Vento-96 1.8 kone keittää. Vesi tulvii paisunta säiliöstä kiehuvana, vaihdoin kannentiivisteen ja vesipumppu näytti olevan kunnossa, termostaatin otin pois.
Ei auttanut ylikuumenee vaan. En ymmärrä?
VW vento
9
891
Vastaukset
- Hyrrä.
Entä flekti?
- Ventonen
Flekti on kunnossa, kytkin vielä niin että pyörii jatkuvasti.
Kaikki vesikanavat puhdistettu. Öljyn seassa ei vettä, vesi tulvii puhtaana paisuntasäiliöstä.
Lämmityslaiteesta ei tule lämmintä ilmaa, lämmityslaite kunnossa.
Ainoa joka nyt on mielessä on tuo vesipumppu, jos siinä kuitenkin on joku vika? - Ventonen
Ventonen kirjoitti:
Flekti on kunnossa, kytkin vielä niin että pyörii jatkuvasti.
Kaikki vesikanavat puhdistettu. Öljyn seassa ei vettä, vesi tulvii puhtaana paisuntasäiliöstä.
Lämmityslaiteesta ei tule lämmintä ilmaa, lämmityslaite kunnossa.
Ainoa joka nyt on mielessä on tuo vesipumppu, jos siinä kuitenkin on joku vika?E#i vit.. nyt alkaa ittelläkin keittämään. Hain uuden vesipumpun, ei se mitaan auttanut taas kiehuu. Lämppäri puhaltaa kylmää, onkohan joku keino ilmata lämppäri?
- Ylä vai ala
Ventonen kirjoitti:
E#i vit.. nyt alkaa ittelläkin keittämään. Hain uuden vesipumpun, ei se mitaan auttanut taas kiehuu. Lämppäri puhaltaa kylmää, onkohan joku keino ilmata lämppäri?
Mites menee laturin hihna, kulkeeko urahihna vesipumpun ylä kautta? Jos menee alakautta, pyörii pumppu väärin päin.
- Ventonen
Ylä vai ala kirjoitti:
Mites menee laturin hihna, kulkeeko urahihna vesipumpun ylä kautta? Jos menee alakautta, pyörii pumppu väärin päin.
Kyllä se yläkautta menee, sileä puoli päin pumpun hihnapyörää.
Olisikohan hiushalkeama kannessa?
Mutta luulisi lämmityslaitteen toimivan kannesta huolimatta, kylmää vain puhaltaa. - vw-service
Ventonen kirjoitti:
Kyllä se yläkautta menee, sileä puoli päin pumpun hihnapyörää.
Olisikohan hiushalkeama kannessa?
Mutta luulisi lämmityslaitteen toimivan kannesta huolimatta, kylmää vain puhaltaa.Ventoosi on tehty jossakin vaiheessa vaan se lämpöpäivitys, mistä on pelkkää haittaa kun kesä lähestyy.
Käy merkkiliikkeessä ja pyydä poistamaan tuo päivitys. Se on helppo, nopea ja halpa softajuttu, niin kaikki on taas kunnossa.
- Ylä ja alapuoli
”Kyllä se yläkautta menee, sileä puoli päin pumpun hihnapyörää.”Jos se noin menee, niin väärinpäin pyörii. Pumpun pitää pyöriä samaan suuntaan kuin moottorikin. On outo asia kun eri ihmiset tulkitsee ylä ja alapuolen erilailla. Kun katsot suoraan pumpun vetopyörää ylhäältä päin, niin et nää sitä, koska hihna peittää sen ja näin ollen se hihna kulkee yläkautta, urapuoli vetää pyörää.
- Ylä ja alapuoli
Tuli vielä mieleen tuosta ” vaihdoin kannentiivisteen ja vesipumppu”. Ota se vanha pumppu esille ja päättele miten vesi siellä kulkee. Eli, vesi tulee keskeltä vesipyörää ja menee reunalta ulos. Jos se pyörii väärinpäin, niin vesi joutuu tilaan josta se ei pääse vapaasti ulos.
- Anonyymi
ostin uuden VENTO 135 extra lämminpainepesurin
ei tule pistoolista vettä kun painaa pistoolia vesijohto on kytketty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353