Olisiko mahdollista että valtakadulla pyörätielle parkkeerattuja autoja alettaisiin sakottaa. Koko viimekesän tiettyjen liikeiden edessä seisoi aina samat autot parkissa. Käsittääkseni tätä ei voi nimittää minkäänlaiseksi huoltoajoksi kun autot seisovat parkissa tuntitolkulla tai jopa koko päivän. Ihmetyttää poliisin välinpitämättömyys tässä asiassa, sillä poliisi ajaa useaan otteeseen päivässä kyseisten paikkojen ohi.
Poliisi&Lappuliisat
EikkaKeikka.
12239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Poliisit voi sakottaa kyllä pyöräilijöitä ja jalankulkijoita punaista liikennevaloa päin kävelystä. Miksi aina pitäisi autoilijoita rangaista joka helvetin pienestä virheestä???????????
Joopa joo, ei se ole mikään pieni virhe kun auto parkkeerataan kevyenliikenteen väylälle! Ei pyöräilijätkään jätä pyöriään keskelle ajorataa autojen eteen. Vaikka tuollainen virhe mielestäsi vaikuttaa(kin) pieneltä. Mikä teillä läskiperseisillä autolijoilla oikein on, kun joka paikkaan pitäisi päästä autolla sisälle asti. Harrastaisitte joskus liikuntaa ja jättäisitte autot kotiin, niin kuin itse teen puolet vuodesta. Silloin ei kukaan joutuisi myöskään maksamaan diabeteslääkitystänne.
aja konkelillas suohon mouho
Turha provota, sillä tiedän ettei aivosi saa happea :)
Itsekin ole kiroillut noita parkkeerattuja autoja lukemattomia kertoja, varsinkin iltaisin Old Cockin edessä on aina pitkä rivi autoja pyöräkaistalla, jos ei kirjaston parkista jaksa kaljalle kävelle niin menkööt muuhun baariin tai juokoot kotona.
Itsekin pyöräilijänä olen miettinyt, että kumpi on sitten laillisempaa, kun ohittaa noita parkissa olevia autoja: Ajaa yksisuuntaista tietä vastaan vai koukata kävelijöiden puolelle?
Euroopassa autoilleena tekee mieli ottaa kantaa pikkukylän "ongelmiin". Tässä venakkojen terrorisoimassa liikennekulttuurissa voisi antaa anteeksi pienet pysäköintivirheet. Ainakin omilta autoilijoilta. Tuolla Euroopassa olen oppinut ainakin sen, että pysäköity auto vaarantaa kevyttä liikennnettä hyvin vähän. Jos joku on niin tollo, ettei moista peltimurikkaa älyä kiertää, hm, no antaa olla.
Vai niin, miksi kuvittelet että se kevyenliikenteen väylä on olemassa? sitä vartenko, että siihen autot pääsee parkkiin! Taitaa olla parempi, että pysyt lopun ikäsi siellä lemillä tai mistä nyt sitten oletkin! Turpaan pyyhkisin tuollaista läskipersettä kun tulisit sanomaan tuon face to face!
Suosittelen koukkaamaan tielle ja väistämään vastaan tulevaa autoa niin, että parkkeeratun auton kyljessä on kunnon skraadi...
Se kevyen liikenteen väylä on olemassa siksi, että arkkitehti ja kaupungin palveluksessa oleva autoja vihaava virkamies ovat niin päättäneet veronmaksajien rahoilla toteutettavan. Oikein suunniteltuna ja toteutettuna tilaa olisi kaikille, mutta kun ei. Se on kummaa, kun liikkumisesta on kyse. Virkamiehet ja rahaministeriö hykertelevät käsiään, kun saavat alamaiset pysymään näin eripuraisina. Silloin heitä on helpointa hallita ( lue rahastaa ).
itse sylkäisen aina tuulilasiin jos on parkattu siihen pyörätielle
oikee sylkäset.missä tuolla enää uskaltaa liikkua ku kaikenmaailman sylkijöitä liikkeellä.