Olen aikeissa mennä kuppaukseen!Tahtoisin tietää mihin kaikkeen se vaikuttaa ja onko olemassa haittavaikutuksia?Olisko jollakin kokemuksia?
Kuppaus
12
7541
Vastaukset
- Sakke
> Tahtoisin tietää mihin kaikkeen se vaikuttaa
...mikä on kuppauksen väitetty vaikutusmekanismi eli miten haettu vaikutus toteutuu.
Veikkaukseni on, että siinäkin on kyseessä vanhaan taikauskoon perustuva poppakonsti. Siinä tapauksessa ei ole muita vaikutuksia kuin hetkellisen verenvähyyden aiheuttama heikotus.
Miksi et mene verenluovutukseen? Siitä on sentään hyötyäkin - verituotteita tarvitseville sairaille tai onnettomuuteen joutuneille.- marianne
Tottahan menisin luovuttamaan verta mutta kun on älytön piikkikammo.Enkä saa edes luovuttaa kun mulla on jo 2v ollut selittämätöntä kuumeilua.Kuppaustakaan ei saa tehdä kun on kuumetta ja aijonkin kysyä lääkäriltä haittaako pieni lämpö eli n.37,5
Mua ainakin kiinnostaa kokeilla kuppausta oli se sitten ns.humpuukia tai ei...pianhan saan sen itse kokea! - Sakke
marianne kirjoitti:
Tottahan menisin luovuttamaan verta mutta kun on älytön piikkikammo.Enkä saa edes luovuttaa kun mulla on jo 2v ollut selittämätöntä kuumeilua.Kuppaustakaan ei saa tehdä kun on kuumetta ja aijonkin kysyä lääkäriltä haittaako pieni lämpö eli n.37,5
Mua ainakin kiinnostaa kokeilla kuppausta oli se sitten ns.humpuukia tai ei...pianhan saan sen itse kokea!...pääsee, jos on halua.
Anna veresi hyötykäyttöön - ei viemäriin.
- meeri
Olen käynyt kaksi kertaa. Varsinkin ensimmäisellä kerralla vaikutukset olivat selkeät: virkistyin, pärjäsin vähemmällä yöunella, olin energisempi jne.
Ei se ole yksyhteen verenluovutuksen kanssa. Nähtyäsi "klimpit" ymmärrät eron. Kuppauksessa poistuu kuona-aineita pintaverenkierrosta.- ei-uskovainen
"Kuppauksessa poistuu kuona-aineita pintaverenkierrosta."
Mitähän ovat ne "kuona-aineet", jotka eivät poistu luonnollista tietä? Ihmisen biologisessa toiminnassahan on mekanismit, joilla kuona-aineet poistuvat (uloste, virtsa, hiki). Ettei vain kupattaisi pelkästään kukkaroa?
Ja kuvatut vaikutuksethan voi johtua placeboefektistä. Yhden ihmisen kohdalla ei ole mitään keinoa todistaa, mistä vaikutus johtui. Vain suurelle joukolle tehty kaksoissokkotutkimus voi edes tilastollisesti todistaa jonkin hoitomuodon puolesta. Biologista toimivuutta voidaan tietenkin tutkia myös eläinkokeilla, joissa päästään kokeen lopussa tutkimaan (tapetun) eläimen kudoksia (esim. sitä pintaverenkiertoa).
Pistän linkin yhteen vanhaan kuppauskeskusteluun:
http://keskustelu.skepsis.fi/html/KeskusteluViesti.asp?ViestiID=35230 - Biologi
# Nähtyäsi "klimpit" ymmärrät eron.
Tottakai tulee klimppejä. Verellä on taipumus hyytyä joutuessaan ilman kanssa tekemisiin ja ne klimpit ovat hyytymistuotteita.
Tietämättömiä on helppo vetää nenästä. - Lautamies
Biologi kirjoitti:
# Nähtyäsi "klimpit" ymmärrät eron.
Tottakai tulee klimppejä. Verellä on taipumus hyytyä joutuessaan ilman kanssa tekemisiin ja ne klimpit ovat hyytymistuotteita.
Tietämättömiä on helppo vetää nenästä.väliä vedetäänkö nenästä vai mistä. Jos toimenpiteen vaikutuksesta olo paranee, niin johan siihen kannatti ryhtyä.
Olen hieman skeptinen tuon biologin tittelin suhteen.
- ufykkkkkkkkf
Ainakin verenluovutus ohentaa verta ja alentaa hemoglobiinia ainakin tilapäisesti.
Joissain tapauksissa siitä on hyötyä, mutta sinulla on varmaan jo tarpeeksi alhaiset veriarvot kuumeilun takia?
Miten kuppaus liittyy homeopatiaan? - marianne
Mä pelkään piikkiä tosissani ja vedän ihan jäykäksi kun otetaan verikokeitaki!Hoitaja sanoi jotta mä en voi luovuttaa koska pelkään liikaa ja ku en pysty puristelemaan kättäni!
Mulla on liiankin paksu veri vaikka onkin kuumeilua.
Mulle on ihan sama onko se humpuukia vai ei mut saan sen itse kokea pian miten se vaikuttaa!
Olis ollu kiva tietää mihin se on vaikuttanut ja muuta vastaavaa sellaisilta ihmisiltä jotka ovat kokeillut kuppausta!
Anteeksi jos olen laittanut viestini väärään paikkaan mutta en tiennyt mihin kategoriaan kuppaus kuuluu!? - voodo-pertti
Kuppauksessa tehdään pieni haava iholle ja laitetaan alipaineinen kuppauspumppu tms haavan päälle, josta imetään teelusikallinen verta. Hyöty = olematon. Kirjaimellisesti. Se on vanhanajan hoitokeino, mikä perustuu taikauskoon. Ei luulisi tänäpäivänä ihmiset enää olevan sellaisia, mutta valitettavasti höynäytettäviä riittää. Huhhei ja hyvää päivää o.0
- Kannattaako?
Ei näköjään nykypäivänä, vaan kaivoit ketjun esille vuodelta 2004. Muistaakseni elämme vuotta 2013, joten olet lähes vuosikymmenen myöhässä vastauksinesi! Kannattiko?
- Anonyymi
Tänään eka kerta kun kävin kupparilla Runnin kylpylässä
Tuntemukset myönteisiä. Ammattitaitoinen kuppari.
Jalat ja ylävartalo tuntuu kevyeltä.
Suosittelen. Mun ikä on 71v..
Pertti Kaan
0500892366
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465475Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1363588"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263329Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432704Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.392277- 222218
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292166prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111894Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk921804