Arvatkaas

Pistetääs pieni kalluppi pystyy, paljonko arvelette kuljetusalan tuntipalkan olevan 2014 jälkeen?

Itse veikkaisin 8-9€ läpiliksana.

Mitäs veikkaatte?
12389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eiköhän ne nouse samaan malliin kun ennenkin. Veikkaisin että Euro tulee lisää. Tämä tietty koskee niitä joilla palkka-asiat kunnossa. Ei palkkojaan polkevia läpituntilaisia eikä kilometripalkkalaisia.

Äänestä

Sooh sooh, PENAT! Eikähän se ole nyt niin että palkkoja jos jonnekin suuntaan muutetaan niin alaspäin. Katsokaas teidän isot palkkanne syövät teollisuuden voitoista ison osan.

Äänestä
  • Tsoh tsoh poika! Sinulta äiti vie tietokoneen pois kun on kyllästynyt sinut jatkuviin provoihisi. Se on tuhmaa tuollainen! Isikin voi antaa remmistä jos kuulee sinun netissä satuja kertoilevan. Menepä nyt lukemaan niitä läksyjäsi että tyhmyytesi vähenisi. Koitapa nyt taas olla kiltti!! Jooko?

    Äänestä

  • taitaa sunkin osake salkkus sisältää teollisuutta kun niin murehdit noista voitoista.

    Äänestä

7-10 euroa on mun veikkaus mut se riippuu siitä mikä on palkka taso tuolla itä euroopassa 2014

Äänestä

Sanoisin että 1000 € kuukausi, joka sisältää 400 h töitä. eläkkeelle pääsette 95 vuotiaana.

Äänestä

Eihän kuljettajista silloinkaan mitään "pulaa" ole, vaikka koulutus vaaditaan.

Onhan lääkäreiltäkin aina vaadittu koulutus, silti lääkäreitä on enemmän kuin töitä.

Joten sanoisinko että palkka on silloin noin 14-15€ siis tuo minimipalkka kokemattomalla kuljettajalla

Äänestä
  • Vuonna -89 se oli 34,20mk, nyt se on 14.24e, tasasentaulukon mukaan se on noin 17e tunti yö ym. lisät. Meille työnantaja on jo järjestänyt (ja maksanut) osan ammattipätevyyskoulutuksista.- 22 vuotta samassa firmassa.

    Äänestä

  • 2646 kirjoitti:

    Vuonna -89 se oli 34,20mk, nyt se on 14.24e, tasasentaulukon mukaan se on noin 17e tunti yö ym. lisät. Meille työnantaja on jo järjestänyt (ja maksanut) osan ammattipätevyyskoulutuksista.- 22 vuotta samassa firmassa.

    Kyllä se ammattitaito nyt varmasti oikeen tihkuu ja tursuaa hytin tiivisteitten välistä kun on olet käynyt ihan ammattipätevyys koulutusta. Eikö tullukkin ammattitaitoinen olo?

    Äänestä

Kontinajosta tarjottiin päivärahaa. Kysyin tuntipalkkaa niin herra sano että "ekkö vittu kuullut, PÄIVÄRAHA"! Löin luurin kiinni, en edes saanut suutani auki että olisin haistatellut kunnolla!

Eli palkat tulee oleen pauttiarallaa 6-10e tunnille tulevaisuudessa. Ajakaa, mää meen kortistoon.com.

Äänestä
  • No ei konden ajosa muuta maksetakaa ku kokopäiväraha. No, jotkuthan ajaa provikkaliksalla mutta se onki eri juttu, nettotulo päivässä on kuiteski se 35-50e.

    Äänestä

3,25 €/h, joka sekin on työn vaativuuteen verraten paljon

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kallis rahtari kirjoitti:

Pistetääs pieni kalluppi pystyy, paljonko arvelette kuljetusalan tuntipalkan olevan 2014 jälkeen?

Itse veikkaisin 8-9€ läpiliksana.

Mitäs veikkaatte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu