Kroatia, Split syksyllä?

matkaaja_

Olen lähdössä Kroatian Splittiin lokakuussa viikoksi. Meillä on majoitus ihan Splitin keskustassa ja mietinkin, mitkä aktiviteetit olisivat kohtuu hintaisia ja sopivalla etäisyydellä keskustasta? Haluaisin lähteä patikoimaan päiväksi vuoristoon/kansallispuistoon tms mutta en tunnu mistään löytävän tietoa kansallispuistoista. Myös benji hyppy kiinnostaa!

1

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oo ihana Kroatia

      Olet varmaan jo tiedot löytänytkin... mutta kannattaa käydä Krka:ssa, jonne pääset Splitistäi päiväretkelle autolla tai sitten Sibenikin kautta bussilla, jolloin päivästä voi tulla aika pitkä. Krka:ssa on hieno vesiputouspuisto.

      Vuoristokävelyä voi harrastaa ainakin Paclenicassa, mutta sinne on jo Splitistä pitempi matka. Itse tein sinne päiväreissun Zadarista käsin. Klassikkopuisto on tietenkin Plitvice, jossa en ole itse käynyt. Splitistä tulee jo enemmän matkaa sinne.

      Itse en välttämättä majoittuisi Splitiin koko viikoksi, mutta on sielläkin varmaan hienoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      110
      4326
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      79
      3523
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      84
      3365
    4. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3331
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      26
      3268
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      74
      2936
    7. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      64
      2817
    8. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2790
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2579
    10. Autolla törmäilijä

      Kuka törmäili yläkouluikäiseen pyöräilijään?
      Jämsä
      9
      2522
    Aihe