Piano- ja sanataiteilija Hakalahti väittää olevansa eräänlainen koomikko, mutta kirjoittaa vakavista asioista. Tasapainoillen toden ja tarun rajamailla kuin taitava nuorallatanssija huippusirkuksessa. Selviten putoamatta.
Niina-tädin henkilögalleria koostuu äärimmilleen muokatuista henkilöistä, joita jokainen tunnistaa lähipiirinsä reaalimaailmasta. Kuten kaiken paremmin tietävä, laadukkuutta ykkösasiana pitävä ja lastensa elämää kontrolloimaan pyrkivä äiti. Lapsille järjestetty kultturikierros Tampereella on mainio jakso mamman kontrofriikkiydestä.
Tai kiltti Seppo-poika, jolle kokkaaminen Raxissa ja satunnainen korttipeli on riittävä sisältö elämään. Unelmana kajastelee kesäinen automatka myyttiselle Aavasaksalle.
Sisko Sarita on jättänyt näyttämötaiteelliset opintonsa kesken ja avioitunut Italiaan. Mahtisuvun varallisuus tarjoaa helpon elämän lastenhoitajineen, joten päivä täyttyy satunnaisasiakkaiden jumppavalmentamisesta.
Sepon elämä järkkyy vaiheittain. Työkaverin sulho muuttaa alivuokralaiseksi, ihan vain pariksi yöksi. Aika venyy, hyyryläisen tilan tarve laajenee ja lopulta sopeutuvainen Seppo joutuu evakkoon kodistaan kun hurmaavan hulttion tarpeet menevät isännän edelle.
Sarita lomailee Suomessa ja tapaa vanhaan ihastukseensa opiskeluajoilta. Samantien hän törmää äitinsä ehdottomaan ymmärtämättömyyteen. Joka tietennii johtuu lasten parhaaksi-laatuajattelusta. Sarita törmäys omaan umpioitumiseensa on rankin. Sarita ei tiedä miten omaa lasta hoidetaan, eikä edes mukanakulkevan lastenhoitajan asioista ole mitään käsitystä. Saritan sekoilut tamperelaisen teatteriryhmän kanssa tuntuvat juuri siltä tekotaiteellis-radikaalilta huuhaalta kuin kokeellinen vapaa teatteri useimmiten on. Ikinä en ole katsonut enkä kato.
Kaaos ja konflikti kaikesta tietennii lopulta tulee ja asiat sanotaan kerrakin suoraa. Onko mikään miltä näyttää, voiko rehellisyydellä parjätä ja onko kohtuullisuus kylliksi? Loppuratkaisu on hivenen lepsu, perääntyvä ja helppo. Jotain jätetään kuitenkin auki, jotta unelmat toteutuisivat. Edes Sepon, sympaattisen, hitaan ja kiltin ihmisen.
Jos alempana nimittelen Tuuria vähäsanaiseksi niin tässä repliikkejä, kuvallisuutta ja toimintaa on kyllin vaikkapa elokuvan aineksiksi.
Rohkenen suositella, ei tosikoille.
Niina Hakalahti: Aavasaksa
alvari.raappavaara
1
285
Vastaukset
- alvari.raappavaara
Nämä unohtu: Kustantaja Tammi, vuosi 2010
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel405470Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1602783Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1062272Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.801834Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen261807Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from101794Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276411787- 971692
Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma671515- 751509