Työttömän avustukset/etuudet

kittykat

Kai peruspäivärahan saajakin voi hakea matka- ja muuttoavustusta? Ohjeissa puhutaan vain työmarkkinatuen saajista ja muutosturvan piiriin kuuluvista...mutta työmarkkinatuki ja peruspäiväraha ovat ainakin saman suuruisia, joten siinä mielessä rahallisesti ei ole eroa...

Entä onko palkkatuen saamiselle jokin aikaraja, joka täytyy olla ensin työttömänä ennen kuin sitä voi edes harkita?

5

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kela

      Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi!

      Matka-avustusta voi saada vain työmarkkinatuen saaja. Matka-avustuksen tarkoituksena on tukea työmarkkinatukeen oikeutetun henkilön työllistymistä. Matka-avustuksen myöntämisestä päättää työ- ja elinkeinotoimisto, mutta matka-avustuksen maksaa Kela. TE-toimisto antaa matka-avustuksen saamisedellytyksistä sitovan työvoimapoliittisen lausunnon, jonka perusteella Kela antaa hakijalle päätöksen.

      Palkkatuen osalta kysymykseesi vastaa TE-toimisto.

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    • kittykat

      Kiitos vastauksesta. En vain tajua, mikä järki tässä on. Minulla on ihan sama tilanne kuin silloinkin kun sain työmarkkinatukea, paitsi että työssäoloehtoni täyttyy. Miksi siis olen huonommassa asemassa peruspäivärahan saaneena, kun yhtä lailla minunkin on vaikea lähteä muuttamaan vaikkapa sijaisuuden vuoksi pääkaupunkiseudulle? Vai katsotaanko, että työssäolon täytyttyä minulla menee rahallisestikin paremmin...en näe työllistymistilannettani juurikaan sen paremmaksi peruspäivärahalla, vieläpä kun tällainen avustus ei ole mahdollinen. Kaiken lisäksi haluaisin juurikin töitä nykyisen työssäkäyntialueeni ulkopuolelta, joten nuoren työttömän sinnikkyyttä taas koeltellaan.

    • tyokkari

      Hei.

      Kiitos kysymyksestäsi myös TE-toimiston puolesta!

      Kirsi Kelasta on vastannut kysymykseesi matka-avustuksen osalta.
      Muiden liikkuvuusetuuksien ja palkkatuen osalta sinun kannattaa ottaa yhteys paikalliseen työ- ja elinkeinotoimistoon.

      terveisin Teppo työkkäristä

      • Duuri ja Molli

        Mitkä seikat pl. 200 päivän täyttyminen vaikuttavat ansiopäivärahan korotusosan poissulkemiseen työvoimapoliittisessa koulutuksessa ollessa ?


    • tyottomyyskassat

      Hei ja kiitos kysymyksestäsi!

      Korotettua ansio-osaa voidaan ansiosidonnaiseen työttömyyspäivärahaan maksaa sellaisen työllistymistä edistävän palvelun ajalta, josta on sovittu TE-toimiston kanssa työllistymissuunnitelmassa. Korotettua ansiopäivärahaa voidaan maksaa palvelun ajalta enintään 200 päivää, kuten mainitsitkin. Jos 200 päivää täyttyy, päivärahaa maksetaan 500 päivän enimmäismaksuajan puitteissa ilman korotusosaa.

      Muu tilanne, jossa korotusosaa ei voida maksaa, on esimerkiksi sellainen, jossa palvelusta ei ole sovittu työllistymissuunnitelmassa.

      Työvoimapoliittisen koulutuksen lisäksi työllistymistä edistäviä palveluita ovat
      mm. omaehtoinen opiskelu, työkokeilu työpaikalla, työelämävalmennus, työharjoittelu ja työ- ja koulutuskokeilu.

      Ystävällisin terveisin,

      Tiina työttömyyskassasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5698
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      64
      2546
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      238
      1516
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1313
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1077
    6. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      837
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      58
      793
    8. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      791
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      71
      752
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      731
    Aihe