Aloittelijana olisin kysynyt että kuinka korjataan rekisterin virheet? Minulla on koneella Ccleaner ja sillä olen ajellut ylimääräiset pois siltä osin kaikki hyvin. Kuitenkin kun tarkistan rekisterin niin sieltä löytyy virheitä joita ei edes tuo Ccleaner pysty poistamaan. Katsoin rekisterin puhdistus ohjelmalla ja sieltä löytyi paljon virheitä jossa luki että epäkelpo tiedosto tai kansio HKEY_LOCAL_MACHINE´\SOFTWARE sitten oli luettelo perässä jota en enää muista. Kuinka noita voisi poistella ja mistä ne voisi löytää? Jos jollakin olisi antaa ohjeita niin koittaisin poistella mutta onko siitä jotakin haittaa koneelle jos niiden antaa olla siellä? Onko teillä muilla vastaavia virheitä rekistereissä? Kiitos jo etukäteen vastaajille.
Rekisterin virheet
onko toivoa?
6220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Katsoin rekisterin puhdistus ohjelmalla..."
Tarkistitko Ccleanerin rekisterin putsarilla vai jollain toisella ohjelmalla?
Käytitkö tarkistuksen jälkeen nappia "Korjaa rekisterin virheet" Ccleanerissa?
En ole vielä kohdannut rekisterivirhettä, jota Ccleaner ei olisi pystynyt myös poistamaan.
Tarkistin sekä Cclanerilla jossa käytin tarkistuksen jälkeen nappia korjaa rekisterin virheet. Toinen ohjelma jolla tarkistin on Registry Cleaner jolla sitten tulikin enemmän näkyviin noita rekisterin virheitä.
Tietojen ja kokemusteni mukaan voit unohtaa ja poistaa tuon Registry Cleaner-ohjelman.
Ccleanerin käyttö on riittävä eikä rekisterin väkinäisestä "fixaamisesta" ole sinulle vastaavaa hyötyä. Päinvastoin siitä voi syntyä suurikin pulma.
Sain muuten 14.600.000 tulosta Google-haulla Registry Cleaner.
Ei ne yleensä ole varsinaisia virheitä siellä rekisterissä vaan "unohtuneita" käyttämättömiä rekisteriavaimia joita mm. CCleaner poistelee.
CCleaner on yksistään riittävä, poistaa turhia rekisteriavaimia varovasti = joku muu "siivousohjelma" saattaa löytää enemmän, mutta CCleaner ei sotke konetta poistamalla tarpeellisia rekisterimerkintöjä mitä monet muut putsausohjelmat usein tekevät.
Aloittelijoiden kannattaisi käyttää helpompia käyttöjärjestelmiä kuin Windows jonka ylläpitämiseen vaaditaan ATK-insinöörin tutkinto!
nuo ohjelmat, joita näyt pitävän jumalasta seuraavina, saattavat olla jonkun kokaiinipieruja hakevan, tai muun vastaavan liuhupää nenänkaivajaporukan hengentuotteita?
Ja sinä tyhmänä vetelet niillä kallista käyttöjärjestelmääsi rapakuntoon!