Ajattelin teille kertoa ,kuin tuli ihana olo ,kun illalla kävin kuuntelemassa JOEL HAALLIKAISTA kirkossa.Meillä on niin lähellä ,että makuu huoneen ikkunasta näkyy..Ajattelemme pienellä kirkonkylällä oli noin 100 henkilöä ,kyllä kiinostus on kova. toden totta ,ei mikään saarna ilta normaali jutustelua ja Hänen laulujansa. toivon Teidänkin omia kertomuksia jatkoksi ,mitä mieleen tulee,paitsi ei nälvimistä..pitäkäämme palsta siistinä huoliamme purkakaamme,toisiamme tarvitaan.heta
huomenna alkaa huhtik aprillipäivä.
he
692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joelin laulut ovat todella koskettavia, olivat sitten hengellisiä, tai tanssimusiikkia.
Valitsin tähän yhden suosikeistani, Anna vierellesi tulla: http://www.youtube.com/watch?v=FuA1WbAKvqk
Hänen laulussaan tuntuu oikein sisäinen rauha.
Kerran olen kuulut hänen lauluaa livenä.
Minua ovat hänen laulunsa auttaneet surussa, puolison menetettyäni.
Lauluisahan on aina jokin sanoma, kaikki eivät vaan kuuntele musiikkia siten. Minulle sanat ovat tärkeät laulussa.
mää kävin joulun alla kuuntelemassa arja korisevaa toivakan kirkossa kivalta kuulosti joululaulut kitaran säestyksellä sieltä kun löytyy pappi joka soittaa kitaralla jumalanpalvelustenkin musiikin kirkko oli ääriään myöten täynnä ja tunnelma oli lämmin tykkään itsekkin laulaa kirkossa siellä on niin hyvä akustiikka ja oikeesti hengellinen musiikki on aika haastavaa se taas tuli huomattua eilen kirkkokuoron harjoituksissa.
Varmasti nautinnollinen ilta teillä. Olen ollut myös samanmoisessa tilaisuudessa ja iltamme oli harras!
Tässä Saviruukku, josta pidän paljon.
http://www.youtube.com/watch?v=StYg3nwogJk
Vähän sivuun.
No joku Hallikainen kiinnosta pätkääkään. Alkoi kiinnostuttamaan suomen pienin paikkakunta. Wikin mukaan se on Sottunka. Sijaitsee Ahvenanmaalla, saariryhmä, jolla kolmella saarella asutusta. Asukkaita nykyään 110 henkilöä. enimmillään ollut jopa neljäsataa..
Ja vaikka nyt ateisti olenkin, olen kiinnostunut kirkoista. Sottunkassa on suomen pienin puukirkko. Pitää laittaa korvan taakse, jos joskus tulee mieleen matkustaa kattelemaan Ahvenanmaata. Sottunkaan pääsee lautalla.
=DW=
Sottungasta tuli juttu töllössä, ruotsink. kanavalla. Haastateltiin muutamaa eläkeläistä.
Me sinne si, mitä sä täällä teet, jos ei kiinnosta.