Pääsiäisenä Berliiniin

Saksaan käypi tie

Suunnittelemme "pikapyrähdystä" Berliiniin tulevan pääsiäisen aikaan. Miten Saksassa vaikuttaa pääsiäinen, kirkkopyhät lienee silloin heilläkin, mutta kai siellä on silloin kaupat ym. liikkeet avoinna?

Otamme myös vinkkejä vastaan, mitä voisi neljän päivän aikana Berliinissä kokea, matkustamme perheenä yhdessä 5-vuotiaan kanssa. Matkaoppaita on tullut lueskeltua, mutta vinkkejä saa laittaa.

4

2142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saxxxxa

      Minuakin tämä kiinnostaisi - eikö kukaan tiedä? Saksassa yleensä on kaupat kiinni sunnuntaisin, joten olettaisin että pitkäperjantai ja kumpikin pääsiäispäivä ovat aika hiljaisia noin kaupallisessa mielessä - mutta faktaa olisi kiva kuulla!?

    • automatkaulija

      Tavaratalon sivuilta (www.kadewe.de) löytyi tieto: suljettuna sekä perjantain 22.4. että maanantain 25.4. Sunnuntaisin kaupat ovat aina kiinni, joten suljettu myös 24.4. Lauantaina 23.4. ovat kaupat auki. Tuon tavaratalon ruokaosastoilla kannattaa käväistä, jos on aikaa. Lähettyviltä löytyy myös vaatetuskauppa C&A (www.cunda.de), jossa useat käyvät.
      Luulisi, että eläintarha (Zoo) on pääsiäisena auki, jos lapsen kanssa ei muuta keksi. Siellä on eläimiä, joita meillä ei Korkeasaaressa ole.
      Yleisesti Saksan kaupungit ovat pyhäisin hyvin autioita.

    • Berliiniin 15.4.

      Berliinissä on legomaa. http://www.legoland.de/ Liput voi olla hyvä hankkia etukäteen netin kautta.

      Jos pienokainen (eikä vanhemmat) pelkää korkeita paikkoja, pääsee maisemista nauttimaan kuumailmapallon kyydissä. http://www.napsu.fi/matkailu/matkakuvat/328/09-09-13--17-49-06--Berliini

      Eläintarha jo mainittiin joskin en tiedä onko noilla kaikilla eläintarhan asukeilla sellaiset olot että niitä kannattaisi mainostaa. (Tuli käytyä).

      DDR museokin voi olla kiinnostava mutta riippunee lapsesta onko hän ihastunut moiseen tavaraan.

    • zumzum

      Olimme Berliinissä joulunvietossa. Jouluaattonakin oli esim. Pergamon-museo auki osan päivää. Muina pyhinä museot yms. olivat auki sunnuntaiaukiolojen mukaan eli Berliini tuskin menee kiinni pääsiäisenäkään.
      Potzdamer Platzilla on mm. Sony-keskus, jossa voi käydä katsomassa 3D-elokuvia.
      Hankkikaa matkailijaliput julkisiin liikennevälineisiin, niin voitte vaikka ajella ympäriinsä 2-kerroksisilla busseilla.
      5-vuotias ei vielä tarvitse kovin ihmeellisiä elämyksiä, koska kaikki uutta ja voi rasittaa yllättävän paljon. Suosittelen, että menette välillä puistoon juoksentelemaan ja purkamaan energiaa. Se, ettei lasta voi hetkeksikään jättää silmistään tulee käymään teidänkin voimillenne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe