Tukien puolustajat toistavat jatkuvasti samaa mantraa, että tuet laskevat kuluttajajille myytävän ruuan hintaa.
Kysymys kuuluu: kuinka paljon ja miksi ruuan hinta nousisi kotimaisen maataloustuen (2,1 mrd euroa) poistuessa kokonaan?
Kysymys kuuluu: kuinka paljon ja miksi ruuan hinta nousisi kotimaisen maataloustuen (2,1 mrd euroa) poistuessa kokonaan?
Vastaukset 10
Vanhimmat
mutta muuten kalliiksi se tulisi, 200 000 työtöntä maksaisi noin 2-3 miljardia ja se ruoka olisi kuitenkin viela ostettava ulkomailta se olisi niin hullua ettei kukaan tervejärkinen sellaista edes esitä
http://www.mavi.fi/fi/index/tietopalvelut/eu_kansalliset_tuet.html
EU rahoittaa yhteisen maatalouspolitiikan mukaisia tukia
"Euroopan maatalouden tukirahasto (maataloustukirahasto) ja Euroopan maaseudun kehittämisen maatalousrahasto (maaseuturahasto) perustettiin EU:n yhteisen maatalouspolitiikan rahoittamiseksi. Yhteisen maatalouspolitiikan tavoitteena on kehittää yhteisön maataloustuotantoa tasapainoisesti ympäristön ja eläinten hyvinvointi huomioon ottaen sekä edistää maaseutualueiden elinvoimaisuutta.
Maataloustukirahastosta maksetaan sekä EU:n kokonaan että EU:n osaksi rahoittamia tukia. Maaseuturahaston tuet ovat EU:n osarahoittamia eli tuki pitää sisällään sekä EU:n että kansallisen rahoitusosuudet.
-Maataloustukirahaston tuet
-Maaseuturahaston tuet
Kansallisesti rahoitetut tuet
EU:n rahoittamien tukien lisäksi Suomessa maksetaan kansallisia tukia, joista keskeisimmät ovat Etelä-Suomen kansallinen tuki, pohjoinen tuki sekä luonnonhaittakorvauksen kansallinen lisäosa."
tukijussille 3€:a niin se tuottaa 1€:n...
1 euro tuottajalle, 3 euroa sosulioselle.
he heh... lääkkeet ottamatta? harhoja. vai siinä kondiksessa et velatkin on saatavia?
"Kansallisesti rahoitetut tuet
EU:n rahoittamien tukien lisäksi Suomessa maksetaan kansallisia tukia, joista keskeisimmät ovat Etelä-Suomen kansallinen tuki, pohjoinen tuki sekä luonnonhaittakorvauksen kansallinen lisäosa."
Tuo tukien kansallinen osuus on juuri se mikä on ylimääräinen ja TURHA kuluerä suomalaisille. Ruotsissakin kummeksuvat suomalaisia, sillä he eivät maksa suoraan omille viljelijöilleen vastaavaa tukea.
Näin vaalien alla asiaa tulisi voida vaikuttaa, mutta kun asiasta ei edes puhuta, saati että joku edustajakandidaatti sen ottaisi asiakseen.
Tilastokeskus
"EU-tukien lisäksi maksetuilla kansallisilla tulotuilla on myös jatkossa ratkaiseva merkitys maatalouden tulokehityksessä Suomen tuotanto-olosuhteissa. Tuottajahintojen ja tukien alentamispaineiden sekä yhteisön laajentumiskehityksen keskellä yhteisen maatalouspolitiikan tavoitteiden mukaiseen maatalousväestön kohtuulliseen elintasoon pyrkiminen on osoittautunut ongelmalliseksi jopa EU:n parhailla maatalousalueilla. Erityisen haasteellista tämä on toimittaessa yhteisön äärialueilla".
http://www.stat.fi/tup/tietoaika/tilaajat/ta_08_04_maatalous_tulot.html
"Näin vaalien alla asiaa tulisi voida vaikuttaa, mutta kun asiasta ei edes puhuta, saati että joku edustajakandidaatti sen ottaisi asiakseen".
Miksiköhän?
Tuo yllä oleva tilastokeskuksen tieto on varmaan ainakin puolueiden "nokkamiesten" tiedossa, siksi kansallisiakaan tukia vaadita poistettaviksi vaalikeskusteluissa.
Olisihan se ihmeellista jos kansalliset tuet olisivat kansalaisten etujen vastaisia mutta ketään ei ottaisi niitä puheeksi. Kyllä "arskoilla" aina riittää selityksiä miksi tukien poistosta ei keskustella tai vaikkapa miksi tanskalaisia kinkkuja ei tuotaisi suomeen, "kepu on kieltänyt", hah hah.
-
-