wicca kirjat

Sarah

Mistä löytää hyviä wicca kirjoja???

6

613

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alina

      Tutki netistä wicca-sivuja, eiköhän siellä kirjalistoja ole. Kirjat ovat yleensä englanninkielisiä ja niitä voi tilata vaikkapa jostain Amazonin tyylisestä nettikirjakaupasta.

    • Shannen
      • Sarah

        tiedän et netin kautta niitä saa,mut tietäiskö joku mistä niitä vois ihan ostaa paikan päältä..oon kuullu et hesas oisjoku kirjakauppa,tiedän kyl mis se on,mut en oo ehtinyt vielä käväsee..mielipiteitä,tietääkö joku..?


    • Exousia Angelica Morgoth

      jos Wiccalaisuudesta, eritoten Suomessa, haluaa tietää enemmän niin oikea osoite olisi fly.to/lehto...

      " Lehto - Suomen Luonnonuskontojen yhdistys ry.on kaikille Suomessa asuville luonnonuskontojen harjoittajille tarkoitettu rekisteröity yhdistys, jonka tarkoituksena on parantaa luonnonuskontojen tuntemusta ja yhteiskunnallista asemaa Suomessa. "

      sivuilta löytyy kyllä tietoa myös uusnoituudesta ja sivustojen takaa ihmisiä, jotka asiasta jotain oikeasti tietävät. Ihan hyvä sivusto muillekkin kuin luonnonuskontojen harjoittajille.

      varsinaista suomenettua wicca-kirjallisuutta tuntuu olevan kovin vähän. Varsinaista "The Book Of Shadowsia" ei käteensä hevin saa. Mikälin olen oikein ymmärtänyt, kirja on coven-kohtainen ja uusi jäsen kopioi sen käsin. Alkuperäinen oli kai Gardnerin, vaikka muistaakseni sitäkin on väitetty kopioksi.

      Lehdolla on oma pakanuutta käsittelevä kirjastokin, joka postimaksuja lukkunottamatta, on jäsenille ilmainen.

      Kirjsto on suhteelisen laaja ja wicca-kirjallisuuttakin (tosin englanniksi) löytyy jonkin verran.

      että kehotan suunistamaan sinne.

      • hämis1

        Hei huomasin tos viestis et puhuit the book of shadows kirjasta. Kirjahan on noidan henkilökohtainen loitsu kirja ja siihen voi laittaa myös reseptejä rituaaleja ynm. ei ole vain yhtä ja ainoaa varjojen kirjaa vaan jokainen voi käsittääkseni sen tehdä itse. toki jos kuuluu Coveniin voi covenilla oma varjojen kirja ollakkin mikä kopioidaan mut välttämätöntä se ei ole.


    • murmur<3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe