laatuproosan ystävälle
Itse olen Hemingway-fani
Stainbeck on tullut luettua
Juhani Aho on ollut jess
Faulkner on kiva
Neuvo lisää
Itse olen Hemingway-fani
Stainbeck on tullut luettua
Juhani Aho on ollut jess
Faulkner on kiva
Neuvo lisää
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kotimainen hakkaa käännöskirjallisuuden koska vaan. kokeile näitä: joni skiftesvik, hannu salama, väinö linna,anja snellman,kari hotakainen.
itse innostuin nyt kahlaamaan waltarin tuotantoa.sinuhe pitää kaikkien lukea!
Amerikan Psyko on ehdottomasti HAUSKIN kirja mitä olen koskaan lukenut. Jättää taakseen jopa Sinuhen, koska huumori ja nauru on lähestulkoon aina laadukkaampaa ja viihdyttävämpää kuin esim monimutkaiset juonenkäänteet.
jos huumoria kaipaa niin kannattaa tarttua kurt vonnegutiin.lue vaikka "mestarien aamiainen".vonnegut on sarkasmin ja tragikomiikan ehdoton kingi.
Keltainen kirjasto on mielestäni aika varma arpa, ottaa sieltä minkä tahansa. Minulle käy joskus niin, että jämähdän saman kirjailijan kirjoihin tai ainakin samantapaisiin teoksiin. Ottamalla Keltaisesta kirjastosta tuntemattoman nimen olen tehnyt ihan mukavia löytöjä.
Herman Hesse; suosittelen.
Kannattaa lukea ainakin Siddharta.
Käännöskirjallisuutta toki, mutta mukaansatempaavaa.