Agia Napa

pelkkää biletystä??

Nyt otetaan kaikki tieto kiitollisena vastaan ja uskon, etten ole ainut.. Olemme suunnitelleet perheen kanssa, johon kuuluu nuoria aikuisia, matkaa Kyprokselle kesäkuun lopulle. Kyseessä olisi eka matka Kyprokselle, aikaisempina vuosina olemme olleet Kreikassa, mutta vaihtelu virkistäisi. Kyproksella houkuttelevat mm. varma aurinko, Agia Napassa hyvät arvostelut saanut hotelli Atlantica Sungarden upealla hiekkarannalla.

Olen lukenut paljon arvosteluja ja lukenut pääasiassa positiivisia asioita Agia Napasta. Viimeeksi eilen - paras rantalomakohde Euroopassa. Oikeastaan ainoa asia, mikä arvelluttaa, on se, että onko iltaisin Agia Napan keskusta pelkkiä bilettäjiä täynnä, vai onko siellä käyskentelemässä myöskin perheitä? Perheemme nuoriso ei ole bilettäjätyyppiä, vaikka ikä siihen jo riittäisikin. Onko siis iltaisin myös shoppailumahdollisuksia, eikä pelkästään pubeja ja yökerhoja? Hotellin tiedoissa lukee, ostoksille 900m, alkaako tästä siis kaupat keskustaan päin, kun keskustaan on 1,7 km, vai onko kyseessä jonkunmoinen ostoskeskus? Tuntuu tylsältä, jos pitää aina hypätä bussiin ja mennä rauhallisempaan Protarakseen käyskentelemään. Tosin kyllähän sielläkin tulee käytyä, mutte ettei nyt ihan joka ilta tarttis..

Atlantica Sungardenin rannalta voi ilmeisesti kävellä rantaa pitkin keskustaan, mistä kohdin alkaa se nuorison bilemeininki rannalla vai voi kävellä ihan reilusti pitkälle, ennenkuin alkaa olla vaahtobileitä :)

Protaras tuntuu liiankin rauhalliselta paikalta, emmekä halua mennä Protaraksen hotelliin, joka on ns. perhehotelli eli täynnä pikkulapsia, hotellia en siis haluaisi vaihtaa.

Mitä mieltä Agia Napassa käyneet nelikymppiset tai vanhemmat? Olisi kiva, jos myös siellä käyneet ja heidän teininuoret ja nuoret aikuiset kommentoisivat mielipiteitä paikasta :)

Oletteko vuokranneet autoa - vasemmanpuoleinen liikenne, onko liian hankalaa ajella? Mihin päin kannattaa suunnata autolla?

Kiitokset kovasti etukäteen!

1

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekse::

      iltaisin/öisin näkyy joskus valitettavasti myös perheitä ayia navan yössä, siis lähinnä jotain brittejä, jotka vievät lapsiaan limsalle kovaääniseen baariin,jossa me nuoret aikuiset ollaan ihan jurrissa bilettämässä..

      Aika rauhaton yöelämä, biletystähän se on ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe