Antti Tuuri Rata

Marra22

Antti Tuuri: Rata, Otava 2010

Antti Tuuri kirjoittaa vielä sotakirjan. Niistä ei näytä tulevan loppua, vaikka jo kohtuuden nimissä pitäisi. Nyt on kyse retkestä Muurmannin radalle ja siellä tehtävästä tuhotyöstä.
Kirja on tyyliltään Tuurin aikaisempien kirjojen tapainen. Tapahtumat ja vuorosanat sanotaan jännästi takakautta kiertäen. Asioiden ja tapahtumien tulkkina on joukkueenjohtajan taistelulähetti. Hänellä on läheinen tarkastelunäkökohta taisteluihin ja tapahtumiin.

Kirjan teksti on tyypillistä sotakerrontaa. Lopussa on yllättävä, varmaan ehkä älykkäämmän lukijan pääteltävissäkin oleva taisteluretki, joka ei aivan mene käskyn mukaan. Kuitenkin kirjasta puuttuu jokin syvempi näkemys ja vaikuttaa, että kyseessä on Tuurilta jonkinlainen välityö: kirja piti saada aikaiseksi, ja tulihan se siitä.

Tuuri ja hänen ystävänsä Erno Paasilinna joskus miettivät, miten pelastaa kirjailija vanhuudessa kirjoitettujen huonojen kirjojen häpeältä. He keksivät teloitustoimikunnan. Jos tämä yksimielisesti toteaisi, että nyt kirjailijan on aika lopettaa kirjoittaminen, ja tämä ei sitä uskoisi, toimikunta menisi ja ampuisi kirjailijan. Nyt on tosi lähellä em. tilanne.

4

966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1234567--

      Hyvä arvio, kiitos!

    • alvari.raappavaara

      Kas kun sattukin. Päättyvällä viikolla tuon luin ja en mää sitä nyt ihan Tuurin huonoimpiin laskisi. Tyyli on tätä taattua, repliikitöntä tapahtuneen raportointia. Siitä pitää tai ei. Minusta toimi hyvin vaikkapa Kylmien kyytimiehessä. Liekkö ollut silloin uutuudenviehätystä.
      Perusideahan on sama kuin vaikka Asejunassa tai Viljajunassa. Miehillä on tehtävä, ja kirjailijalla tehtävä on kertoa kuinka homma tehtiin, teknisine yksityiskohtineen, ja kuinkas sitten kävikään. Ihan vanhan kunnon länkkärielokuvan draaman kaaren mukaisesti. Tosin vähemmillä ihmissuhdesotkuilla, jotka eivät suomifilmin luonnekuvaan sovi. Huumori on niukkaa ja tiukkaa, kuten tilanteetkin. Mieluummin pohjalaiskomiikka mielestäni toimii puhuttuna kuin mutkan kautta kerrottuna.
      Rata on oiva aikalaiskuva ja oppikirja talviulkoilusta nykyihmisille, jotka coretexeineen ja haahkanuntuvapusseineen miettivät, lähtiskö reissuun kun pakkastakin on melkein parikymmentä. Eikä moottorikelkassa ole lämmitettyjä kahvoja.
      Rohkenen suositella, siis kirjaa ja ulkoiluakin, säästä riippumatta.

    • evo61

      onko kirja vaikuttamiseen pohjautuva?

    • Vuorenpeikkolainen

      Avaappa vähä kysymystäsi. Kenen vaikuttamista tarkoitat? Miesten operaation vaikutusta sotatoimien lopputulokseen, lukijan mieleen vaikuttamista sodan järjettömyyteen suhtautumisessa, vaikuttamista veteraanien arvostukseen vaikko jotain muuta minulle ymmärtäytymätöntä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      278
      3462
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1913
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      30
      1561
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1441
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1093
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1034
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      67
      1003
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      90
      865
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      716
    Aihe