Jos debianin kehitys loppuisi, niin tulisko ubuntusta 6kk välein uusi versio vai hidastaisiko se vauhtia?
Ei sillä, että päivittelisin joka 6kk, mutta kysyn vaan.
http://www.ubuntu.com/community/ubuntu-and-debian
Ei sillä, että päivittelisin joka 6kk, mutta kysyn vaan.
http://www.ubuntu.com/community/ubuntu-and-debian
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ubuntu perustuu Debianiin mutta nämä käyttöjärjestelmät myös poikkeavat toisistaan pajon. Jos Debian jostain syystä lakkaisi olemasta niin Ubuntu jatkaisi siitä huolimatta ja määritelmä olisi "Independent". Avoimen koodin hyvä puoli on juurikin se että yhden projektin kuolema ei ole loppu!
Debian ja Ubuntu nähdään usein käyttäjien piirissä kilpailijoina. Mutta kehittäjille ne ovat toisiaan täydentäviä. Ubuntun suosio takaa Debianin suosion ja Debian voi jatkaa aika kurinalaisella linjalla ja Ubuntu voi keskittyä heppokäyttöisyyteen.
Debin ja Ubun välillä on viha-rakkaus-suhde, mahtavia jakeluita molemmat hiukan eri asiakaskunnille suunattuja, Ubuntu massoille helppokäyttöisyyden nimissä ja Debian pienemmälle ryhmälle tiukasti avoimessa pysymisessä.
Canonicalille Debianin häviäminen ei olisi loppu mutta työtä se teettäisi hitosti enemmän joten kyllä Canonical toivoo Debianille pitkää elinkaarta ja menestystä.
Kuvaava on että nykyisin on enemmän Ubuntuun perustuvia jakeluita kuin suoraan Debianiin. Ubuntu on siinä mielessä jo merkittävämpi mutta todellisuudessa Ubuntu on paljon velkaa Debianille. Kilpailijotta he ovat vain käyttäjien mielissä. Jos Debian projekti lakkaisi niin en usko että ohjelmoijille olisi mitään filosofista estettä siirtyä Canonicalille Ubuntun kimppuun.