6 hehtaarin rantatontti

Pistäiskö myyntiin?

Olisi 6 hehtaaria metsäistä tonttia Etelä-Savossa lähellä Rantasalmea, jossa 250 metriä rantaviivaa. Ison vesistön äärellä. Kaavassa rantarakennusoikeutta 200neliötä, eli perinteiset 25 neliötä 15 metriä rannasta jne. Tontilla tie oletetulle rakennuspaikalle. Matala hiekkaranta. Vesiosuuskunnan vesi. Puuta on 30 000 euron verran.
Välitäjä tarjosi 5000 neliön lohkaistusta tontista 45 000 myyntihintaa, mutta ajattelin, että joku varmaan olisi kiinnostunut ostamaan kerralla koko metsätontin. Mitä olisitte mieltä hinnasta, kun kerran on tie perille, hiekkaranta ja vesiosuuskunnan vesikin tarjolla jo valmiiksi?

2

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletan että välittäjän arvioimalle määräalalle kuului koko rakennusoikeus. Siinä tapauksessa loppuosalla ei ole muuta arvoa kun puuston oletettu tuotto, eli hinnaksi muodostuisi antamillasi tiedoilla 70.000-80.000 €. Toisaalta se 5000 m2 määräala on todennäköisesti helpompi myytävä kuin koko kiinteistö, eli ostaja ostaa mielummin halvemmalla, etenkin kun sitä metsää pitää hoitaa jotta se tuottaa eikä useimmat mökinrakentajat ole metsäviljelijöitä.

      Tietysti tilanne muuttuu mikäli rakennusoikeus on lähitulevaisuudessa lisääntymässä, mutta silloin tienaat paremmin pitämällä metsämaan itselläsi kunnes sille tulee rakennusoikeutta.

      • Pistäiskö myyntiin?

        En tiedä, lisääntyykö se rakennusoikeus millään konstilla siinä kaavassa ja tietty se tontti pitäisi myydä sen rakennusoikeuden kanssa. Taidan jättää perinnöksi lapsille, tehkööt itse sitten mitä tykkäävät.
        Kiitos vinkistä, selvitti ainakin sen verran, että tuollaisella hinnalla en rupea edes markkinoimaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      176
      5027
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1650
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1595
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      122
      1470
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1333
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1070
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1069
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      188
      911
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe