Hese-extraus

uikkuk

Extraus sopisi nykyiseen elämäntilanteeseeni paremmin kuin vakityö, joten tässä olisi muutama kysymys niille, joilla on extrauksesta kokemusta.

Tulevatko työt aina lyhyellä varoitusajalla? Voisin kuvitella lähteväni välillä töihin tunninkin varoitusajalla, mutta joskus olisi kiva suunnitella viikkoansa etukäteenkin. Millaisellla varoitusajalla niitä yleensä tulee?

Tuleeko helpolla kenkää, jos ei ota lähes kaikkia tarjottuja vuoroja vastaan? En ole mikään nirso työnvieroksuja, mutta olisi mukava välillä suunnitella menojaan rauhallisin mielin.

Onko vuoroja yleensä paljon tarjolla? Kuinka paljon suunnilleen? Miten systeemi käytännössä toimii - soitetaanko/tekstataanko extraajille vai onko heillä joku oma intranet-systeeminsä?

Onko extraajaksi paljon tunkua? Onko kovin vaikea päästä? Kuvittelisin valttikortikseni sen, että olen täysi-ikäinen, minulla on hygieniapassi ja oma auto käytössä (laskin juuri, että Hesburgereita joissa voisin hyvin käydä heittämässä keikkaa on yli 30). Ikävä kyllä minulla ei kuitenkaan ole kokemusta asiakaspalvelualalta ja pelkään sen häiritsevän työnantajaa.

Olisin todella kiitollinen vastauksistanne!

2

2984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiskin tällä puolen

      Hesestä ei ole mitään kokemusta, eli sen suhteen en voi vastata.

      Mutta yleisellä tasolla, miksi menisit ekstraajaksi hapurilaisravintolaan joka ei maksa edes ravintola-alan TES:in mukaista palkkaa? Yhtä hyvin voit mennä vuokrafirman palvelukseen, jolloin tienaat enemmän (ja työ on vaihtelevampaa). Pk-seudulla Staffpoint on hyvä vaihtoehto, maksavat kiltisti alan työehtosopimuksen mukaisen palkan (10,28 €/tunti lisät), ja heillä on käytössä hyvin toimiva intranet jossa voit itse varata vuoroja, toki soittelevat ja tekstailevat tämän lisäksi (jopa sen verran aktiivisesti, että nyt kun olen pää-asiallisesti muissa töissä, niin jouduin poistattamaan itseltäni "salipätevyyden"). Muita samalla alueella toimivia juuri ravintolapuoleen keskittyviä yrityksiä ovat mm. Star People ja Urban Workers, maksvat yli TES:in, mutta heille ei ole asiaa ilman vankkaa työkokemusta.

    • jotakin vastausta...

      Työkutsut tulevat tekstarilla, ja jos asut esim. pääkaupunkiseudulla, niin kutsuja voi tulla jopa päivittäin. Yleensä noita lähetetään silloin, kun tarve ilmenee, eli joskus päivää, kahta ennen tai sitten jopa tunnin varoitusajalla. Ravintolan vakituiset työntekijät menevät extrojen edelle, joten he saavat ensiksi mahdollisuuden ottaa vuoroja. Sitä en tiedä saako extrat tunnuksia intraan.

      Jokaiselle työvuorolle tehdään erikseen työsopimus, joka koskee vain sitä vuoroa. Palkoista en osaa sanoa, enkä harjoitteluajoista.

      Se hyöty extraamisesta on, että voit päästä jonkin yksikön listoille, jos teet työsi hyvin ja useasti samassa yksikössä. Isoimmilla ravintoloilla on usein sellaisiakin henkilöitä listoilla, jotka eivät pysty täysipäiväisesti työskentelemään.

      Siihen en ota kantaa onko Hese-extra hyvä vaihtoehto vai ei. Tuossa nyt kuitenkin jotain tietoa, jos siitä mitään apua on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      261
      14286
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      63
      7255
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      207
      7048
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      42
      5064
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      112
      4846
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4694
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      85
      4444
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4391
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4142
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3938
    Aihe