Miksi koira nuoleskelee tassuja ihan koko ajan?
Tassun nuoleskelua
Chihu uros
6113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ootko tutkinut tassun ja varpaanvälit?
Roskia? Haavaumia? Punoitusta? Hiivaa? Allergiaa? Tassutulehdus? Stressiä?
Meillä ihmeteltiin myös kun Labbis nuoli jatkuvast syyksi epäiltiin jotain allergiaa ja syötetään nyt sellaisia nappuloita missä ei ole viljaa, vehnä on pahin, mutta sellainen kun furunkuloosi (voi olla väärin kirjoitettu) ihotauti on ilmeisesti se pääsyy, eikä siihen ole parannuskeinoa, kannattaa käyttää lääkärissä niin selviää.
Olemme pesseet lääkärin määräämällä Malaseb nimisellä shampoolla tassujen välit, huuhtelu kuivaus huolella, se on kyllä helpottanut tilannetta.
Voisi olla tulehdus siellä varpaiden välissä. Koita suihkuttaa ne tarkasti ja kuivata föönillä. Jos ei auta täytynee mennä lääkkåriin tai googlaa asiasta.
Tai pelkästään välit rikki. nuoleskelu kyllä pahentaa asiaa silloin.
Kantsii mennä ell, jatkuva nuoleskelu saa lopulta ihon rikkoutumaan, tulee tulehdus ja jos tassun pohja auki, niin sen hoito kestää kk:sia! Ja ennenkaikkea koira on kipeä, siitähän nuoelminen on merkki, että tassu vaivaa sitä.
jos koirasi nuolee etu jalkojen tassuja polvien kohdalta niin se kertoo yleensä vatsa kivuista.