energian tuhlausta!

nopeasti pitäisi säätää laki, jolla kaikista kerrostaloista poistetaan suuret ja energiaa tuhlaavat kylmiöt pois. Jos niissä säilytetään sokerisia hilloja niin - onko siinä järkeä jäähdyttää niitä kesällä ja lämmittää talvella!!! Meillä on pakastimet ja jääkaapit varastointiamme varten.

Toivon että asia otetaan keskusteluun
8439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Saahan niistä kylmiöistä keskustella, mutta niistä pitää keskustella yhtiökokouksessa, täällä asian vatvominen on turhaa.
Sinänsä olen kanssasi samaa mieltä, että kylmiöt on nykyaikana aivan turhaa, pottujakaan ei kannata enää itse viljellä ja harvallapa niitä viljelyspalstoja onkaan.

Äänestä

joka maksaa vuodessa taloyhtiölle 420 €/v.Laittakaa niille käyttäjille käyttämaksu yhtiökokouksessa päätetään esim.20€/kk se maksaa joka käytään ,taloyhtiössä ei kannata pitää vapaamatkustajia.

Äänestä

Joo, kylmiöt pois, mutta jäähdytys joka asuntoon.

Kannatetaan!

Äänestä

Tuo on kyllä näin..
Olen seuranut Etuovi.com kautta, jos kaksiossa on jäähdytetty kellarikomero on yhtiövastike 30-40 € /kk enemän kuin jos ei ole.

On todella törkeää käytää sähköä noin meillä vain alle puolet noista kylmiöistä on käytössä ja muissa ovat auki ilman lukkoja... Omistus asunot...

Äänestä
  • Niin eihän ne kylmiöt vettä kuluta, eivätkä muutenkaan liity millään lailla noihin asuntokohtaisiin vesimittareihin, että mitä sä oikein selität ?

    Äänestä

  • Tässähän se juju onkin, taloyhtiössä vesivastike 6 €/henkilö/kuukausi, osakas saattaa (!!!) joutua maksamaan lisää kun veloitetaan todellisen kulutuksen mukaan, vesivastike 25 €/henkilö/kuukausi, hoitovastiketta joudutaan nostamaan koska vedestä ei enää tule "piilovastiketta".

    Äänestä

Samoin vesimaksu on kaikille sama, käytää mitä vain tutkitun 60-570 litraa / vrk...

Kylmäkomerot ovat asunto-osakkeen omaisuutta, niiden sähkön kulutus menee yhtiön mittariin, johon kaikki yhtiön sähkö ilman erittelyä. Jokainen maksaa käytää tai ei....

Jos kylmiöissä olisi erillinen mittari, niiden kulusta voisi laskea vuokran, asunto-osakeyhtiö voisi erillisenä vuokrata komeroita..
Ainoa tapa jolla vain käyttäjät maksasisivat..

TUTKIKAAPA TALOYHTIÖNNE KIRJANPITOA. se on melkoinen vääntö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivo2011 kirjoitti:

nopeasti pitäisi säätää laki, jolla kaikista kerrostaloista poistetaan suuret ja energiaa tuhlaavat kylmiöt pois. Jos niissä säilytetään sokerisia hilloja niin - onko siinä järkeä jäähdyttää niitä kesällä ja lämmittää talvella!!! Meillä on pakastimet ja jääkaapit varastointiamme varten.

Toivon että asia otetaan keskusteluun

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu