Kumpi Kolmården-reissu?

Reissumutsi2

Hei! Olemme perheen kanssa (7- ja 9-vuotiaat tytöt) lähdössä ensi kesänä valmiille hotellimatkapakettireissulle Helsingistä Tukholmaan. Eli tarkoituksena olisi käydä Kolmårdenin eläintarhassa ja yöpyä perillä yksi yö. Olen vertaillut eri reissuja, ja nyt pitäisi tehdä valinta otammeko Ikaalisten matkatoimiston paketin (Siljan laivat, joku hotelli, en muista mikä, Tukholmassa) vai S-matkojen/Pohjolan matkatoimisto (muistaakseni) matkan (Vikingin laivat, Skandic-hotelli Norrköpingissä). Hinnoissa ei ole hirmu isoja eroja; S-matkojen reissu tulisi hieman halvemmaksi ja siitä saisi sitä S-bonusta...Mutta onko teillä kokemusta noiden matkanjärjestäjien reissuista, mitä eroa on sisällöllä, palvelulla, matkaohjelmalla? Ja mitä muuta hyviä vinkkejä kokeneemmilla olisi? Kiitos etukäteen vastauksista!

6

2038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reissumies-iskä

      Itse buukkaisin erillinen laivamatka auton kera, ja Vildmarkshotelletin Kolmården paketti (2 yöta ja sisäänpääsy Kolmårdeniin 2 päivää, 2 2 hlö parkkipaikka 4100 kr).
      Kun on auto mukana voi ajaa myös safarin.

      • Reissumies-iskä

        Sori, siis 1 yö, 2 päivää sisäänpääsy.


      • arasteleva

        Muutama vuosi on itekin mietitty tuommoista matkaa. Pelottaa vaan ajo Tukholmasta/Tukholmaan. Hesassa ajokin jo jännittää, itse olen Turkulainen.
        Kuinka kamalaa tuo ajo tuolla on?
        Pakettimatkoja olen katsellut juuri tuon ajamisen välttämiseksi, mutta haluaisin olla yön hotellissa ja kaksi päivää eläintarhassa (ehkä kolmas päivä gröna lundissa), mutta paketit tuntuvat olevan kaikki sellaisia että eläintarhassa on aikaa vain 6 tuntia ja toinen päivä ollaan Tukholmassa. Hotellitkin ovat jonkin matkan päässä kolmårdenista.
        Eläintarha menee kiinni jo alkuillasta. Mitä tekemistä loppuillaksi keksitte lastenne kanssa?
        Jos nyt kuitenkin uskaltautuu omalla autolla lähtemään, niin ilmeisesti kaikki kannattaa varata etukäteen, eläintarhan liputkin, jonottamisen välttämiseksi. MIstähän ne sitten kannattaisi varata?
        Safari on kyllä muuttunut eikä enää ilmeisesti pääse lainkaan autolla, ei ainakaan omalla ajamaan sitä.


      • littaa

        Tänä kesänä ei enää omalla autolla safarille päässe.Köysirata korvaa sen.


      • skdjfk
        arasteleva kirjoitti:

        Muutama vuosi on itekin mietitty tuommoista matkaa. Pelottaa vaan ajo Tukholmasta/Tukholmaan. Hesassa ajokin jo jännittää, itse olen Turkulainen.
        Kuinka kamalaa tuo ajo tuolla on?
        Pakettimatkoja olen katsellut juuri tuon ajamisen välttämiseksi, mutta haluaisin olla yön hotellissa ja kaksi päivää eläintarhassa (ehkä kolmas päivä gröna lundissa), mutta paketit tuntuvat olevan kaikki sellaisia että eläintarhassa on aikaa vain 6 tuntia ja toinen päivä ollaan Tukholmassa. Hotellitkin ovat jonkin matkan päässä kolmårdenista.
        Eläintarha menee kiinni jo alkuillasta. Mitä tekemistä loppuillaksi keksitte lastenne kanssa?
        Jos nyt kuitenkin uskaltautuu omalla autolla lähtemään, niin ilmeisesti kaikki kannattaa varata etukäteen, eläintarhan liputkin, jonottamisen välttämiseksi. MIstähän ne sitten kannattaisi varata?
        Safari on kyllä muuttunut eikä enää ilmeisesti pääse lainkaan autolla, ei ainakaan omalla ajamaan sitä.

        Tulimme vasta Ruotsin matkalta kotiin. Olimme ensimmäistä kertaa omalla autolla liikkeellä.

        Jos lähtee autolla Turusta, niin menisin ilman muuta Vikingillä, sillä siitä on helpoin lähteä etelään. Itsekin kyllä hieman jännitin ajoa satamasta, mutta sunnuntaiaamuna ei ollut paljon muuta liikennettä, joten kaikki meni ihan ok. Ajoimme siis södra länkenin kautta eli terminaalin jälkeen käännyin vasemmalle ja muistaakseni heti moottoritien alettua ramppia ylös (tässä oli hieman pieni E4-merkki, joten olin vähällä ajaa siitä ohi).

        Takaisin tullessa kannattaa olla toiseksi vasemmanpuoleisella E4-kaistalla ja vasemmalla puolella olevan Ericsonin rakennuksen jälkeen poistua moottoritieltä (siis vasemmalle). :) Vikingin satamatieto-osiosta löytyy ajo-ohjeita.

        Helpointa olisi ottaa Vildmarks-hotelliin 2 päivän Kolmården paketti. Hotellihuoneet ovat tosin todella pieniä. Hotellissa on toisaalta ihan kiva leikkipaikka lapsille. Huoneissa ei ole jääkaappia eikä hotellin ravintolalla ole oikeastaan muuta lapsille kuin taco-buffet illalla. Kolmårdenin pääsisäänkäynnin lähellä on hampurilais-/pizzapaikka. Hotellipaketin voi varata suoraan Komårdenin sivuilta. Eläintarhan liput voi käydä hakemassa hotellilta muistaakseni klo 9 alkaen ja ainakin me saimme samalla hotellihuoneen tiedot ja avaimet (huoneisiin pääsi muistaakseni klo 15 alk.). Vildmarkshotellilla on pieni kylpyläosasto, mikä oli kovasti lasten suosiossa.

        Eläintarhaan ei pääse enää millään autolla.

        Jos uskallusta riittää, niin Norrköping on ihan säällisen matkan päässä Kolmårdenista ja ihan tutustumisen arvoinen kaupunki. Majoituimme siellä President-hotellin superior-huoneessa, joka oli todella tilava periaatteessa erillisine olo- ja makuuhuoneineen (tallelokero, vuodesohva, pari nojatuolia, kaksi kirjoituspöytää, kaksi tv:tä, minibaari, parisänky).


    • pandis10

      Siljan laivat on lapsille parempia. Itse valitsisin Siljan paketin. Pojat 8v. ja 10v.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8244
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      428
      7313
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      70
      3769
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      148
      3452
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2924
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1976
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1639
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1490
    Aihe