Heipähei!
Olen menossa Itävaltaan pääsiäispyhinä viikoksi lomille. Nyt haluaisin tietää minkä hintainen paikka tämä on. Elikkäs paljonko Itävallassa maksaa mm. ruoka (ravintolat), juoma (oluet) ja savukkeet. Samalla voi laittaa ehdotuksia mitä kannattaisi kokeilla!
Kiitos jo etukäteen vastanneille!
Kallis vai halpa?
10
2906
Vastaukset 10
- 11 + 13
Ehdotuksien suhteen voisi auttaa jos kerrot minnepäin maata olet menossa.
Yleisesti ottaen aika samanhintaista kuin Suomessa, mutta toki maa on laaja ja ruoankin suhteen löytyy hyvin eritasoisia ja -hintaisia vaihtoehtoja. Tupakki- ja oluthinnoista ei tietoa. - pari kertaa käynyt
Ainakin sen tiedän, että alkoholi halvempaa ainakin kaupoissa. Ruoka ei taida olla juurikaan halvempaa ravintoloissa. Tupakasta en tiedä kun en polta. Minne olette menossa? Olisi kiva tietää kun palaatte millaista on Itävallassa huhtikuun lopulla.
- ItävaltaanMatkaaja
Zurichin lentokentälle laskeudumme, siitä itävallan puolelle Dornbirniin ja siellä majailemme. Dornbirn sijaitsee siinä saksan rajalla. Aijomme nimittäin käydä päivä visiitillä Saksassakin, autolla siis.
- jag älskar österrike
Huhtikuun lopulla Itävallassa kevät on ihanimmillaan! Kokemusta on.
Nuo senttin venyttäjät voisivat kyllä jäädä kiltisti koti-Suomeen.
Itävalta on Keski-Euroopan upein maa.
- Ötzi
Ruoka on ravintoloissakin halvempaa kun Suomessa, oluesta ja viinistä puhumattakaan. Myös juna- ja bussiliput halvempia. Ja maisemat ym. stimmung hienot.
Maaliskuussa kun viimeksi olin Salzburgissa niin iso schnitzel maksoi 10 euron molemmin puolin ja 0,5 tuoppi hyvää IVA:ta n. 3 euroa...ja siis ei missään kebab-kioskissa vaan ihan vanhan kaupungin ravintoloissa. - Prater
Tuoreet kokemukset "kalliista" Wienistä: ravintolassa syöminen on todellakin halvempaa. Suomessa halvalla syö lähinnä vain lounasaikaan, kun on niitä alle kympin lounasjuttuja. Esim. Wienissä vastaavilla hinnoilla syö vielä pitkin iltaa, ei vain klo 11-14.
- neuvoja...
riippuu siitä minne meet. Hinnat esim. hiihtokeskuksissa ovat ihan omiaan, isoissa kauoungeissa hinnat vaihtelee. Ei Itävalta mikään halpismaa ole.
- hmmm....
Ni etkö sitä tupakkaa voi ottaa jo Suomesta mukaan jos epäilee että on kallista?
- maireeaa
Kannataako matkustaa Itävaltaan polttamaan sätkää? Siellä ei ihan kaikkialla edes saa polttaa.
- suurihämmästys
Itävalta ei ole paikka vaan Euroopan valtio. Täysin mahdoton listata Itävallan kaikkien paikakuntien ja kaikkien ravintoloiden ruokien hinnat!!
Ehdotukseni on: jää kotiin!!! Tai mene Tallinnaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2361444Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2491000Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68762Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan90733Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48713- 109599
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27573Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34564Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 40481
- 31461
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain75440Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺47431- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407- 27400
- 30393
Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33390Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381