Hollolan seutu näyttää keskittyvän ikkunoiden tilkitseminen sanomalehdillä pelossa, että seuraavanakin talvena sataa lunta tupaan.
Lehti: ”Haluanko Suomen joka vetäytyy takaisin omaan kuoreensa?”
Eikö tuo typerä lehti löydä muuta asiaa eduskuntavaaleista kuin mitään sanomattoman kielikuvan. Kaipa te pidätte sitten äänestäjiäkin kilpikonnina joista saa hyvän liemen.
Lehti: ”Peruuttaa kansainvälisyyden, avoimuuden ja yhteisvastuun tieltä.”
Ihan yhtä hölmö ymmyrkäinen. Mitä ihmettä tarkoittaa kansainvälisyyden peruuttaminen? Eikö lehti löydä, vaiko vain ei halua nostaa esille niitä ASIOITA, joista kansainvälisyys muodostuu. Joukkojen lähettäminen Libyaan olisi hyvä esimerkki. Pitäisikö sinne mennä peruuttamalla vai kaasu pohjassa?
Peruuttaminen avoimuuden tieltä on siinä mielessä hyvä kielikuva että tiellähän pääsee molempiin suuntiin ja kun lehti ei ota kantaa mihin suuntaan tiellä kukin puolue on ollut menossa niin eipä tarvitse miettiä sitäkään puhuuko peruuttamisesta vai kaasuttamisesta. No - eihän se niin mukavaa olekaan kun kaverit narahtavat verovarojen käyttämisestä vaalitukeen ja vallan pönkittämiseen.
Yhteisvastuulla varmaankin lehti tarkoittaa sitä että kansa maksaisi kaiken mitä poliitikot vaan keksivät.
Lehti: ”Olemmeko me jatkossa itsekäs ja omahyväinen kansa…”
Olisi mielenkiintoista nähdä lehden listaus maailman valtioista itsekkyyden ja omahyväisyyden mukaan, onkohan lehden mielestä Suomi itsekkäämpi ja omahyväisempi kuin esimerkiksi Kreikka?
Lehti: ”.…joka vetää karvareuhkan korvilleen ja kiipeää uuninpankolle vuolemaan päreitä”
Mitä hittoa pukeutumisella ja harrastuksilla on tekemistä itsekkyyden ja omahyväisyyden kanssa ????
Liian hapanta
Ohi kulkija
3
136
Vastaukset
- et ole ohikulkija
Mitä horiset? Sellaista lehteä kuin Hollolan seutu ei ole olemassakaan?
- Vanha Laji-Tyyppi
Hollolan Seutu -lehdessä taitaa ola kysymys nykyisistä Lahden Seudun Sanomista. http://www.lahti.fi/www/cms.nsf/subpages/kulttuurijaliikuntaliikuntapalvelut , jonka rohkeimmat journalistiset oivallukset ovat kotoisin ehkä Kari Mustosen kynästä tai ainakin näppäimistöltä.
- Opettele lukemaan
Elä horise joutavia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä313527- 1231399
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111331- 711048
- 581041
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871026olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26967Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38941Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67920Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78875