Matkani Albaniaan...

äiti Teresa

Yllätyin Albanian erilaisuudesta ja alkuperäisyydestä. Maata ei raha ole vielä pilannut, vaikkakin siellä on kova rakennusbuumi meneillään.
Ihmiset olivat ystävällisiä ja vieraan varaisia. Tirana on suuri kaupunki ja liikenne
sen mukainen. Nähtävää ja koettavaa kaupungissa on paljon. Kävimme myös
äiti Teresan muistomerkillä. Durres ja Saranda ovat ihania rantaloma paikkoja.
Saradaa matkatessa menee aikaa, mutta on matkan arvoinen, koska myös
maisemat ovat huikaisevan kauniita vuoristossa.
Asuimme yksitysmajoituksessa melkein Tiranan keskustassa. Talo oli aito
50-luvun albaanialainen talo nykyajan mukavuuksin, kuten suihku ja vesi wc.
Aamulla heräsimme kukon kiekumiseen. Emäntä oli laittanut kahviaamiaisen
mandariinipuiden ja viiniköynösten katveeseen. Joten palvelu pelasi.
Talo oli somasti muurien sisällä, joten jos halusi olla vain rauhassa, niin
siihen oli hyvät mahdollisuudet. Voimme matkaa Albaniaan.

6

1839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mukavia muistoja

      Olin itsekin viime vuonna yllättynyt Albanialaisten vieraanvaraisuudesta ja siitäkin, että turistilta ei yritetty edes takseissa huijata turistilisää. Toivoisin, että saisivat ympäristönsä siivottua - valitettavasti yhtä suurta kaatopaikkaa tuntui kaupunkien ympäristö olevan. Ja lienee turha toivoa, etteikö iso raha ja massaturismi aika pian löydä Albanian vielä rakentamattomat upeat rannat. Sitä ennen sinne kannattaa suunnata omatoimiselle matkalle, maa on tosiaan turvallinen ja vierasta autetaan kaikin tavoin. Ja apua kyllä suunnistamisessa ja mm. pikkubussien reiteissä ja aikatauluissa (?) tarvitaankin ;-)

      Saranda on Kreikan ja Korfun saaren läheisyyden takia eri kehitystasolla kuin muut Albanian kaupungit, mutta mainitsen vielä erityisesti Vloren, josta löytyy myös ihania rantoja sekä vilkas ja elävä pääkatu, jota palmut keskustassa reunustavat.

    • norde 68

      itse tulin juuri sieltä päi ja rakennusbuubi siellä näyttää todellakin olevan meneillään.itse pidin vlorea ja durresia liian suurina kaupunkeina ,mutta tirana oli pääkaupungiksi ihan ok.ehdottmasti suosittelen pogradec :sia (pidin siitä enemmän kuin makedonian ohridista)ja himare vaikutti sopivan rauhalliselta paikalta.
      valitettavast5i loma taas loppui kesken ja monta paikkaa jäi näkemättä.
      Italia oli aika syvältä,mutta kävin siellä ainoastaan roomassa,napolissa ja barissa.

    • tenula

      Hei Äiti Teresa.
      Miten hankitte yktityismajoituksen?
      Oliko tuttavantuttavia vai ilmoitus lehdessä?

      • äiti Teresa

        Löytyy albaniaan.fi kautta. Siellä on Leilan sähköpostiosoite, josta voi tiedustella ja voi pyytää kuvia talosta.


      • Timppa1980

        Suosittelen seuraavat kämpät 100m hiekkarannasta Durresin läheisyydessä:

        http://www.booking.com/hotel/al/aati-apartment.en-gb.html?label=gen173nr-1BCAsoBkIOYWF0aS1hcGFydG1lbnRIM2IFbm9yZWZoSIgBAZgBLsIBA2FibsgBDNgBAegBAagCBA;sid=039d45bcfc9cc4b155ffedee3949579b;dcid=1;dist=0&sb_price_type=total&type=total&


    • Elluballu

      Olin viime kesänä Albaniassa ja aivan ihastuttava. Ihmiset olivat kohteliaita ja tuli kiitettävää asiakaspalvelua, mitä muualta ballkani alueen maista ole saanut. Lensin ensin Kreikan saarelle Korfuun, jossa olin kolme päivää, sieltä pääsin puolessa tunnissa Sarandaan (Albanian kaupunki) laudalla joka meni muutaman kerran päivässä, eikä ollut kallis. Sarandassa kiereskelin hotelleja kunnes sopiva löytyi maksoimme avomiehen kanssa 30e/yöstä vaikka meitä oli kaksi ja keskustassa hotelli merinäköaloineen. Oli tosiaan kesäkuu, heinäkuussa hinnat varmasti korkeammat kun turistirysä. Albaniassa oli turistela, mikä yllätti, mutta ei tosiaan Suomesta näkynyt yhtäkään. Niin uusi kohde suomalaisille. Albanian voisin verrata Kroatiaan ja Kreikkaan. Suosittelen käymään Ksamilissa turkoosin väristä vettä ja mahtavia rantoja. Taxit edullisia ja bussit oli lähes ilmaisia, joita meni jatkuvasti. Yllätyin kuinka hyvin englantia puhuttiin jokapuolella, erityisesti nuoriso ja nuoret aikuiset. Näkemisen arvoinen paikka suosittelen ennenkuin hinnat katossa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      69
      4977
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      33
      3757
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      23
      3362
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2347
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      331
      1486
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1463
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe