Kamerani pitäisi olla 14megapikseliä, mutta kun yritän asettaa kameraa laadulle 14MP, kyseinen vaihtoehto on ''tummentunut'' muista ja menee heti ohi siitä seuraavaan vaihtoehtoon eli en voi valita 14MP vaihtoehtoa. Miksi ?
Luulin, että homma johtui muistin vähyydestä, mutta ostin uuden 8GB muistikortin kameraan ja yritin uudestaan tuota, niin ei vieläkään onnistunut... Mikä ongelma kamerassani on?
Luulin, että homma johtui muistin vähyydestä, mutta ostin uuden 8GB muistikortin kameraan ja yritin uudestaan tuota, niin ei vieläkään onnistunut... Mikä ongelma kamerassani on?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olisiko digitaalinen zoomi päällä. Se taisi olympuskielellä olla "Fine zoom" tjs.. Ota se pois. Ja laita kuvanlaatu samantien "normal" -> "fine", jos oletuksena on huonommalla.
Kameran digitaalinen zoomi on itse asiassa kuvan croppaamista, ja kun kuvakokoa rajoitetaan niin säästetään prosessoritehoa. "Digitaalisen zoomauksen" voi kätevämmin hoitaa kotikoneella rajaamalla kuvaa..
Ja sit on vielä noi sarjakuvaukset joita ei ehkä voi ottaa täydellä kennolla. Jos ei muu auta palauta kamera tehdasasetuksille menu/palautus.
Kiitos todella paljon ! Laitoin tuon hienon zoomin pois päältä ja heti rupes 14MP vaihtoehto näkymään taas ja toimii :--)
Kiitos vielä kerran : )