Malinois!?

göoi

Belgi hän ei kuulemma sovi ensimmäiseksi koiraksi, mutta onko se teidän omistajien mielestä totta? Mulla on kokemusta koirista (myös belgeistä), mutta koskaan ei oo omaa koiraa ollu... Koko ikäni hoitanu naapurien koiria ja pyöriny kisa-piireissä. Mutta voisinko siis otta malin/tervun?

21

7122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ´´´´´´´´´´

      Riippuu itse ihmisestä, kuinka kyvykäs koiranomistaja hän on. Järki ei luista monilla koiranomistajilla, vaikka heillä on ollut koiria useita elämän aikana. Älyllä ja järjellä voidaan päätellä, kuinka koira ajattelee, eli kuinka koiraa tulee käsitellä. Jos tiedät koirista riittävästi, mikään ei estä sinua hankkimasta vaativaa rotua.

    • Zoenn

      Belgianpaimenkoira, varsinkaan malinois, ei sovellu ensimmäiseksi koiraksi. Ko. koira tarvitsee hyvin hyvin paljon liikuntaa (tunti päivässä hihnalenkillä ei riitä) ja aktiviteettia, ja palveluskoirarotuna se tulee osata vähintäänkin peruskouluttaa, ja lisäksi sen kanssa olisi suositeltavaa harrastaa jotain jotta se voi olla onnellinen. Koiran (etenkään belgianpaimenkoiran) kanssa ei pärjää pelkällä "järjenkäytöllä", vaan hyvä omistaja ymmärtää koiran luontaista käytöstä, on johdonmukainen ja hankkii jatkuvasti tietoa asiantuntijoilta.

      • rauhaa ja taitoa

        Belkeistä löytyy koiria moneen lähtöön, on teräviä, hyberaktiivisia, rauhattomia, rauhallisia, dominoivia, rohkeita, arkoja, sosiaalisia, epäsosiaalisia, mukavia ja vähemmän mukavia. Moni asia selittyy perimällä, mutta hyvin moni käytöspiirre myös varhaiskasvatuksella/koulutuksella. Hektisestä koirastakin saa rauhallisen ja varman koiran oikealla ja rauhoittavalla kasvatuksella. Pentua pitää kohdella hyvin, oikeastaan hellästi ja pelkästään kannustavasti. Rauhaton ote tuottaa rauhattoman koiran. Siksi belgin omistajalta edellytetään aikuisuutta ja tervettä luonnetta. Belgi ei sovi oikuttelevien kusipäiden koiraksi. Ei tosin mikään muukaan rotu. Rotuna belgi on todellisuudessa helpoimmasta päästä, koska se oppii paljon ja nopeasti. Rodun hankaluuden korostajat/päivittelijät eivät ymmärrä asioita ja siksi vääristelevät ja liioittelevat faktoja. Belgi on helppo koira.


    • göoi

      Tuosta ylemmästä niin ajattelin aloittaa siis TOKOa ja AGILITYä...

    • huolissan

      Näinpä erikoisen näyn päiväkävelyllä kun nuori nainen koulutti belggariansa piiskan kanssa, jäin pohtimaan että olisiko sittenkin pitänyt tehdä eläinsuojeluilmoitus..vai onko tavallista että koiraa koulutetaan piiskan viuhuessa ja sivallusten saatellessa???kun olin kävellyt kauemmas eikä näköyhteyttä enää ollut kuulin kuinka koira ulvoi kipua..olisiko "vahingossa" osunut. siis onko tämmöinen koulutustyyli kuinka normaalia????

      • ei normaalia >:-(

        Sairasta: laitonta !


      • tässä faktaa...

        Tässä sulle faktaa kun olet noin tietämätön. Normaalia ja suositeltavaa. Kyseessä kevyt "kukkakeppi", jolla koiran asentoa ohjataan ja korjataan seuraamisliikettä harjoiteltaessa. Kepillä ei lyödä, vaan vain ohjataan koiran asentoa oikeaksi. Käytössä kaikissa osaavissa koirakouluissa, joissa tehdään tasokkaita toko-suorituksia.
        Jos lähdet poliisille soittelemaan niin varaudu siihen, että joudut itse vankilaan väärän ilmiannon vuoksi. Väärän ilmianto ja väärän valan sukulainen ja rangasitus on röyhkeimmissä tapauksissa aina vankeustuomio. Eka kerralla ehdollisena, mutta toisella kerralla häkki heilahtaa.


      • huolissa
        tässä faktaa... kirjoitti:

        Tässä sulle faktaa kun olet noin tietämätön. Normaalia ja suositeltavaa. Kyseessä kevyt "kukkakeppi", jolla koiran asentoa ohjataan ja korjataan seuraamisliikettä harjoiteltaessa. Kepillä ei lyödä, vaan vain ohjataan koiran asentoa oikeaksi. Käytössä kaikissa osaavissa koirakouluissa, joissa tehdään tasokkaita toko-suorituksia.
        Jos lähdet poliisille soittelemaan niin varaudu siihen, että joudut itse vankilaan väärän ilmiannon vuoksi. Väärän ilmianto ja väärän valan sukulainen ja rangasitus on röyhkeimmissä tapauksissa aina vankeustuomio. Eka kerralla ehdollisena, mutta toisella kerralla häkki heilahtaa.

        en puhu kepistä, vaan piiskasta, ruoskasta! sekö on normaalia koirankoulutusta. itsellänikin on koira enkä piekse koiraani!


      • korkeakoulujuuu
        tässä faktaa... kirjoitti:

        Tässä sulle faktaa kun olet noin tietämätön. Normaalia ja suositeltavaa. Kyseessä kevyt "kukkakeppi", jolla koiran asentoa ohjataan ja korjataan seuraamisliikettä harjoiteltaessa. Kepillä ei lyödä, vaan vain ohjataan koiran asentoa oikeaksi. Käytössä kaikissa osaavissa koirakouluissa, joissa tehdään tasokkaita toko-suorituksia.
        Jos lähdet poliisille soittelemaan niin varaudu siihen, että joudut itse vankilaan väärän ilmiannon vuoksi. Väärän ilmianto ja väärän valan sukulainen ja rangasitus on röyhkeimmissä tapauksissa aina vankeustuomio. Eka kerralla ehdollisena, mutta toisella kerralla häkki heilahtaa.

        siis kyseessä ei ollut kukkakeppi, vaan patukka, jonka päässä oli luultavasti nahkaremmi, eli RUOSKA, piiskaksi myös kutsuttu. tämä heilautti ruoskaa aina välillä ilmaan ja kuului oikein napsaus kun ilmassa rasahti. että silleen .lue kunnolla ennenkuin alat noin kovasti väittämään normaaliksi. minusta ei näyttänyt normaalista eikä suositeltavalta, vaan päinvastoin näytti pahalta ja kun näköyhteys oli katkennut myös kuului koiran ulvahdus... että näinkö korkea-koulutetaa`n?? tuskimpa poliisit linnaan laittaa tai syytettä nostaa jos joku ON HUOLISSAAN koirasta jota "koulutetaan" RUOSKALLA ja saman olen nähnyt lenkillä jolloin hakkasi koiraa päähän fleksillä!!!


    • huolissan

      niinpä ajattelinkin. tiedän nyt missä tämä naikkonen koiraansa kouluttaa, niin soitampa polliisit kattomaan ensi kerran treenejä.

      • ´´sillä lainna

        Hyvä että toimit :-) Annat poliisille vain sen akan tuntomerkit, jolloin poliisi voi tunnistaa hänet helposti. Kaikki malinoissit herättävät kyllä poliiseille huomiota, kun he tästä tapauksesta kuulevat, sillä malinois on helposti tunnistettava koirarotu. Toivottavasti pollarit tavoittavat kyseisen henkilön ja löytävät tältä samalla piiskan matkasta.


    • ei enää huolissa

      jaa, no olkoon sitten. koiraa vain käy sääliksi mutta eihän suomessa koirankaan puolia pidä kukaan.

    • 2xmalikka

      Mun eka (v. 89)ja toka koirani oli malikka Koulutin ja kisasin koirieni kanssa. Ihanimmat koirat mitä mulla tähän asti on ollut. Onneksi kasvattaja myi ekaksi koiraksi. Nyt toisessa rodussa käytyäni palaan maliin takaisin. Sama kasvattaja ja pentu tulee parin viikon päästä =)

      • pp1122

        mistä saisin kivan malinoisin tyttö? Onko malinoisi suojeluskoira tai "kellertava noutaja"?


    • laine.erika

      Itselläni on kaksi malinoissia ja toinen on umpi hullu ja toinen todella kiltti. mutta ne ei ole ensi koiraksi. perheemme kavereilla oli ollut cocell panieleita eka ja ottivat seuraavaksi malin voi voi koira vie omistajaa kuin tuuli siementä...

    • _________________-_

      Kannattaa kanssa muistaa että eri verilinjoissa on oikeasti huimia eroja.

    • Karttsi

      Itse en omista puhdasta belgiä, vaan sekarotuisen jossa n. puolet belgiä ja sen huomaa. Pennussa siis groenendalia, ja mielestäni erittäin lepsu ollut kouluttaa. :) Hyvin pehmeä, ja jos vähänkään korottaa ääntään (en siis huuda ja raivoa, vaan korostan) niin koira hyvin "nöyrä". Eli pentu kasvatettu hyvin pehmein ottein.

      Ja kyllä, tiedän että puhdasrotuinen eroaa sekarotuisesta.

    • sofi

      Itse olen sitä mieltä, ettei mistään rodusta voi sanoa, ettei ensimmäiseksi koiraksi. Se riippuu niin ihmisestä. Voihan joku olla keskiverto koiranomistajaa erittäin paljon taitavampi kouluttamaan ja voi hyvinkin soveltua minkä tahansa rodun omistajaksi. Tiedän myös monia koiranomistajia, joille ei malia missään nimessä, vaikka olisivat omistaneet kymmenen koiraa ennen sitä.

      Monet kuitenkin arvioivat kouluttaja taitonsa todella yli, joten suosittelen, että otat jonkun vähemmän vaativan rodun.

      • Karttsi

        Mutta tässäpä teille jotka käskette ottaa helpomman rodun: miten koskaan oppii kouluttamaan haastavampaa rotua jos ei sellaista itselleen hanki? Tätä olen miettinyt usein.

        Ja hyvältä kasvattajalta saa varmasti vinkkejä ja neuvoja, kuinka kannattaa taikka pitää kasvattaa! En sanoisi koskaan, että harkitse helpompaa rotua..


    • muikelo

      Itse jouduin luopumaan ensimmäisestä belgistäni, itse olen ollut pienestä pitäen koirien kanssa tekemisissä ja tulin loistavasti toimeen belggarin kanssa, ongelmaksi muodostuikin se ettei koira, ja silloinen puolisoni tulleet toimeen ja heidän "ristiriitansa" repivät myös parisuhdetta stressin lisääntyessä. Koira aivan mahtava mammanmussukka mutta eka kertalaiselle puolisolleni liikaa :( En itse suosittelisi ensimmäiseksi koiraksi, ellei aivan oikeasti ole valmiuksia vastata koiran tarpeisiin niin henkisellä kuin fyysisellä puolella, kyseessä kuitenkin älykäs ja energinen rotu.

      • fagfsgadgfsgas

        Jouduit luopumaan koirastasi ??? Ei hitto, mistä näitä koirien kierrättäjiä oikein tulee ! Miksi hommasit koiran, jos saatat joutua luopumaan siitä vain puolisosi takia ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      126
      6673
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5763
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4477
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4376
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      152
      4199
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      85
      1496
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      385
      1407
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1315
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1297
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1084
    Aihe