Pakettimatka vs omatoimimatka

ominpäin

Onko kenelläkään tosiasiallisia (ei mutu) kokemuksia pakettimatkojen hinnan suhteesta omatoimimatkaan. Ja mikä on lopulta omatoimimatka, jos lentää firman koneella ja majoittuu noissa normihotelleissa?
Toinen reissu Thaimaaseen edessä, nyt "omatoimisesti". Suora lento varattu tammikuussa, lähtö juhannusviikolla Finnairilla 674e.
Taksi suvalta- linja-autoasemalle n 500thb mittarilla. Minibussi Hua Hiniin 300thb tai tavallinen (ei ilmastoitu) bussi 154thb. Hotelliyö 1500thb (**, aamupalalla ja uima-altaalla). Jotenkin näillä omamatkoilla kustannuksia vain tuppaa kertymään.
Vrt pakettimatka millä tahansa yhtiöllä 2vkoa 1250e, sis lennot,kuljetukset, hotellin aamupalalla. Opas huolehtii matkatavarat matkustajat ilman stressiä kohteeseen. Hotellit pääsääntöisesti hyvätasoisempia, kuin itse varaisin netistä/paikanpäältä.
Eli, kun matka vasta edessä, niin kysyn kokemuksia siitä mitä muita mahd kuluja omatoimisella tulee verrattuna pakettimatkaan. Tietty, jos jotain sattuu niin itse on huolehdittava kaikki kun matkatoimistolla oppaat huolehtivat kaikesta. Retket on tarkoitus ottaa paikallisesta matkatoimistosta (kwai-joki tiikeritemppeli koh talu) ja loppuosa lomasta viettää Bangkokissa.
Mitä yllättäviä kustannuksia teillä on tullut omatoimimatkalla?

1

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alibaug

      Eipä ole tullut juurikaan yllätyksiä omatoimimatkoilla, niitä yllätyksiä kun voi tulla. Halvoilla lennoilla ja lentojen vaihdoilla voi joskus sattua joskus, ettei vaihto onnistukaan ihan putkeen. Välttämättä joku paikka ei olekaan avoinna, vaikka pitäisi jne.
      Yleensä meidän matkat on menneet niin hyvin (ehkä liiankin hyvin!), että ei olla oltu pakettimatkoilla sitten Neuvostoliiton aikojen. Passista kopio sähköpostiin siltä varalta, että passi sattuu hukkumaan. Rokotustodistukset mukaan ja kopiot niistäkin sähköpostiin. Riittävästi painetta Visalle tai muuten rahaa varattuna yllätysten varalle. Ajoneuvoilla jos ajelee, niin kv-ajokortti kuntoon.Selvittää matkavakuutuksen jne. Eipä siinä mitään ihmeitä, reippaasti vaan matkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      5929
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      129
      3975
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      46
      3959
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3673
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2948
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2517
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2224
    8. 33
      2179
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2121
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      445
      1831
    Aihe