Hmm mietin tässä kun tuli törttöiltyä ja nyt sitten pitäisi ilmoittaa tulot sakkoja varten. Niin olen ollut yrittäjänä puolivuotta enkä tiedä tämänhetkisiä tulojani. Niin käyttääkö sakonmäärääjä viimevuoden verotietoja sokkoavarten vai mikä käytäntö on? Siis jos en toimita tietoja laskevatko ne sakon vanhoilla tiedoilla?
Tulotiedot
Palikka79
4108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo
Kyllä ne laskevat, mutta kahden vuoden tuojen keskiarvon mukaan.
Jos ei ilmoita tämänhetkisiä tuloja, päiväsakon rahamäärä lasketaan viimeksi vahvistetun verotuksen tietojen mukaan (tulee automaattisesti sakkolaskurista). Tällä hetkellä siis vuoden 2009 verotietojen mukaan.
Pieleen ?
Sikäli meni oikein, että jos ei kerro tämänhetkisiä tulojaan, niin silloin katsotaan viimeksi vahvistetun verotuksen, eli v. 2009 tulotiedot.
MUTTA, jos vetoaa siihen, ettei niitä osaa sanoa, niin silloin katsotaan tiedoksiantohetkestä pari vuotta taaksepäin ja otetaan keskiarvo, mikäli on työelämässä, tai yrittäjänä. Jos taas tiedoksiantohetkellä on tuloton (työtön), niin tällöin päiväsakon määrä on kuusi euroa.
Tarkennusta sen verran että olen ollut työttömänä. Ja nyt puoli vuotta yrittäjänä.
Kannattaa siis niiden ottaa verotuksesta tulot?