Sitä tässä mietin, että millaiset kisatulokset pitää saada, jotta voisi puhua harrastavasta kodista koirien kohdalla? Itselläni on nyt hiukan yli vuoden ikäinen koiruus, jonka kanssa aloittelen juuri kisauraa tokossa. TK1 olisi tarkoitus suorittaa tänä vuonna, myös TK2 jos hyvin sujuu. BH-koe on jo varattu, ilmoittautuminen siis.
Agilitystä ollaan käyty alkeiskurssi, syksyllä olisi tarkoitus sitä sitten harrastaa enemmän, kun pääsee ensin lonkkakuviin kesällä. Lumien sulettua alkaa jäljestys ja hakuun keskitytään myös enemmän. Muutamassa näyttelyssä käydään myös ainakin kevään ja kesän aikana. Nyt kuitenkin on päälajina toko.
Kuulostaako tämä harrastavalta kodilta vai pitäisikö jo olla TK1-koulari heti 10 kk ikäisenä ja nyt tässä iässä se TK2 myös?
Mitä harrastusmäärää pidätte minimirajana harrastavassa kodissa, tyyliin riittäisikö kerran viikossa jotkut treenit?
Harrastava koti?
2
319
Vastaukset
Minulle harrastava koti = harrastetaan tavoitteellisesti jotain, esim. tokoa, pk-lajeja tai agilitya. Näyttelyitä en laske harrastukseksi tässä tapauksessa. Tavoitteellinen = tavoitteena pärjätä kisoissa/kokeissa, saavuttaa luokkanousuja ja koulutustunnus. Huolehditaan myös koirasta, että se on oikeasti koulutettu ja treenattu kuntoon kokeita varten.
Mua vähän ärsyttää tämä nykyajan tehotuotantoharrastuskulttuuri, että koiran pitäisi olla jo tyyliin valio alta kaksivuotiaana. Antaa minusta vähän väärän kuvan aloittelijoille koiraharrastuksessa, koska ei kuitenkaan pitäisi olla tarkoitus, kenen koira on nuorimpana päässyt titteleihin kiinni.- Kamulle ajanvietettä
Minulle harrastava koti tarkoittaa minimissään sitä että koiran kanssa säännöllisesti (vuosien mittaan) harrastetaan jotain lajia/lajeja, mutta en näe että välttämättä tarvitsee kilpailla (tosin varmaanhan se aika luonnollisesti siihen johtaa :) .
Mutta ehkä ajattelen eri kantilta asian... Koiran hyvinvoinnin kannalta, jotain harrastetta kodin ulkopuolella, jotain "työtä" koiralle, Ei välttämättä kilpailua, mutta koiran elämään kuuluvaa säännöllistä tekemistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t503337- 151730
- 351664
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171651Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251392Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401312- 611289
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901085Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221023- 128974