Lapsuus on ihmisen parasta aikaa

time ----

Jos saisin valita olisin pysäyttänyt vanhenemiseni jo aikoja sitten ja jäänyt ikuisesti 10-17 vuotiaaksi. En osaa päättää tarkkaa ikää. Vaan tiedänhän että on mahdotonta pysäyttää aikaa ja estää iän tulemista. Lapsena kaikki oli niin helppoa, viatonta ja huoletonta. Ei tarvinnut tietää kamalista asioista joita on maailmassa. Kaipaan sitä aikaa, kun sain rauhassa rakennella majoja kaverin kanssa, leikkiä leikkipuistoissa, nukeilla jne. Kaikkihan oli melko hyvin. Nyt kun en olekaan lapsi, niin kaikki on tylsää ja ahdistavaa. En enää tiedä minkälaiset asiat minua kiinnostaa, vai kiinnostaako ylipäätään mikään. Sen tiedän etten halua elämääni mitään perus aikuisen asioita. Korkeintaan opiskelu-paikan, oman auton, itsenäisyyden.
Mutten tähän enää keksi muuta kirjoitettavaa.

7

724

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dddddddddddddddddsaa

      ite haluisin niin että saisin elää 12-17v ajan aina uudestaa, kun 17v tulee täyteen palaisin takas 12vuotiaaksi...

    • platon3

      Mieti uudestaan kun olet 80vuotias.

      Varmasti kaikilla nuorilla samalaisia mietteitä aikuistumisen kynnyksellä...

      Eihän sitä pakko nykyään ole mennä muotin mukana, lähet vaikka kiertää huolettomasti maailmaa pikku hommien palkalla - varmasti kokemus rikkaampaa kuin toimisto hommissa oleminen, rahaa siellä ehkä tulee mutta elämä valuu ohi...

    • hgdfjkg

      voithan sä työpaikallas ruokataullakin ainakin nukeilla leikkii..

    • J33.

      "Lapsena kaikki oli niin helppoa, viatonta ja huoletonta. Ei tarvinnut tietää kamalista asioista joita on maailmassa."

      No miksi välität niistä nytkään? Eihän sun ole pakko?

      "Nyt kun en olekaan lapsi, niin kaikki on tylsää ja ahdistavaa. En enää tiedä minkälaiset asiat minua kiinnostaa, vai kiinnostaako ylipäätään mikään"

      Olisko masennusta? Ei kuulosta normaalille. Jos haluaa olla ikuisesti lapsi, on päässä jotain vikaa?

      "Sen tiedän etten halua elämääni mitään perus aikuisen asioita. Korkeintaan opiskelu-paikan, oman auton, itsenäisyyden.
      Mutten tähän enää keksi muuta kirjoitettavaa. "

      Ne asiat tulee itsestään jokaiselle. Ei ole pakko tehdä mitä muut tekee, valinnat päätät itse. 15-20 vuotiaana sinua ainakin määräillään vielä liikaa, etkä oikein tiedä asioista vielä. Et myöskään voi asua itsenäisesti ja joudut käymään koulut läpi. Siitä ei pääse kukaan nuori valitettavasti karkuun.
      Auto on monille tärkeä mutta vain siksi koska kaverillakin on, oletko miettinyt teetkö sillä mitään?

      Lapsuus on hyvin lyhyt aika. Paras aika elämässä alkaa kolmikymppisenä, koska silloin on vähintään jo vapaa tekemään mitä haluaa. Loppu on enää rahasta kiinni, kaikki muu on omaa päätösvaltaasi mitä haluat harrastaa tai tehdä. Itse en käy edes töissä koska koen sen vapaa-aikaa riistäväksi, eli tiedän todellakin mitä elämältä haluan.
      Aika siis tuo sen onnen.

    • Anonyymi

      Totuus on ettei kukaan halua tulla vanhaksi, joka väittää vanhuuden olevan elämän parasta aikaa valehtelee rajusti ennen kaikkea itselleen. Lapsena ihminen on onnellisimmillaan koska silloin ei vielä ymmärrä että miten julma ja epäreilu paikka maailma osaa olla. Lapsena sitä odottaa huimia asioita aikuisiältä, sitten kun on oikeasti aikuinen niin saa huomata ettei elämä ole läheskään niin siistiä kuin oli kuvitellut aikoinaan.

      • Anonyymi

        Saanko olla erimieltä?
        Vaikka en kyllä halunnut aikuistuakaan kun tiesin kuinka hirviöitä kaikki aikuiset on.

        Terveisin,
        (Ex-)Lastenkotilapsi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saanko olla erimieltä?
        Vaikka en kyllä halunnut aikuistuakaan kun tiesin kuinka hirviöitä kaikki aikuiset on.

        Terveisin,
        (Ex-)Lastenkotilapsi

        Lapselle maailma tarjoaa koko ajan jotain uutta ja kiinnostavaa, aikuisena tajuaa että elämä on loppujen lopuksi yhtä ja samaa rutiinia pidemmän päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      180
      10876
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10339
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      233
      5781
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      180
      4604
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3086
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      3085
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      39
      1883
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1478
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1310
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1234
    Aihe