MS removal tool -ongelma!!!

kuinka siis saan poistettua kyseisen haittaohjelman?

Löysin netistä kahdet ohjeet:
http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/remove-ms-removal-tool
ja
http://trojan-killer.net/ms-removal-tool-scam-how-to-remove-ms-removal-tool-fake-anti-virus/?lang=fi

mut ongelma on siinä, ettei kone laske nettiin mokkulan kautta..

mikä siis neuvoksi?

kiitos, jos joku pystyisi auttaa. en haluaisi formatoida koko konetta..
11890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

jatkan vielä.. et en oo kokeillu siirtää torjuntaohjelmia usb:n kautta..
mutta tarkoittaako tuo eka ohje sitä, että tuo koko homma tehdään vikasietotilassa? vai missä vaiheessa sitä pitäisi mennä takaisin normitilaan?

Äänestä
  • vai hyppäänkö vaiheet 3-7 ohi?

    Äänestä

  • Eka ohjeessa sanotaan että vikasietotilassa. Seuraa vaan ohjeita. Normaali tilaan mennään kun örkki on pois ja kone buutattu tavalliseen tapaan.

    Äänestä

Haet sen trojan killerin tikulle tällä koneella jolla nyt kirjoitat tännekkin ja ajat sieltä sen siinä saastuneessa koneessa ja teet niinkuin videopätkässä näkyy.

Äänestä

ok. kiitti selvennyksestä. kannattaako mun tehdä molemmat vai vaan toinen noista?

Äänestä
  • Ei siitä mitään haittaakaan ole jos teet molemmat. MBAM ainakin tutkii samalla muutkin örkit jos on.

    Äänestä

ok. täytyy kokeilla. ehkä ensin pitää tehdä tuo vikasietotilassa toimiva, kun vähän veikkaan, ettei kone anna asentaa usb:ltäkään..

mut toivottavasti onnistuis.

Äänestä

mitäs mie nyt teen, kun kone ei löydä usb-tikkua vikasietotilassa, eikä laske mokkulalla nettiin?

Äänestä
  • Tee seuraava vikasietotilassa: Käynnistä- Apuohjelmat- Järjestelmätyökalut- Järjestelmän palauttaminen. Palautuspäivämääräksi edellinen päivä, kun MS Removal Tool tuli koneeseen. Itselläni hävisi vaiva tällä keinolla.

    Äänestä

  • Minulla toimi tämä kirjoitti:

    Tee seuraava vikasietotilassa: Käynnistä- Apuohjelmat- Järjestelmätyökalut- Järjestelmän palauttaminen. Palautuspäivämääräksi edellinen päivä, kun MS Removal Tool tuli koneeseen. Itselläni hävisi vaiva tällä keinolla.

    ^ Tuo toimi mokkulayhteyteen. Örkki kun ei antanut avata yhteyttäkään eli tikulta ei siivouksia pystynyt lataamaan.. SUURKIITOS !

    Äänestä

Se MS Removal Tool lähti munkin koneelta vasta sitten, kun teki järjestelmänpalautuksen vikasietotilassa, ennen tätä kokeilin ties mitä ohjelmia jolla haittaohjelman poistais. Haittaohjelma latautui kompuutterille just joskus maalis-huhtikuussa 2011. Olisko sillä mitään tekemistä sen Japanin ydinturman kanssa? Luin jostakin, että kyseisen tapahtuman jälkeen alkoi levitä haittaohjelmia, jos klikkasi linkkiä, joka käsitteli Japanin ydinturmaa. Muistaakseni kyllä googletin jotain, kun se hemmetin haittaohjelma iski.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua_kaipaava1 kirjoitti:

kuinka siis saan poistettua kyseisen haittaohjelman?

Löysin netistä kahdet ohjeet:
http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/remove-ms-removal-tool
ja
http://trojan-killer.net/ms-removal-tool-scam-how-to-remove-ms-removal-tool-fake-anti-virus/?lang=fi

mut ongelma on siinä, ettei kone laske nettiin mokkulan kautta..

mikä siis neuvoksi?

kiitos, jos joku pystyisi auttaa. en haluaisi formatoida koko konetta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu