Olen ymmärtänyt -54-53 syntyneiden kohdalla kunnan työllistävän 8 kuukautta. Entä tuliko -55 syntyneet lain piiriin tämän vuoden alussa.
Toimiiko tuo työllistämisvelvoite. Voiko kunnat kiertää sen jotenkin.
Ikääntyneen turva.
5
467
Vastaukset
- Ihmettelen asiaa
Miksi tähän kysymykseen ei tahdo saada minkäänlaista vastausta.
Meitä epätietoisia on paljon. - ^^_^^
Kyllä ne työllistää.
- kela
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi.
Sinun kannattaa olla yhteydessä omaan kuntaasi tästä asiasta. Toivottavasti saat sieltä neuvoja kysymykseesi.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta- kela
Täsmennän vielä vastaustani. Työllistämisvelvoiteasiaa kannattaa tiedustella Työ-ja Elinkeinotoimistosta (te-toimisto).
Terveisin,
Kirsi Kelasta
- myös 54 syntynyt
Itsekkin olen 54 syntynyt. TE-toimisto vakuutti, että kunnalla on lakimääräinen velvollisuus työllistää. Aamulehden mukaan esim. Tampereen kaupunki on mielummin maksanut sakkoja valtiolle kun työllistänyt kaikkia joiden työllistämiseen on ollut velvollisuus. (En tiedä koskeeko tämä meitä ikääntyneitä vai jotain muuta ryhmää). Epäselvää on miten työttömän tässä tapauksessa käy. Kyllä vastausta kaivataan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732825
- 642713
- 681802
- 241637
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä161590- 201570
- 151412
- 481277
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91229