Työtön vai kotiäiti?

Työtön vai kotiäiti?

(Pistän viestin tänne perhe-etuuksiinkin...)

Hei,

Olen valmistumassa, mutta työpaikasta ei ole vielä mitään tietoa. Olen myös parhaillaan vanhempainvapaalla, joten työnteko olisi ajankohtaista vasta, kun vanhempainvapaa päättyy.

Jos vanhampainvapaan jälkeen jään hoitamaan lastani kotiin saan kotihoidontuen ja mahdollisen kuntalisän. Jos taas olen työtön työnhakija, niin saan peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea riippuen siitä täyttyykö työssäoloehto.

Jos toiveissani on kuitenkin jäädä lapsen kanssa kotiin, niin saan kotihoidon tukea 315,54 168,86=484,40 euroa plus mahd. kuntalisä kuukaudessa. Jos taas olen työtön työnhakija saan 30,62*21,5=658,33 euroa/kk. Saan kunnallisen päivähoitopaikan lapselleni ilmaiseksi, koska mies on myös opiskelija ja tulomme ovat pienet.

Onko tosiaan niin, että saan huomattavasti enemmän työttömänä kuin kotiäitinä? Ja kaiken tämän lisäksi voin lapseni viedä päiväkotiin muutamaksi tunniksi syömään lounaan ja sen jälkeen hakea kotiin, jossa tuon ikäisen paikka vielä on?

Onko systeemi näin järjetön, että työtön saa enemmän vai olenko ymmärtänyt jotain väärin?

Mikä minulle siis on edullisin vaihtoehto valmistumisen jälkeen, kun työpaikkaa ei ole tiedossa ja tarkoitus ei töihin vielä ole mennäkään vaan hoitaa lasta kotona? Jos minulle työtä tuona aikana tarjottaisiin enkä sitä vastaan ottaisi, niin saisin jonkin karenssiajan ja työttömyysturva lakkautettaisiin, vai? Onko tuolla tapauksessani merkitystä, koska silloinhan voisin irtisanoa lapsen päivähoitopaikan ja hakea kotihoidontukea ja olla myös virallisestikin kotiäiti.

1

905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "kotiäidiksi"

      Samat pohdinnat on täällä meneillään. Löysin tämän liiton sivuilta usein kysytyistä.
      Jhl "17. Miten kotihoidontuki vaikuttaa päivärahaani ja voinko saada samanaikaisesti ansiosidonnaista päivärahaa sekä kotihoidontukea?
      Jos kotihoidontuki on myönnetty ansiopäivärahan hakijalle, kotihoidontuki vähennetään hakijan päivärahasta.
      Eli henkilö voi saada samanaikaisesti ansiopäivärahaa ja kotihoidontukea. Kunnallista lisää ei vähennetä."

      Eli voisiko joku nyt ystävällisesti "suomentaa" tämän ja kertoa mkiten käytännössä toimitaan?
      Laitanko kotihoidontukihakemuksen ja lisäksi hakemuksen liitolle? pitääkö joka tapauksessa ilmoittautua työvoimatoimistoon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2075
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      330
      1274
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      91
      1166
    4. 149
      1055
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      928
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      67
      919
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      859
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      797
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      23
      796
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      759
    Aihe