Cavalier KC ja sydänsairaudet!

nimeksi Jakke

Suunnittelen ekan cavalierin ostoa.Ongelma: olen nähnyt kavereiden cavveja ja osa terveitä,osa ei.Yksi oli liikalihava, kahdella lasikuulasilmät lyttykuonolla mutta olen jotenkin pannut merkille, että ruskeavalkoisissa olisi vähiten kasvopiirteiden virheitä.
Pelkoni on, että kenneli pakottaisi minua ostamaan sairasta pentua vakuuttaen että se on terve.Haluan terveen cavalierin - pitää olla avoin naama pyöreällä kuonolla ja mantelinmuotoisilla silmillä.
Yksi kaverini cavalieri veti paniikissa aina taluttaessa.Sitä en myöskään halua.
Mistä saisin listaa cavalier-kenneleistä,joilla on terveitä pentueita?
Mikä on suositushinta?
Väriä en ole päättänyt.Tricolor ehkä raflaavin väri mutta luonne ja kokonaisuus ratkaisee pennun valintaa.Minua kiehtovat aika itsevarmat eläimet, joten voisin "vahingossa" valita aika vilkkaan ja pomottavan tapauksen.En halua, että koirani alkaa murista kun se haluaa komennella.

4

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnea etsintään

      jälkiviisaana voin neuvon eka katsomaan kennel liiton sivuilta jalostus osuudesta valisemasi kennelin koirien terveystiedot.kannattaa ottaa koira jonka vanhempien päät on magneettikuvattu.niistä löytyy tietoa cavalier kingcarlesinspanielien sivuilta kohdalta terveys.ehdottomasti kannattaa ettei sairaitten koirien kasvattajat lisää jalosta ns reikäpäisiä koiraparkoja.kannattaa myös katsoa kuolinsyyt samoilta sivuilta

      • niin tai näin

        toisin ,jos aletaan suosia magneettikuvattuja voi sydänsairaudet lisääntyä,kun on liian pienet piirit


      • lisää hölmöjä
        niin tai näin kirjoitti:

        toisin ,jos aletaan suosia magneettikuvattuja voi sydänsairaudet lisääntyä,kun on liian pienet piirit

        Aloittaja vaikuttaa tutulle kysyjälle :minulle myytiin sairas pentu?Nyt on tullut mukaan ihan´ihmeellisiä sanoja.Mitä tarkoittaa lasikuulasisilmät? Et kai niin tyhmä sentään ole että pennun ostaisit jolla on reikä päässä?Taitas olla aika hiljainen.Lihavasta murisevasta hihnassa vetävästä koirasta voit kysellä tarkemmin omistajilta."suositushunta on se minkä kasvattaja sanoo,ota tai jätä.


    • Mieti vielä

      Unohda koko juttu.

      Nauratti kun luin tämän:
      "En halua, että koirani alkaa murista kun se haluaa komennella."
      Jos ei opeta koiraa ei voi mitään odottaakaan. En ole vielä tähän päivään mennessä tavannut komentelevaa cavaa, omistajia kylläkin. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe