ripuli

Onko unduni sairas? :( Molemmat ovat ihan iloisia, mutta toisella on ripuli... Onko se sairauden merkki?......
61376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on kyse siitä että, tirppa on syönyt liikaa tuoreruokaa.
muulloin ripuli voi olla sairauden merkki.
myös vasta ostetuilla tirpoilla voi olla ripuli, joka johtunee, siitä että ovat kokeneet niin suuren elämänmuutoksen.

Äänestä
  • Se on minun uusi lintu("vasta ostettu"), nyt ripuli loppui ja näyttää ihan terveelta, toivottavasti pysyykin sellaisena! :P

    Äänestä

Tähän väliin voikin sanoa muistutuksen tuoreruoan kohdalla. :)

Eli ei liikaa "löysiä" (kurkku, tomaatti yms) hedelmiä tai vihanneksia putkeen vaan vaihtelevasti tuoretta. Edellä mainitut aiheuttavat ulosteen löysenemistä, jos syötetään joka päiväisesti.

Eli silloin tuo olisi syy ripuliin, jos taas et keksi syytä niin olisi paras erottaa sairas lintu toisesta ja käyttää e.lääkärillä, jos ripuli ei mene ohi muutamassa päivässä. Tuo erottaminen siksi, että ei tartu, jos on jokin tarttuva sairaus (aina mahdollisuus).

Äänestä

Jos sil on ripuli lisää vähän veteen appelsiinin nestettä Hox!!!vähän...Hox!!!

Äänestä
  • Hei! kysyit onko lintusi sairas.. minä itse jouduin viime viikolla lopettamaan oman unduni.. alkoi ripuloimaan ja meni nopeasti huonoksi.. vein lääkäriin niin sisäelimet olivat aivan romuna. mitään ei ollut enää tehtävissä kun unduni ei pysynyt enää edes jaloillaan ja sen pää ei pysynyt pystyssä.. se piti silmiään kiinni kun ei enää jaksanut aukaista edes niitä.. minun lintu oli vasta vajaa 1 vuotta. joten suosittelen viemään linnun lääkäriin että he pystyisivät hoitamaan linnun kuntoon.. jos on paha ripuli niin lääkäri aloittaa nestehoidon ja tarvittaessa myös antibiootti hoidon ja vitamiini hoidon. vie hyvä ihminen eläin heti lääkäriin! kaikkea hyvää toivoen=)

    Äänestä

  • Eläinrakas kirjoitti:

    Hei! kysyit onko lintusi sairas.. minä itse jouduin viime viikolla lopettamaan oman unduni.. alkoi ripuloimaan ja meni nopeasti huonoksi.. vein lääkäriin niin sisäelimet olivat aivan romuna. mitään ei ollut enää tehtävissä kun unduni ei pysynyt enää edes jaloillaan ja sen pää ei pysynyt pystyssä.. se piti silmiään kiinni kun ei enää jaksanut aukaista edes niitä.. minun lintu oli vasta vajaa 1 vuotta. joten suosittelen viemään linnun lääkäriin että he pystyisivät hoitamaan linnun kuntoon.. jos on paha ripuli niin lääkäri aloittaa nestehoidon ja tarvittaessa myös antibiootti hoidon ja vitamiini hoidon. vie hyvä ihminen eläin heti lääkäriin! kaikkea hyvää toivoen=)

    Heips,
    ripuli loppui nopeasti, varmaan lintu oli shokissa muuton jälkeen, toivottavasti ei tuu takaisin... surullista että sun linnulle kävi näin :( Voimia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onnellinen omistaja kirjoitti:

Onko unduni sairas? :( Molemmat ovat ihan iloisia, mutta toisella on ripuli... Onko se sairauden merkki?......

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu