Saan tupakansavusta helposti astmakohtauksen, joten tietäisikö joku onko Pariisissa voimassa minkäänlaista tupakkalakia vai poltellaanko hotelleissa ja ravintoloissa aivan vapaasti?
Kokolattiamaton kanssa pärjään jotenkin.
Pyydän, vain asiallisia vastauksia. Sairaudelleen ei kukaan mitään voi. Kiitos jo etukäteen.
Savuttomuus hotelleissa/ravintoloissa
5
274
Vastaukset
- Pariisissa asustava
Tupakointi on kielletty julkisissa tiloissa aivan kuten Suomessakin, ja kieltoa noudatetaan varsin hyvin. Ongelmana voivat olla terassit, joilla tupakoidaan, erityisesti jos kaikki ikkunat ja ovet ovat auki sisätiloihin.Tällöin savua ei pääse pakoon edes sisällä kahvilassa.
Kaiken kaikkiaan sanoisin, että tupakointiin törmää Ranskassa yhä huomattavasti useammin kuin Pohjoismaissa, mutta muutos on täälläkin ollut huima alle 10 vuodessa. - Pariisin matkaaja
Sama kuva vain silloin tällöin käyvänä. Tupakointi on vähentynyt huimasti.
Myös edullinenkin hotellihuone ilman kokolattiamattoa on mahdollista löytää. Tosin käytävillä on kyllä ollut pääasiassa kokolattiamatot käyttämissäni hotelleissa. Miten olisi vuokrattava asunto? Sellainen lienee helpompi löytää ilman kokolattiamattoa. - vanhempi henkilö
Kiitos vastauksista, mutta eikö kukaan tiedä hotellien savuttomuudesta? On todella ristiriitaista, kun esim. booking.comin sivulla lukee jonkin hotellin infoesittelyssä "Kaikki yleiset ja yksityiset tilat savuttomia" ja myöhemmässä tekstissä "Savuttomia huoneita". Kun kysyin tietoa Aurinkomatkoilta samasta hotellista, niin heillä ei ole tietoa siitä, että hotellissa olisi "edes" savutomia huoneita!
Lähetin sp-viestin myös Hgin Ranskan suurlähetystöön, mutta eivät ole vaivaantuneet vastaamaan. Joten, jos joku teistä tietäisi asiasta olisin hyvin iloinen. - rennes
On samanlainen tupakkalaki kuin Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 67990
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies123982Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k507858Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768