750 zephyr??

honda 600cbr MYYTY

Moi! Olen ajatellu ostaa hondan sevenfiftyn tai kawan zephyrin. Kokemuksia kummastakaan?
Hondasta kuullut pelkkää hyvää ainakin luotettavuuden osalta.
Mites tuo kawa? Ehkä hieman hienomman näköinen.
Onko 90luvun puolivälin vehkeissä vielä venttiili ongelmia?
Onko pinnapyörät jotain jälkiasennus juttuja?
Pitääkö paikkansa et koneen väristä erottaa onko tuontipyörä? Suomimalli on aina musta ja europemallit on harmaita/alumiini?
Jakopää rattailla vai ketjulla?
Mites tuo koneen luonne noin muuten,onko rivi kiekasija vai vääntökone?
Väännökäs saisi olla kun ei ole enään kiire mihinkään.

6

2593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 550kömmi

      Juurikin pahimpia nuo ysärimallit. Etenkin 550. Venttiilit painuu seeteihin kun voihin.

    • Retropyörät

      Tarkoitat varmaan 750 zephyriä, mikä hyvin samankaltainen pyörä seven fiftyn kanssa.

      Zephyr aavistuksen pienemmän kokoinen fyysisesti, mutta toisaalta retrompi ulkoasultaan. Kawa ehkä aavistuksen räyhäkkäämpi ajotuntumaltaan.
      Pinnapyörät kuuluvat näyttävempiin retorovärityksellä oleviin malleihin.
      Honda on janoisempi näistä kahdesta pyörästä.

      Kestäviä pyöriä molemmat, mutta seven fifty vienee kuitenkin voiton.
      Ketjukoneita molemmat. Hondassa on hydrauliset venttiilin nostimet eli teoriassa huoltovapaa. Kawasakissa venttiilit säädetäään paloilla.

      Mitään Suomi värityksiä ei ole olemassakaan. Hondan koneen väri on hopea vanhemmissa vm. Mustaksi väri muuttui -96 / -97 tienoilla. Tuontipyöriä myynnissä olevat pyörät ovat lähes kaikki, virallisesti Hondaa on toki tuoto maahan 90 luvun lopulla.

      Suomessa on myös jonkin verran myynnissä sevenfiftyn jenkkiversiota nighthawkia, joka lähes sama pyörä hieman erialisella ulkonäöllä ja esim. huonommilla jarruilla.

      Vääntökone vai kierroskone, se pitää jokaisen itse selvittää ajamalla. Täysin kiinni siitä mihin vertaa.

    • Kawakuski

      Molemmat varmaan hyvin tasaväkisiä pyöriä. Omistin aikoinaan vm. 2000 Sevenfiftyn. Hondasta ei ainakaan mitään huonoa sanottavaa. Moottori on varmasti pomminkestävä; lanseerattin jo 80-luvun alkupuolella mallissa CBX 750. Ja kuten nimimerkki Retropyörät totesi, niin venttiilinostimet ovat hydrauliset, elikkä säätöjä ei tarvita. Eräässä liikkeessä yksi myyjä kertoi että heille oli aikanaan tullut 90 tkm ajettu Sevenfifty ja kone kävi tosi nätisti ja oli kaikin puolin iskussa.

      Jos päädyt Kawaan, niin etsi malli joka on kaksivärimaalauksella, siis se jossa tankin kyljet ovat oranssin väriset ja päältä metallipurppura. Lisäksi siinä on pinnavanteet. En ole varma, mutta olisikohan ollut mallia -96. Tämä pyörä on tosi retro. Tulee mieleen vanha Kawan legendaarinen Z900 Z1:n 70-luvun alkupuolelta.

      Tässä kuvia: http://www.bikepics.com/kawasaki/z750/96/pics.asp

    • Kawakuski

      Niin vielä tuosta Zephyristä, että vielä kun siinä olisi nuo 4-4 putket, niin a vot´ :)

    • Näkökulma

      Vaikka Honda on ehkä lujempi pyöränä, on se myös tarkempi. Hyvin tarkka öljyistä, jotta saa kytkimen toimimaan "täydellisesti" ja vaihteet toimimaan todella sulavasti. Toisia voi häiritä, toisia ei.

      Hondan käyntiääni on yleensä paljon ajettunakin todella puhdas, joten pienetkin sivuäänet ottavat heti korvaan. Hydraulinostimet ovat teoriassa huoltovapaat, mutta käytännössä voivat jumitella, josta seuraa napinaa.

      Kawa on pyöränä paljon armeliaampi, koneen ääni on raaka ja pienet napinat ja muut äänet kuuluvat asiaan. Pyörä ei ole kovinkaan tarkka öljyistä, mitä tulee kytkimen ja vaihteiden toimintaan.

      Itseäni kiinostaisi 750 luokkaa enemmän 1100 Zephyr, kun saisi vielä retro Z värityksellä :)

    • 99kawa

      Kyllä tuollanen kawa on melko varma laitos. Venttiilien säädöstä kannattaa pitää huoli. Säätöä ei riitä lopuuttomiin.
      Kunnon peruspyörä joka näyttää hyvältä vielä 10vuoden päästäkin. Samaa ei voi sanoa monesta 2000luvun pyörästä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      14
      2939
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      122
      1310
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1205
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      251
      1062
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      1043
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      962
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      846
    8. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      41
      822
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      806
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      48
      763
    Aihe