Kreikka, Irlanti ja nyt viimeisenä Portugal on ilmoittautunut hakijaksi EU-tuen saajaksi. Vaalitauolla olevan hallituksemme vastuuhenkilöt olivat tästä jo tietoisia.
Suomen osuudeksi kaavailtiin n.1.2 mrd € Se reaalisoituu seuraavan hallituksen aikana ja useissa maksuerissä pitemmällä aikavälillä.
Kreikka on kai jo hattu kourassa seuraavaa lainanlyhennystä varten. Ovathan nämä huolestuttavia uutisia monien kansalaisten mielestä.
Taloustoimittaja ennakoi kuitenkin, ettei lisää 'avustettavia' maita olisi kuitenkaan näkyvissä. Paniikkinappulaa on kuitenkin ennenaikaista painaa.
Suomen valtiolla on myös saatavia 63 miljardin verran velkojen katteeksi. Valtion velka lienee jotain 87 mrd:n luokkaa.
Jotenkin 'rouheaa' tietää, että Suomi on EU-alueen maiden joukossa vielä näillä näkymin kärkiluokkaa taloutensa suhteen
EU:n rahoitusvaikeuksissaan umpikujaan joutuneet maat.
7
75
Vastaukset
- SOINI JOHTOON
ME emme tahdo rahottaa eteläeurooppaa, ANTAA KAATUA, ME nousemme omalla sinnikyydellä taas Kataisen ja Kiviniemen järjestämästä kaaoksesta Kataisen UHKAILUISTA huolimatta !
Katainen ja Kiviniemi oikeuteen suomen saattamisesta kurjuuteen !
TIMO SOINI suomen JOHTOON !
Kataisen FANTTASIA maalima EI sovi suomelle !Toki Timo Soini tietää, ettei hänellä 'vastarannankiiskenä' ole Suomelle muuta annettavaa kuin yltiömäinen populisminsa.
Sillä ei nyky maailman tosimenossa pitkälle pötkitä. PS-kannatus osoittaa tietenkin sen, että kansalaisilla on paljon protestimieltä.
Vaikka äänestäisin mieluummin nukkuvia kuin kok ehdokasta, on rehellisyyden nimissä sanottava, että on niillä valtiontalouden hoito-osaamista.
Pessimistinä sanon; nämäkään tulevat eduskuntavaalit eivät muuta EU:n nykytilannetta tuskin piirunkaan vertaa.
Mutta toivohan se on joka elähdyttää. Huippukorkea äänestys% olisi enemmän kuin toivottavaa. Äänestäkää kansalaiset!
- jolo-lodi
No niin eihän meillä ole mitään hätää kun näin viisas ""soini johtoon"" kirjoittaja,
voi armoton jos soini on samanlainen viisas, kyllä Suomelle käy kalpaten. - Tuliska
Eivät pyynnöt tähän jää, lisää on tulossa, se on varma. Huomaavat toisetkin maat pyynti kannattaa. Onhan paljon tavallisia ihmisiä jotka on avuliaita oman köyhtymisensä kustannuksella. Varakkaiden mielestä on hyvä puhua, kyllä suomi kantaa vastuuta. Katainen ja kumppanit ovat siis suomi. Koko kansa on Suomi, mutta siltähän ei kysytä.
Hyvin toimeen tulevat varakkaat käyvät mielellään tavallisen pientulosen pussilla. Siitä on varaa jaella tukia, kun ei omaa tarvi esiin ottaa.
Mitä sitten jos ei maksua tuukkaan takaisin, maksavatko varakkaat sitten omastaan. - .
Katainen on surkeuden surkeus suomen kansan johtoon, nyt olemme jo kusessa, seuraavaksi hukumme lopullisesti, Katainen meinaa varmaan koko euroopan yksi suomen kansalla pelastaa, tosi typerä yritys !!!
Tämäkin klo 19.55 viesti osoittaa, ettei media ole tarpeeksi tiedottanut kansalaisille nykytilannetta kuin vain pintapuolisesti. Kansalaiset ovat aidosti huolissaan.
Kuitenkin mediaa seuranneet ovat nähneet selkeät numerot valtion kassavarannoista - Suomi selviää, sikäli kun Italia ei romahda autettavien joukkoon.
Tätä Soini on on jo tietenkin markkinoinut "melko varmana" tietona.
Kattellaan, seuraillaan tilannetta rauhallisina. Tosiasiassa Suomella ei ole 'paskankaan hätää'.
- .
Kuinka niin, perustele tarkasti ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1812658Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2301457Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus841330- 801225
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401206Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1401106Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin111032Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze116920Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen
Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.35914Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät78820