Niina Hakalahti: Aavasaksa

alvari.raappavaara

Piano- ja sanataiteilija Hakalahti väittää olevansa eräänlainen koomikko, mutta kirjoittaa vakavista asioista. Tasapainoillen toden ja tarun rajamailla kuin taitava nuorallatanssija huippusirkuksessa. Selviten putoamatta.
Niina-tädin henkilögalleria koostuu äärimmilleen muokatuista henkilöistä, joita jokainen tunnistaa lähipiirinsä reaalimaailmasta. Kuten kaiken paremmin tietävä, laadukkuutta ykkösasiana pitävä ja lastensa elämää kontrolloimaan pyrkivä äiti. Lapsille järjestetty kultturikierros Tampereella on mainio jakso mamman kontrofriikkiydestä.
Tai kiltti Seppo-poika, jolle kokkaaminen Raxissa ja satunnainen korttipeli on riittävä sisältö elämään. Unelmana kajastelee kesäinen automatka myyttiselle Aavasaksalle.
Sisko Sarita on jättänyt näyttämötaiteelliset opintonsa kesken ja avioitunut Italiaan. Mahtisuvun varallisuus tarjoaa helpon elämän lastenhoitajineen, joten päivä täyttyy satunnaisasiakkaiden jumppavalmentamisesta.
Sepon elämä järkkyy vaiheittain. Työkaverin sulho muuttaa alivuokralaiseksi, ihan vain pariksi yöksi. Aika venyy, hyyryläisen tilan tarve laajenee ja lopulta sopeutuvainen Seppo joutuu evakkoon kodistaan kun hurmaavan hulttion tarpeet menevät isännän edelle.
Sarita lomailee Suomessa ja tapaa vanhaan ihastukseensa opiskeluajoilta. Samantien hän törmää äitinsä ehdottomaan ymmärtämättömyyteen. Joka tietennii johtuu lasten parhaaksi-laatuajattelusta. Sarita törmäys omaan umpioitumiseensa on rankin. Sarita ei tiedä miten omaa lasta hoidetaan, eikä edes mukanakulkevan lastenhoitajan asioista ole mitään käsitystä. Saritan sekoilut tamperelaisen teatteriryhmän kanssa tuntuvat juuri siltä tekotaiteellis-radikaalilta huuhaalta kuin kokeellinen vapaa teatteri useimmiten on. Ikinä en ole katsonut enkä kato.
Kaaos ja konflikti kaikesta tietennii lopulta tulee ja asiat sanotaan kerrakin suoraa. Onko mikään miltä näyttää, voiko rehellisyydellä parjätä ja onko kohtuullisuus kylliksi? Loppuratkaisu on hivenen lepsu, perääntyvä ja helppo. Jotain jätetään kuitenkin auki, jotta unelmat toteutuisivat. Edes Sepon, sympaattisen, hitaan ja kiltin ihmisen.
Jos alempana nimittelen Tuuria vähäsanaiseksi niin tässä repliikkejä, kuvallisuutta ja toimintaa on kyllin vaikkapa elokuvan aineksiksi.
Rohkenen suositella, ei tosikoille.

1

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alvari.raappavaara

      Nämä unohtu: Kustantaja Tammi, vuosi 2010

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      119
      3007
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      69
      2155
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2097
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      66
      1828
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      155
      1652
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1456
    7. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1063
    8. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      75
      1045
    9. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      80
      1011
    10. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      67
      1008
    Aihe