Sukututkimus kiinnostaa

Kuinka kannattaisi lähteä harrastamaan sukututkimusta?
8273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ensin jollekin sukututkimuskurssille, että saa vähän ymmärrystä mistä aloittaa ja miten. Sitten keräämään elävien sukulaisten kertomuksia ja sukutietoja talteen. Ja vanhat valokuvat. Valokuviin tekstit milloin kuvattu, keitä kuvissa jne. Perunkirjat esille, niistä löytyy syntymä- ja kuolinaikoja.
Netistä löytyy sitten paljon tietoa kunhan on saanut selvitettyä sukulaisuuksia noin 1800-luvun puoleen väliin asti.

Äänestä

Ja jossain välissä pitää miettiä, mitä halua selvittää.

Äänestä

Laita pc:lle Legacy-sukututkimusohjelma.

Lataa tuolta:
http://www.legacysuomi.com/download.htm
Tota voi käyttää ihan vapaasti.

Jos innostut niin osta vielä lisenssi jolla kaikki ominaisuudet käyttöön.
Vaikka ihan perusveriollakin pärjää pitkään.
http://www.legacyfamilytreestore.com/SearchResults.asp?Cat=1&Click=1192

Kivat tulosteet on puoli nautintoo kivassa harrastuksessa.

Tietojen keräyksen voit aloittaa menemällä maakunta arkistoon, kun esipolvista 1900 lukua vanhempia on selvillä.
Pitävät ilmasen opastustunnin toisinaan.

Äänestä

Jos hyvin käy, niin Hiskistäkin pääsee alkuun (ja saa asiasta liian helpon käsityksen). Jotain pitää kuitenkin tietää esivanhemmista.
http://hiski.genealogia.fi/hiski?fi

Äänestä

Minusta jotensakin tuntuu vieraalta että seurataan vain yhtäsukulinjaa. Itse teen nyt Excelin pohjaan mutta laajensin 6-sukupolveen ja tein toiselle puolen "peilikuva" toisen vanhemman tiedot. En hae sisareita, vaan pelkästään vanhempia. http://office.microsoft.com/fi-fi/templates/sukupuu-TC001021967.aspx eli laajennettuun puuhuni tulee 61 nimeä.
Tulosta A3 kokoon ja laitan vanhoja valokuvia keskelle.

Äänestä

enn ainakaan minä

Äänestä

Minä tein muutama kuukausi sitten näin:
1. Selvitin yhden ennen vuotta 1900 syntyneen esivanhempani nimen, syntymäajan ja -paikan.
2. Etsin hänet hiskistä http://hiski.genealogia.fi/hiski?fi Kaikkia tietoja ei ole tallessa, ei kannata lannistua,vaikka ei löytyisikään.
3. Etsin http://www.sukuhistoria.fi/sshy/index.htm kirkonkirjoista samaa henkilöä, syntymäaika auttaa, vaikka kaikkesta tekstistä ei selvää saisikaan.
4. Kirkonkirjassa lukee yleensä ensin vanhemmat, sitten sillä hetkellä elossa/syntyneenä olleet lapset. Näin voi löytää seuraavan sukupolven nimen ja syntymäajan. Avuksi sukututkimussanasto esim. http://www.genealogia.fi/lyh/ niin rivin alussa olevasta maininnasta selviää kuka kenenkin sukulainen on eikä vahingossa lähde vaikkapa talon piikaa seurailemaan. Yleensä myös mainitaan minne tai mistä on muuttanut, sitten vain toisen paikkakunnan arkistoihin perässä!
5. Löytämäni ja kriittisen tarkastelu kestävät tiedot ja tietolähteen olen kirjannut ihan simppelisti ruutuvihkoon henkilö/sivu (piirsin myös "puun" jossa nimi ja numero) ja lisäksi nimet huvin vuoksi myös ilmaiseen sukututkimusohjelmaan. Tärkeintä että itse tietää, kuka kukin on ja voi palata tarkistamaan helposti tietoja ja samaa tietolähdettä uudelleen.

Näillä "opeilla" olen päässyt aika kauaksi historiassa, 1700-luvun alkuun saakka. Helpoimpia ovat ne, jotka ovat sukupolvesta toiseen asuneet samassa talossa. Hankalin kohtaamani "tapaus" muutti ainakin 10 kertaa elämänsä aikana talosta ja paikkakunnalta toiselle. Tietty myös inhimilliset lipsaukset tiedoissa lisäävät haastetta.

Tässä vaiheessa varoitus paikallaan: sukututkimus on koukuttavaa touhua, jossa aikaa kuluu todella paljon.

Äänestä

ennosaa asnoa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


63v kirjoitti:

Kuinka kannattaisi lähteä harrastamaan sukututkimusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu