kyllä keksi, mutta ilmoita kuitenkin, kun saat tarinasi valmiiksi. :3
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial41644Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1161623Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2431149Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078- 128919
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2856- 10835
Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48823Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.163819