Antti Tuuri Rata

Marra22

Antti Tuuri: Rata, Otava 2010

Antti Tuuri kirjoittaa vielä sotakirjan. Niistä ei näytä tulevan loppua, vaikka jo kohtuuden nimissä pitäisi. Nyt on kyse retkestä Muurmannin radalle ja siellä tehtävästä tuhotyöstä.
Kirja on tyyliltään Tuurin aikaisempien kirjojen tapainen. Tapahtumat ja vuorosanat sanotaan jännästi takakautta kiertäen. Asioiden ja tapahtumien tulkkina on joukkueenjohtajan taistelulähetti. Hänellä on läheinen tarkastelunäkökohta taisteluihin ja tapahtumiin.

Kirjan teksti on tyypillistä sotakerrontaa. Lopussa on yllättävä, varmaan ehkä älykkäämmän lukijan pääteltävissäkin oleva taisteluretki, joka ei aivan mene käskyn mukaan. Kuitenkin kirjasta puuttuu jokin syvempi näkemys ja vaikuttaa, että kyseessä on Tuurilta jonkinlainen välityö: kirja piti saada aikaiseksi, ja tulihan se siitä.

Tuuri ja hänen ystävänsä Erno Paasilinna joskus miettivät, miten pelastaa kirjailija vanhuudessa kirjoitettujen huonojen kirjojen häpeältä. He keksivät teloitustoimikunnan. Jos tämä yksimielisesti toteaisi, että nyt kirjailijan on aika lopettaa kirjoittaminen, ja tämä ei sitä uskoisi, toimikunta menisi ja ampuisi kirjailijan. Nyt on tosi lähellä em. tilanne.

4

982

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1234567--

      Hyvä arvio, kiitos!

    • alvari.raappavaara

      Kas kun sattukin. Päättyvällä viikolla tuon luin ja en mää sitä nyt ihan Tuurin huonoimpiin laskisi. Tyyli on tätä taattua, repliikitöntä tapahtuneen raportointia. Siitä pitää tai ei. Minusta toimi hyvin vaikkapa Kylmien kyytimiehessä. Liekkö ollut silloin uutuudenviehätystä.
      Perusideahan on sama kuin vaikka Asejunassa tai Viljajunassa. Miehillä on tehtävä, ja kirjailijalla tehtävä on kertoa kuinka homma tehtiin, teknisine yksityiskohtineen, ja kuinkas sitten kävikään. Ihan vanhan kunnon länkkärielokuvan draaman kaaren mukaisesti. Tosin vähemmillä ihmissuhdesotkuilla, jotka eivät suomifilmin luonnekuvaan sovi. Huumori on niukkaa ja tiukkaa, kuten tilanteetkin. Mieluummin pohjalaiskomiikka mielestäni toimii puhuttuna kuin mutkan kautta kerrottuna.
      Rata on oiva aikalaiskuva ja oppikirja talviulkoilusta nykyihmisille, jotka coretexeineen ja haahkanuntuvapusseineen miettivät, lähtiskö reissuun kun pakkastakin on melkein parikymmentä. Eikä moottorikelkassa ole lämmitettyjä kahvoja.
      Rohkenen suositella, siis kirjaa ja ulkoiluakin, säästä riippumatta.

    • evo61

      onko kirja vaikuttamiseen pohjautuva?

    • Vuorenpeikkolainen

      Avaappa vähä kysymystäsi. Kenen vaikuttamista tarkoitat? Miesten operaation vaikutusta sotatoimien lopputulokseen, lukijan mieleen vaikuttamista sodan järjettömyyteen suhtautumisessa, vaikuttamista veteraanien arvostukseen vaikko jotain muuta minulle ymmärtäytymätöntä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      351
      1477
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      91
      433
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe