Kissanpennun kalkin tarve

LiisaKi

Olen lukenut todella paljon kissakeskusteluja mutta jotenkin ei vain valkene tuo pennun kalkin tarve. Tiedän että se on suurempi kuin aikuisilla. Jos 1/3 ruokavaliosta on luista lihaa sen pitäisi barffatessa täyttyä? Munankuorijauhetta jos ei ole luista lihaa? täysin barffiin ei vielä ainakaan ryhdytä mutta katsotaan mitä tulevaisuus tuo tullessaan.

Eli kysymys on, mitä minun pitää ottaa huomioon kalkin tarpeessa ? pelkään myös yliannostusta.

Jos ruokalistaan viikossa kuuluu sekä teollista että raakaruokaa, raksuja, mahdollisesti multicattia jos päivän raaka annos on yli puolet. Raa'asta ajattelin myös luista lihaa tarjota. Munankuorijauhetta voin myös tehdä.

Miten suhteutan tämän kaiken? Mulla on täydellinen kalkkikaaos enkä osaa enää hallita tietoa ja soveltaa.

1

275

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AlluKolli

      Yliannosutusta tuskin saat aikaiseksi paitsi käyttäällä kalkkitabletteja. Itse syötän kissan pennuille raejuustoa, kermaviiliä ja juustoa joka päivät jotain noista vähän, esim kermaviiliätai rae juustoa tee tai ruokalusikallinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe