talon äänieristys

alkupohtija

Hakukone ei auttanut joten kysyn täällä. Mietimme talojen äänieristystä käytännössä. Rakennamme kaupunkialueelle ,jossa luonnollisesti autoja ja melua on. Vaikka maaseudun rauhaa ei toki kaupunkialueelle saa niin talon suhteen voi tehdä valintoja. Mikä on hiljaisin /äänieristävin talo:

Hirsi (270lamelli)
harkko (500mm)
Perinteinen puutalo 270 mahdolliset lisäeristykset(polyuretaani yms)
onko näiden välillä suuria eroja?

4

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 22

      Ainakin siporex (seinät 375, yläpohja 200) talo on oman kokemuksen mukaan erittäin hyvin ääntä eristävä. Suunnitteluaikana harkittiin säästöä tekemällä yläpohja siporexin sijaan kipsilevy. Lähistöllä on kuitenkin rautatie, joka olisi voinut saada levyt notkumaan resonanssissa. Tuo ratkaisu vei loputkin katumelusta, koska siitäkin osa tulisi yläpohjan kautta.

      Muita en osaa verrata, mutta tuo sipon ja puutalon ero on hyvin suuri sipon hyväksi. Polyuretaanieristeisten Makrotalojen äänieristystä olen kuullut moitittavan. Se johtuu varmaan myös siitä, että eristettä on tarvinnut sen hyvän lämmöneristyskyvyn takia vähän.

    • konnari, rakenne
    • fdgsdfggh

      Massiivinenkaan seinärakenne ei välttämättä auta koska Ikkunat on pahin äänilähde ero on desibeleissä (logaritminen asteikko) todella paljon.. Eli ei isoja ikkunoita melun puolelle ja nelinkertaiset lasit. Ja suunnittelu muutenkin melun mukaan eli aputilat meteliä vasten on tehokkain melun torjuja. Massiivisissakin betonitaloissa melu saattaa yllättää koska äänet kantautuvat ikkunoiden läpi.

      • vino katto

        Yllättää voi moni muukin paikka. Itse olen asunut tiiliverhoillussa paritalossa ja siinä heikoin lenkki tuntui olevan yläpohja, etenkin OH vino katto. Seinät puolestaan pitivät ääntä selkeästi paremmin kuin 70-luvun puutalossa (jossa kuului normaali puhekin sujuvasti ulos/sisään). Eli ei kannata tuijottaa pelkkien ulkoseinien & ikkunoiden äänenpitävyyttä.

        Mutta kyllä näitä ratkaisuja löytyy. Mm. Vantaan lentomelualueilla on vissiin käytössä 2x kipsilevyt puutalojen sisäpinnoilla (myös katossa, tärkeä pointti erit. 1½ kerroksisissa ratkaisuissa) paksummat lasit ikkunoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe