HS:n kuukausilitteen Tintti-homage

uolim

Hesarin kuukausiliitteen viimeisellä sivulla on pitkään ollut Tarmo Koiviston piirtämää ns. "poliittista satiirisarjakuvaa". Taso on yleensä ollut valitettavan kehnoa, syy on ehkä käsikirjoittajien.

Numerossa 3/2011 oli sentään hauska ilonpilkahdus, kun kaksi ruutua poliitikoista mielisairaalassa oli selvästi jäljitelty Tintistä. Albumia en osaa varmasti nimetä koska ko. Tinttiä minulla ei ole, mutta veikkaisin Faaraon sikareita.

Vanhasta Tintti-fanista oli hauska nähdä suomalaisessa sarjakuvassa hieman kunnianosoitusta Tintille.

4

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scarabaeus

      pastissit

      Joo, minä kun olin silloin siellä yhdellä sarjakuvakurssilla kerran niin tuli puheeksi nämä pastissit. En ollut ikinä kuullutkaan ( ! ) , että
      niitäkin voi tehdä. Kunnianosoituksia.

      Kun nyt
      uolim
      tiedät kirjoituksestasi päätellen enemmänkin niistä
      niin laittaisitko
      tai Tekin jotka satutte lukemaan tätä
      niin
      laittaisitteko tietämiänne pastisseja.
      Olisi mukava tietää niistä,
      sillä joskus jos tupsahtaa divarissa tai jossakin eteen niin voi tutustua.

      Sarjakuvamaailma ON !

      • scarabaeus

        ei kukaan ole laittanut

        pastisseja

        Olisi mukava jos Kvaakissa edes olisi,
        minua ainakin kiinnostaisi lukea
        sellaista keskustelua.
        Jotenkin minusta tuntuu, että ihan liian vähän on tiedonantoa kaikesta sarjakuvaan liittyvästä. Siis sellaista haluaisin, että ei mollaittaisi piirtäjiä vaan olisi kunnollista tietoa
        ja avartavia ja eteenpäinvieviä infoja kaikesta aiheeseen liittyvästä.


    • uolim

      Tulipa kirjastossa käydessä silmäiltyä hieman Tinttejä, ja nyt pitää korjata hieman itseäni. Jäljitelty kohtaus on nimittäin Seitsemästä kristallipallosta.

      • scarabaeus

        … joo, kirjastot on kyllä hyviä,
        nyt en olekaan muutamaan aikaan selaillut niiden tarjontaa, mutta vähän sen jälkeen kun olin tänne kirjoitellut tästä
        pastissi
        niin löysin kirjastosta
        Doris Lessing
        Playing the game

        eli kirjasta tehty sarjakuva.
        Selvä pastissi käsittääkseni. Eikö ? Nyt en muista sitä taiteilijaa, joka piirtänyt, mutta löytyy varmaan kooklaamalla kyllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4493
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      232
      1749
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1440
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1140
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      330
      1072
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1060
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1039
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      142
      990
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      104
      957
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      944
    Aihe