Painon nousu

Mirja:)

Mikä on normaalipaino 13 vuotiaalle tytölle, joka on 158.8 cm ? Tyttöni painaa 52.2 kg ja on kuulemma luokan painavin. Ajattelin, että hänellä tulee paino ennen pituuskasvua, mutta hän on vuodessa kasvanut 5 cm, joten en tiedä ja milloin painon nousu lakkaa, koska hän valittaa, että painoa tulee melkein joka päivä lisää. Itse painoin 45kg tuossa iässä. Voisitteko kertoa vaikka teidän lapsen paino tai teidän paino.

6

733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anonymerändöm

      mun mielestä 5. luokalla pitäisi painaa ainakin 40kg, joten ylä-asteella kai sitten ainakin 50kg.. :o

    • äh

      Kuule äiti. Jos olet huolissasi lapsesi painosta (en ymmärrä miksi!), niin selvitä asia äläkä vaan ala tekemään jotain typerää täältä saamasi "vinkin" innoittamana. Kun jokin lapsessa huolettaa, silloin otetaan sen alan ammattilaiseen yhteyttä. Jos terkkari/lääkäri sanoo, että paino ok. Se on silloin ok. Silloin sinun pitää itse miettiä, että haluatko tyttärestäsi kenties ajan kauneusihanteen mukaisen alipainoisen tytön/nuoren naisen? Itse välillä tyttären äitinä mietin, että mistä se laihuusihannointi/läskikammo pohjimmiltaan tulee. Tuntuu, että osa saa sen äideiltään! Täällä osa vanhemmista miettii lasten laihdutusta, kun lapsi ei saa laihduttaa kuin aivan poikkeusoloissa, ja silloinkin lääkärin valvonnassa ja suunnitelman mukaan.

    • purkki_silli

      Muistattehan äiti, että enemmän merkitsee, miltä lapsesi näyttää. Itse olen aikanaan suurinpiirtein saman ikäisenä ollut n. 150 cm pitkä, ja painanut 63 kg. Vaaka näytti ylipainoa, mutta näytin sopusuhtaiselta.. Mutta tuohon vaikutti aktiivinen urheiluharrastus.. eli jos lapsesti ei näytä lihavalta, hän tuskin sitä onkaan. =)

    • Nii´i

      Ite oon 12v. n. 160cm ja painan jotain 45kg

    • Löysä-reisi!!!

      Mä oon tyttö 160cm ja painan 52,5 kiloo... Joskus painoin jopa 56kg... tunsin itteni läskiks ku kaikki on sellasii kukka keppei... Nyt oon tajunnu et oon ihan normi!!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45630
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11359
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9785
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8618
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6664
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3335
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2790
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      18
      2692
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    Aihe