Miettikää hyvät ihmiset ennen kuin otatte koiran. Jos olette hankkimassa lapsia ja tiedätte, että ette sitten jaksa enää koiraa, niin älkää pliis ottako koiraa lapsen korvikkeeksi, joka sitten laitetaan kiertoon!
Kasvattajatkin, miettikää kelle myytte!
Ajanpuute-->vauva
5
254
Vastaukset
- yhteishuoltajat
Niin me mietimmekin. Hankimme juuri koiran, vaikka lapsia tulevaisuudessa saamme myös. Mutta olemme silloin yhteishuoltajia, joka on moninkertaisesti helpompaa kuin yksinhuoltajuus. Ajattele sinäkin, mikä ero on yksinhuoltajuudella ja yhteishuoltajuudella. Lapsettomalle yksinasujalle koirasta huolehtiminen saattaa olla jopa rankempaa kuin kahdelle samassa lapsiperheessä olevalle aikuiselle.
- Luetunymmärtäjä
Missä lukee, että olen lapseton sinkku?
Kahden henkilön talous ei aina tarkoita sitä, että koira saisi enemmän aktivointia. Jos yksinasuja on reipas, niin hän saattaa aktivoida koiraansa enemmän kuin kaksi lasikamatoa yhdessä :) Toisille koirasta huolehtiminen on vaikeaa ja työlästä, ei onneksi kaikille.
Jatkuvasti vaan saa lukea näistä kiertoon laitetuista, kun lapsi tullut ja "aika ei riitä".- yhteishuoltajat
Jos se onkin ihmisen omasta asenteesta kiinni, niin miksi huomautat juuri lapsia hankkivia koiraihmisiä ? Aluksi väität lapsiperheellisten olevan kovan työn alla koiran kanssa, mutta nyt väität että yhdeltä ihmiseltä saattaa sujua jopa kahden ihmisen hommat kevyesti, eli se riippuu ihmisestä itsestään, eikä lasten määrästä.
- Eläinrakas.
Voi hyvät hyssykät sentään,kyllä se tosiaan on ihmisestä itsestä kiinni kuinka koiransa kanssa toimii ja jaksaa,itse olen oikein hyvä esimerkki sillä olenhan jo 58 vuotias ja asun kerrostalossa energisen koirani kanssa ja kohta saan uuden pennun vielä lisäksi,teen myös erittäin raskasta työtä mutta koskaan en ole niin väsynnyt etten jaksaisi koirani ja tulevan pennun kanssa lenkkeillä ja puuhastella kaikkea aivojumpaa lisänä.
Olen myös kasvattanut ihanan tyttären jonka kanssa käyn lenkillä toisinaan.sillä jos pitää jostain oikein kovasti niin silloin löytyy myös aikaa ja halua sille asialle.- ´´´´´´´´´´´´
Niinpä. Joka ei pidä hyvää huolta koirastaan, tekee lapsiakin vain huomion takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353