1v 4kk puheenkehitys

Hei! Meillä on 1v 4kk vanha poika. Motorisesti hän on aina ollut lahjakas ja oppi kävelemään sujuvasti jo 9kk iässä. Puhe kuitenkin laahaa perässä. Ainoa tunnistettava sana hänellä on "vauva". Lisäksi hän puhuu muutamia "omia sanoja" tai puolittaisia sanoja (esim. ankka on "kka"). Muutamia kertoja hän on toistanut yksittäisen sanan, muttei ole sitä käyttöön ottanut. Pitäisikö tässä olla huolissaan? Miten teidän muiden saman ikäiset lapset puhuvat?
7345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Meille sanottiin 1,5v-neuvolassa, että jos sanoja/puhetta ei tule vielä 2-vuotiaana, niin sitten lähetetään jatkotutkimuksiin.

Äänestä

Meillä 1v 2kk ikäinen, ei kävele eikä puhu.

Äänestä

Minun käsittääkseni ne vasta 2-v. neuvolassa kiinnittävät asiaan huomiota, jos puhetta ei tule.

Äänestä

Moro!
Meillä neiti on 1v2kk ja lähti kanssa ajoissa kävelemään (10kk). Puhetta ei juuri tule, tai no se lapsen oma kieli.. Voin sen verran sanoa, että kun itse olin ollut pieni, olin sanonut ensimmäiset sanani 8kk iässä, mutta kun sitten olin lähtenyt kävelemään 10kk iässä, kaikki puhe oli unohtunut! Seuraavan kerran puhe oli tullut takaisin vasta 1v6kk. Eli tietääkseni tuo kävelemään oppiminen saattaa hieman vaikuttaa siihen puheen tuloon :) Toisin on taas ystäväni lapsella, joka alkoi puhua jo ennen vuoden ikää, mutta kävely tuli vasta reilu 1v3kk iässä.
Älä huoli! Uskon, että se puhe sieltä tulee vielä. Neuvolassa eivät huolestu ennen 2 ikävuotta. Tuo, että lapsellasi kuitenkin on jo monipuolisia äänteitä kertoo siitä, että puhe on lähtenyt kehittymään. Jos puhe olisi vasta mamama ja tätätä asteella, voisi tilanne olla toinen.

Äänestä

En haluaisi pelotella, mutta ei kuullosta kyllä normaalilta. Meillä kolme lasta ja alkaneet kaikki puhua ennen 1-v synttäreitä. Kyllä tossa iässä pitäisi tulla jo kymmeniä sanoja, monilla tulee lauseita.

Äänestä

Meidän nyt 1v 5kk poika sanoi muutamia sanoja alle1v.ennenkun oppi kävelemään. Nyt ei sano juuri mitään, omaa juttua kyllä tulee vaikka kuinka paljon. Eläinten äänet matkii ja osaa oikein, mutta edes houkuteltuna ei sano sanoja, edes niitä mitä osasi puoli vuotta sitten. En ole asiasta yhtään huolissani. Monien ystävieni lapset ovat alkaneet puhua vasta 2-vuotiaina.

Äänestä

Meillä lapsi on myös motorisesti kehittynyt hyvin ja puhe on jääny vähemmälle... Nyt 1v11kk ja sanoo vasta muutamia sanoja ja on kuitenkin ihan normaali lapsi, myös neuvolan mukaan, että älä ole huolissasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mykkäkoulua kirjoitti:

Hei! Meillä on 1v 4kk vanha poika. Motorisesti hän on aina ollut lahjakas ja oppi kävelemään sujuvasti jo 9kk iässä. Puhe kuitenkin laahaa perässä. Ainoa tunnistettava sana hänellä on "vauva". Lisäksi hän puhuu muutamia "omia sanoja" tai puolittaisia sanoja (esim. ankka on "kka"). Muutamia kertoja hän on toistanut yksittäisen sanan, muttei ole sitä käyttöön ottanut. Pitäisikö tässä olla huolissaan? Miten teidän muiden saman ikäiset lapset puhuvat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu