..Mikä on tämä -ra oikeudenkäynti jupakka täällä?Käsitykseni mukaan nimimerkki - ra.oli maksanut kaupassa ostoksensa kassalla ja sen jälkeen kauppias raahasi väkivalloin hänet kylmiöön syyttäen häntä myymälävarkaudesta
Mikä
?0?
118147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 118
Vanhimmat
Ei kannata uskoa täällä kaikkea mitä lukee.
-ra otettiin kaupassa kiinni näpistyksestä, siitä koko show sai alkunsa.
Eikä kauppias ole kajonnut millään tavalla -raan.
Luuletko jotta lääkäri kirjottaisi niin raskaan pahoinpitely yodistuksen,ellei jälkiä käsissäni lolisi nähnyt.Ne oli tullut siitä kun kauppias väänsi käteni seläntaakse ja rynttäsi kylmäkaapin kulmaa vasten.Mikäli olisin varastanut jotakin olisin saanut sakot,ja poliisi kuulustelun.Nyt äijä on laittanut myyjän syypääksi.Ainutkaan eukko ei minulta kättä vääntäisi selän taakse.
-ra, uskon sinua, olen opiskelija oikeustieteellisestä tiedekunnasta.
Kerro nyt meille,miten se tapahtui?
-Olit kaupassa,maksoit osoksesi kassalle.Sait kuitin ostoksistasi.
-Kauppias tuli ja vei sinut väkisellä kylmähuoneeseen.-
-Olit kylmähuoneessa 4.tuntia.
-Poliisit tuli ja vei sinut kotiin.
Miksi olit niin kauan kylmähuoneessa,miksi et tullut sieltä pois?
Siellähän kävi henkilökunta tupakalla,ei kai ovi ollut lukittuna?
Miksi et soittanut poliisille,eihän kukaan vienyt sinulta kännykkää.
Miksi kukaan ei tullut auttamaan,kai moni näki että sinua pahoinpideltiin?
Miksi poliisi ei antanut sinulle ostoksiasi ja 60e.rahaa samalla,kun haki sinut pois?
Kerro ymmärrettävästi niin asiasta ei enää kukaan kysy.
Älä puhu sontaa.Lääkäri ja poliisit ovat nähmeet mustelmat jotka ovat tulleet kovasta puristuksesta.En mä nyt niin dorka ole jotta tuollaista valehtekisin,Saisin syytteen kunnianloukkaukdesta mikäli asia ei olisi totta.Mistäs muuten sinä tietäisit mitä siellä on tapahtunut.Maksettu kuitti on myyjällä ja kauppiaalla tavarat,
No niin kun tuo joku tummanainen oli helmataskuihin tunkenut kuusi lohta ja neljä proileria sekä muutaman viinipullon niin kauppias oli havainnut kun raskaat korvakullat heilahdelleet oudosti ja aito Kameekoru ollut vinossa röijjyn rinnuksilla,no kyllähän ei kummonenkaan kioskinpitäjä voi olla huomioimatta moista etikettivirhettä ja siitä tämä skandaali alkunsa sai ja jopa itse AA on ottanut tämän vuosisadan suurimman rikoksen puolustaakseen,ja hän ei yleensä ota pikkujuttuja käsiteltäväkseensä..
Tuksu ja Arto saa toilailla nyt ilman median suomaa huomiota,kun tämä ylittää koko uutiskynnyksen.
Tosi on ei muuta kuin seika paikalle kuvaajiensa kanssa niin saadaan tosi iso sensaatio mediaan.
Ja syöpäpotilaat nostetaan kuin kissa pöydälle.
Rumakin muuttuu kauniiksi kun vain silmä tottuu.
Jaaha,että silleen.
-Ra näpistelee kaupasta jotain tai sitten ei näpistä, kuitenkin hän saa kauppiaan kimppuunsa, myyjätär pahoinpitelee,vie väkivalloin kylmähuoneeseen ,-ra. istuu tunteja kylmähuoneessa,poliisi tulee ja vie -ra:n kotiin .
kauppias pitää ruoka kassin,syöttää -ra:n ruuat perheelleen, ja pitää 60 egeä - ra:n rahoja.
ra- vie asian oikeuteen saa Suomen tunnetuimman lakimiehen puolustukseensa.
Tälläinen stoori täällä on ollut kai kuukauden ajan tärkeimpänä puheenaiheena palstalla;)
Hölyn pölyä. Kukaan vie ketään ilman aihetta. Jos kauppias on ottanut kiinni, niin varmasti on ollut aihetta. On ollut syytä epäillä, ja kun -ra ei ole ollut yhteistyöhaluinen, niin on joutunut odottamaan polisiien paikalle tuloa. Stoorihan on tuuttu.
Ja sitten huudellaan isolla äänellä miten sitä otetaan huippu juristi asiaa hoitamaan. Jotenkin vain haiskahtaa..... ei kait vaan ole niitä .... kenenkähn kustannuksella? Juttu on niin läpinäkyvä että!
Mikäli saat vastaavan pahoinpitelyn,kirjoitan jotta valehtelet,ja toivon jotta saisit samanlaisen kokemuksen.
Kuulehan -ra, eikö olis jo aika lopettaa, olet saamassa 3 eri syytettä tosta "kauppajupakasta", sinuna en hankkis niitä enempää.
Kyse oli näpistyksestä, ja myymälässä toimittiin normaaliin tapaan kiinniottotilanteessa. Kauppias ei ole käynyt kiinni -raan, mikä kävi ilmi poliisin tarkastamista valvontanauhoista.
-ra on syylistynyt mm. kunnianloukkaukseen mistä vastaa aikanaan.
Se on helppo kirjoitella tänne nimettömänä kun luulee ettei joudu vastuuseen kirjoituksistaan, mutta nyt kävi toisin.
Jassoo,,-ra,älä enää näpistele kaupoissa niin et joudu vaikeuksiin:))
Just eipä niin,kun sinun omaisesi tapetaan niin mitäs siitä itsehän kerjäsi kohtalonsa.Eikä kukaan pahoinpidellyt,taisit olla sinä itse joka surmasi.Video nauhasta näkyy kun paksu lyhyt äijä vääntää kättä ja työntää hyllyä päin.Täytyisi olla transu mikäli miehestä muuttuu naiseksi.
Eipä ole näpistelystä.muuten poliisit olisivat heti antaneet sakot,eivät vieneet kotiin.
Oletko totuudentorvi täysin varma tuosta asiasta, mistä edes tiedät, mitä tapahtui?
Olen täysin varma, ja vastaan kirjoituksistani myös.
Tiedän koska otin kauppiaaseen yhteyttä, hän oli kyllä jo tietoinen näistä kirjoituksista täällä.
Miten sait yhteyden kauppiaaseen ja mitkä oli hänen kantansa kyseisessä asiassa?
Kumpi kerrtoo satuja, niminerkki -ra vai kauppias?
Kerro tarkemmin asiasta.
Oliko kauppa Kannelmäessä Sitra kadulla?
En ole teille sen enempää tilivelvollinen kuin kauppiaskaan.
Kauppiaaseen sain yhteyden nimen perusteella mikä oli eilen täällä.
Ei tarvinnut muuta kun googlettaa kauppiaan ja kaupan nimi, niin helppoa se on.
Sori,en tiennyt että kauppiaan nimim on ollut eilen palstalla..en lukenut eilen .
Minä taas tiedän, että poliisi saa kaksi erilaista kertomusta, näin on yleensä. Oikeus siis ratkaisee, hyvä niin.
Ettei totuus unohtuisi, niin meille opetettiin oikiksessa, että pitää olla omin silmin nähnyt, omin korvin kuullut, muutoin todistus/lausunto on arvoton.
En nähnyt itse, enkä ole menossa todistamaan mihinkään.
Ehkäpä -ra osaa kertoa asiasta tarkemmin?
Kauppias kertoi sinulle oman näkemyksensä asiasta,-ra:lla saattaa olla eri näkemys,kai kaupassa on ollut henkilöitä,jotka ovat nähneet tapauksen ja voivat olla todistajina.
Kauppias väitti naismyyjän vääntäneen kätensä ja sitten mukamas kaaduimme hyllyjä päin.Raukka äijä olisi pitäytynyt totuudessa,miten mies,voi kesken kaiken vaihtua naiseksi?Äijä haluaa pestä itsensä pois omista möhläyksistä.Poliisikin sanoi jotta älä kirjoita nettiin kun kauppias on loukkaantunut.Varmasti kirjoitan se äijä ei itseään siitä jupakasta pese pois.Jos olisin näpistänyt olisin saanut sakot ,vaan enpä saanut,veivät vielä kotiin asti.Kauppias näpisti jo maksamani ruoan.on varmasti myynyt toisille tai syönyt itse.
Miksi kauppias väitti että naismyyjä oli vääntänyt kätensä?
Puhuitko nyt ittes pussiin taas kerran?
Miten poliisit sano sulle että älä kirjoita nettiin kun kauppias on loukkaantunut?
Oliko ne selvännäkijöitä ja ties että tuut kertomaan nettiin tapauksesta?
mistä se poliisi tietää että kirjoitat täällä kaikki asias?koko tää sun juttu on taas ihan omaa luokkansa ja oot kesinyt tänkin.lopeta valehtelimen,oot äiti teiniikäiselle tytölle,jos oot,niin silloin pitäs olla esimerkinä nuorelle,eikös vain.mitä venhemat edellä sitä lapset perässä,ootko koskaan kuullut?
Et kai sä oikeesti usko että -ralla on lapsia :D
on sillä,mutta on huostaan otettu.eikä nyt pääse edes viikonloppusin sen luokse,kun se sekoilee täällä,tai ei halua tulla.
Siksi jottei itse saa syytettä.ja maine mene.
Sinä se jaksat. Kerroppa -ra, minkä takia et ottanut poliisien aikana tota asiaa esille?
JOS kauppias olis vienyt sun ruuat mitkä olit jo maksanut ja mistä varmasti oli kuittikin
niin etkö silloin olisi saanut ruokasi takaisin?
Älä viitsi jatkaa, olet epäuskottava.
Annoin kuitin vartiossa olevalle myyjälle.Poliisille näytin pahoinpitely jäljet,he sanoivat jotta ovat pahoillaan että tuollaisakin sattuu.Mikäli olisin näpistänyt olisi varmasti saanut sakot.En saanut ja veivät kotiin asti,Oli siellä monta ihmistä jotka näkivät tapahtuman.Tervemenoa Sitratorin kauppaan saatte sieltä ykkösluokan palvelua.Opetelkaa ensin itsepuolustus laji.Niinhän minun olisi pitänyt saada ruoat jotka olin maksanut,Poliisit halusivat ulos maijaan ja kuukustelivat siellä.Äijä luulee ettei raastupaan joudu kun yrittää syyt pistää myyjäbsä päälle.Tosi rohkea ja rehellinen kauppias.Olisipa joka kaupassa samanlaista kohtelua jotta saisi suoraan mennä lääkärille.Luuletko ettei lääkärintodistus paina mitään,kun käsivarressa 10cm, mittainen mustelma,ja ranteessa sormien jäljet?
Varmasti saadaan hyvää kohtelua, siitä ei ole epäilystäkään, mut eri asia on niillä, joilla on näpistelyrekisteri. Ei kenenkään kauppiaan ole velvollisuus edes päästää kauppaansa näpistelijöitä.
-ra, tuo lääkärintodistus on painava todiste. Älä epäile muuta, täällä kirjoitellaan kaikenlaista, mutta sinä olet uhri.
IRA LAKKAA TOIVOMASTA MUILLE PAHAA JOKA PÄIVÄ! aihe on aina eri,mutta näin teet joka päivä.olet itse valehdellut niin paljon ja kirjoittanut paskaa täällä,että kukaan ei usko juttujasi enään.olen ihan varma että jotain teit kaupassa,mja nyt oot vielä mennyt kirjoittaan kauppiaan nimen kaikkien luettavaksi,käskikö sun asianajaja niin tehdä?
munasit taas kerran itsesi tosi pahasti.oot kertonut että oot aikaisemnkin ollut raastuvassa,kun tappelit jonkun "ämmän" ja sait siitä roimat sakot mitä vieläkin makselet,etkö koskaan opi?tai mitä rahalla sulle on väliä,kun yhteiskunta maksaa sun kaikki toilaukset ja menot,niinsillonhan sitä voi tehdä ihan mitä vaan kun ei oo omasta pussista pois.
oot tän palstan HÄPEÄPILKKU,lopeta noi tyhmät juttusi täällä,palsta on tarkoitettu SYÖPÄPOTILAILLE.
Häpeäpilkulle jättäisit kirjoittamasta valehtelijaksi,kun mitään et tiedä.Miksen saisi kirjoittaa kauppiaan nimea,ei ole laissa kielletty.Sinä se paskaa jauhat jos mielesi pahoitit heippaa muille palstoille,ei täällä pakko ole hengailla.Sory vaan yhteiskunta ei maksa mitään vaan minä maksan.Sen ämmän voisin käräjille kutsua kunnianloukkauksista,mutten jaksa.Paskaa kun ronkki se alkaa haisemaan.Olen sen verran siitä eukosta jotta koston on saanut jo onneksi.kävisi vielä pahemmin niin oltaisiin tasoissa.
On se todistus senverran raskas.Lääkäri kirjoitti jotta olisin voinut henkeni menettää ko.tilanteessa.Minulla on Marevan lääkitys,jossa vuotavat haavat eivät hyydy.Samoin jouduin käyttämään jo siellä kaupassaNitroa kun alkoi rinnasta puristamaan.pappi sai nähdä minut liukuovien välistä,ja sanoi jotta näytin tosi heikolta.Ei mene kauppiaan puppu jutut uskottavaksi.Ukko ressu käski alaisensa naisen ottamaan syyt niskoilleen.Todellinen ritari.
juttu edistyy,veri lensi kylmiössä.pappi sitä katseli,mutta ei tehnyt mitään!olisit voinnut KUOLLA,kamalaa!ja tottakai Sinä saat kirjoittaa täällä kenen nimiä haluat,toope.mitä seuraavaksi?
No nyt niitä on jo haavojakin. Mustelmathan olet voinut puristella vaikka itsekkin. Niitä kun marevanpotilaille tulee omia aikojaankin, ilman että kukaan niitä edes puristeleekaan, joten ihmekkös se olisi, jos olisit itse vähän puristellut, että saat niitä mustelmia. Olihan sinulla aikaa siellä kehumaisi "kylmiössä". Haluaisinkin nähdä, millainen on sellainen kylmiö, johon yksi eukko istutetaan? Moiseen juttuun en usko alkuunkaan, sillä sehän on jo lain "terveysviranomaisten valvonnan" mukaan kielletty asiakkaiden pääsy elintarvikkeiden kylmätilaan.
Niin, ja olitko kieltäytynyt yhteistystä? Jos sinua on pyydetty tarkastukseen, aloitko venkuroimaan ja rähjäämään? Jos on yhteystyökykyinen, en usko minkäänlaista konfliktia syntyvän. Niin tai onko sinulla ennestään jo tuossa kaupassa näpistyshistoriaa? Jos on, sitäkin suuremmalla syyllä Sinun kuuluisi olla erittäin yhteistyökykyinen.
Puutunpa peliin, eli kauppiaalla ei ole oikeutta käydä käsiksi, eikä edes vaatia näyttämään tavaroita, tuo kuuluu poliisille. Sanokaa mitä luulette tietävänne, minä tunnen lain.
Jos kauppa on palkannut vartijan tai myymäläetsivän. En tunne lakia, mutta kuitenkin vartija tarkistaa ostoskassin sisällön.
-ra on tainnut mainita vartijan.
Ainakin on selvä juttu, että -ra vastaa kunnialoukkauksesta kauppiaalle sanomisensa ja myös tässä palstassa kirjoituksensa.
Ei, vartijalla ei ole poliisin oikeuksia eikä lupaa, ellei asiakas lupaa anna. Tuota ei yksikään tiennyt.
Vartija ei voi tarkastaa asiakkaan ostoksia, ellei asiakas siihen suostu, kaikki eivät suostu.
Ei vartija aina ola vailla poliisin oikeuksia. Onhan poliiseita vartijoinakin.
Tuohon ei -ra vastaa, kun taisi käyttäytyä juri noin, joka provosoi nimenomaan ko. tilanteeseen.
Joo, onhan Kotikadullakin poliisi, joka on myös vartija. Tosi asiassa, -ra joutui rikoksen uhriksi. Hän on myös heikompi osapuoli.
Ensin vartioi kauppias,sitten muutama naismyylä.
Jos olit antanut aihetta siihen, pakkohan sinua silloin oli vartioida. Etkö suosiolla suostunut yhteistyöhön?
Vuotiko sun mustelmat pahasti?
Vuoti käsivarresta ja ranteesta.Mustelma 10nm./5cm.Käsivarressa ja ranteessa.
-ra, mustelmat ei vuoda!
Mustelmat ovat verevpurkaujsia ihon alla.Siitä tulee mustelmat
En tunne kovin hyvin ko.lääkettä, mutta eräs ystäväni käyttää sitä. Kertoi, että haavoja täytyy hoitaa oikeaoppisesti. Mustelma tulee helposti. Se ei vuoda. Vain haavat vuotavat verta. Huonosti hoidettuun haavaan tulee märkää.
-ra ei siis noudattanut oikeaoppisesti ohjeita haavojen hoitamisessa, kun on Marevan-lääkityksessä. INR-arvo tahtoo heitellä pahasti, siis tarkoittaa myöskin, ettei hän noudattanut ohjeita!
Mustelma on verenpurkauma ihon alla, kuten -ra sanoikin. Esim kaatuminen verenohennuslääkkeitä syövällä saattaa aihuttaa suuuret verenpurkaumat, jotka laskevat jopa hemoglobiinia.
Verenpurkauma=hematooma
1.tylpän vamman aiheuttama sisäinen verenvuoto. Vamma-alueelle syntyy verihyytymä ja ihon läpi nähdään mustelma, joka vaihtaa väriään tummanpunaisesta sinertävään ja kellertävään.
että Lusiina on asiantuntija! Kirjoittaja varmaan tarkoitti, että mustelman verenvuoto ei näy päältä.
Neuvo sitten, miten hoidetaan haava jos on Marevaa käyttävä?
Minä en ole haava-hoitaja. Tiedän vain jotta jos on Marevanin syöjä, verenvuotoriski on suurempi kuin ei Marevania syövällä.Täällähän joku tuntui tietävän Marevania syövän haavahoiito-ohjeet, miä en siihen mitään erityisiä ohjeita tiedä.
Marevania 7 vuotta syöty, ja mitä haavanhoitoon tulee, ei siinä ole sen kummempaa, kuin että jos INR on liian korkea, vuotavat vähän kauemmin. Mutta ei se haavainfektiota aiheuta. Syy silloin on jossain muussa, jos haavat infektoituvat. Yksikään haava ei ole tällä 7 vuoden aikana infektoitunut, mutta on kyllä labran neulanreikä äitynyt vuotamaan, niin että koko talvitakin hiha oli verestä läpimärkä.
Sitten soittivatkin, että äkkiä sairaalaan, sillä INR oli pompannut 7:ään. Mutta tämä tapahtui poikkeuksellisessa tilanteessa. Olin päivän matkustanut, ajanut autolla, ja kun olen erityisruokavaliolainen muutenkin, söin vaan ajaessani eväitä koska missään valmiissa ruokapaikassa ei ole minulle sopivaa erityisruokaa. Ja syöminen oli vähän niin ja näin, ja liian pitkiä taukoja oli, joten INR nosuee paastotilanteessa myös.
Juuri näin on, marevanin syönti ei aiheuta mitään erityisohjeita normaaliin haavahoitoon kuin että vuotoriski on suurempi. Kiva kun kerroit oman kokemuksesi käyttäjän ominaisuudessa.
Lusiina,-ra ja oikis on 1 ja sama henkilö.
Huomatkaa kiivaamissa ketjuissa millon alkaa kynät sauhuumaan.
-ra onhan sun puolustettava ittees ei sitä ainakaan täällä kukaan muu tee ;D
Oolallaa, nyt taitaa jollain pukata luulotautia päälle. Minä tietty saatan kirjottaa muillahi nikeillä (joka palstalle oma nikki ;-) ), mutta en ole oikkis enkä -ra kaan joten: :-)
Enkä minä terveydenhuollon ammattilainen, kuten Lusiina4. Nautin tästä opiskelijaelämästä, seuraamme palstaa...
TämäKIN palsta lienee teille oiva harjoittelupaikka tulevaa ammattia varten, vai mitä Oikis?
Täsmälleen kuten kirjoitat, täällä tulee esiin ihmisen raadollisuus mitä karmeimmalla tavalla. Olette siis oivallista materiaalia, vaikka väikkäriä varten,
:-). Mikä' voisi olla väikkärin aihe?
En todellakaan käytä muita nikkejä, -ran tapausta seuraamme opiskelijatovereiden kanssa täällä osakuntajuhlissa, minne sinulla ei olisi asiaaa.
Nii ja vielä et en malta olla kommentoimatta noita teidän osakuntajuhlia: aika tylsät bileet jos siellä pitää käsitellä -ra:n juttua :-). Mut jos viihytte hyvä niin :-))
Oho, ilmoitus on vastaanotettu.
Jos lakimiehiksi opiskelevat seuraavat tätä palstaa. Lakimiehet eivät tunne syvältä syöpäpotilaiden elämää. Harmi, että tämä menee todella liian pitkälle! Todella iso :(!
Mielenkiintoinen tuo sinun kommenttisi. Minusta taas tuntuu että mahdolliset lain edustajien palstanseuraajat eivät niinkään ole kiinnostunteita syöpäpotilaista ja heidän sairaudestaan vaan tästä "oheismateriaalista" mitä tälläkin palstalla liikkuu. Minusta on hyvä jos ja kun näillä palstoillakin lakia valvotaan kuten muuallakin yhteiskunnassa ;-).
Niin omituista videonauhalta näkyy kun lyhyt pukkea mies vääntää kättäni ja työntää kylmätiskiä vasten.Kuulusteluissa mies oli kertonut pahoinpitelijän olleen naisen ja vielä hänen nimensäkkin.Ressukka yrittää pötkiä piiloon naisen selän taakse.Ruoat jotka olin maksanut jäi kauppaan,ja rahat.Tämän on niin raskasta.kun ruvetaan valehtelemaan,mutta eiköhän asia oikene.
No sehän on ihan sama mitä täällä höpötetään. Sinä ja muut paikalla olleet tiedätte mitä siellä todella tapahtui. Ei kannata provosoitua näistä kirjoituksista täällä. Toivotaan vaan jotta oikeus voittaa.
Ihana aurinkoinen aamu. Laitan tänään Mustasilmäsusannaa idätyslaatikoihin ja vein viimeisiä lyhtyjä pois kuistilta. Tästä se kevät alkaa :-).
Lusina, oikis ja -ra = KARHUKOPLA
(Heittäidyin vaan näiden kirjoitusten tasolle)
Kernaasti oisin mutta kun ei ole koulutusta, eikä tämänikäistä enää edes oteta, siis koulutukseen
Sinulta sujuu aika hyvin tuo "heittäytyminen" :-)))). Kokeileppa joskus heittäytyä fiksuksi ja ymmärtäväiseksi ja tarvittaessa puolueettomaksi.
Heippa lähden nuorimmaiseni kanssa Jumalanpalvelukseen.
Oih ja voi, en millään kykene semmoseen.
Nii, kaikkeen ei voi kyetä :-). Mut kelpaat silti, tuollaisena kuin olet.
Jätä kolehtihaavi rauhaan :D
En toki jätä,ja tytärkin jätti kolehdin,menevät hyvään tarkoitukseen.Jumalan palvelukseen en olisi mennyt mikäli pahoinpitely juttu ei olisi totta-Jumala tietää ja näkee kaiken.Jokainen saa ansionsa mukaan.
-ra, huomaathan että muutama kirjoittaja aivan tahallaan ärsyttää, kirjoitathan sitten, mikä oli oikeudenkäynnin tulos. Paha saa aina palkkansa, näin se menee.
Pahanolonsa purkaa minulle,ja hakevat riitakaveria.Jätän ne omaan arvoonsa.Valehtelija sanan olen saanut jo vissiin 100 kertaa,kun muuta eivät keksi,jotta puolustaisin itseäni.Lähden nuorimmaisen kanssa ulos,kun on noin jieno ilma.Hyvät päivän jatkot kaikille.
Eikö olekin kumma kun tisten kiusaaminen saa noillekin hymyn kasvoille. kai sitä joku tunteeitse olevansa parempi kun härnää muita.
Mekin kävimme lenkillä. Kevyttoppapuku on jo liikkaa, huh huh.
Mahtavatko edes olla tietoisia ihmisen psykologiasta ja käyttäytymisestä, tuskin. Tasapainoinen ihminen hyväksyy itsensä sekä muut, hänellä ei ole tarvetta toisen ihmisen loukkaamiseen tai riidan haastamiseen. Tasapainoinen antaa kaikkien kukkien kukkia, muttei myöskään hyväksy huonoa käytöstä, ei keneltäkään, vaan puolustaa omaa koskemattomuuttaan.
Viisaasti kirjoitettu...................................
-raahan on yritetty auttaa täällä.hän tarvitsee jonkun joka on ammattilainen kenelle kertoa ja jutella näistä asioistaan,eikä kirjoitella niitä tänne.ei syöpäpotilaat jaksa mitä vain,hoidot ovat rankkoja,eikä kukaan niitä hymyhuulilla läpi käy.ja kun tulee tänne palstalle,niin mitä kaikkea sitä joutuu lukemaan?ei ainakaan mitään syöpään liityvää,kun palstaa halitsee tämä tietty ihminen ja ikävillä tarinoilaan karkoitaa pois apua tarvitsevat.jopa kehoittaa syöpäpotilaita menemään muualle.onko tämä oikein?l
-ra ei riitele täällä yksin ja kyllä täällä saa osansa näistä törkeyksistä moni muukin kuin -ra. Että turha -raa ykin syyllistää palstan huonosta hengestä. Jokainenhan päättää itse mitä kirjoittaa, jonkun häätäminen palstalta ei ole ratkaisu mihinkään.
lusiina4, tämän -ran kiusaaja kirjoittaa useassa ketjussa, aina viestin aihe on sama, koskien -raa. Hänet tunnistaa aina.
Näinpä, kirjoitustyyli näyttää samalta. Kokeekohan hän itse olevansa jollain tapaa parempi kun saa mollattua -ra:n? Siis -ra:n haukkuiminen ja herjaaminen on alhaisen itsetunnon pönkityskeino? Kun herjaa toista, omanarvontunto nousee, kokee itse olevansa jollain tapaa parempi. Ei taida ymmärtää että joku näkee et mistä ip-osoitteesta kaikki viestit tulevat ja siitä saattaa olla seuraamuksia hänelle. Lyhytnäköistä touhua.
Saman asian olen huomannut jo pitkän aikaa,sama eukko mollaa koko ajan.Taitaa oma elämä olla ihan perseestä ja purkaa turhautumia tänne. joko minulle tai Lusiinalle.Pitää paikkansa jotta nainen on susi toiselle naiselle ainekin tässä tapauksessa.Käännyppä psykiatrin puoleen ja kerro jotta olet vihaa täynnä ja purat ne joka päivä netissä.
-ra sun kynästä toi kuulostaa lähinnä koomiselta :D
Voi olla mutten kenenkään variksen anna hyppiä silmille,hakisi itselleen apua ilkeyteensä.Ei osaa kun vittuilla mitään muuta asiaa ei hänellä tänne olekkaan.Onneksi ei tuollaisia tunne luojan kiitos.Tukehtuisi paskanjauhamiseensa.
Palataan asiaan kun ollaan raastuvassa käyty.Kauppias oli sanonut poliisille etten saa tänne kirjoittaa,jokainen saa.
Jokainen saa kirjottaa tänne ja jokainen vastaa itse kirjotuksistaan.
Heh, kauppias sanoo poliisille ettei syöpäpalstalle saa kirjoittaa: lukeeko kauppias tätä palstaa,onko hän syöpäpotilas?
Miksi ihmeessä hän poliisin kautta ilmoittaa sinulle tuollainen asian? ..ja miksi kappias ei halua,että kirjoitat tänne??Aika monimutkainen juonenkuvio,sano muuta.Täytys ehkä lukea kaikki viestit,luin vain pari tämän illan uutuutta tästä ketjusta ,liian pitkiä ketjuja kahlata kokonaisuudessaan läpi.
Ylläpito voisi poistaa koko ketjun, täällä ei ole mitään oikeeta asiaa.
Lukijoita ja kirjottajia kyllä käy eikä kellään ole mitään kerrottavaa.
Tuolla on uus ketju missä kysellään ihmisten kuulumisia/vointia, vastauksia tasan nolla. Kauppias on polttava aihe nyt täällä.
Mitähän mahtaa kauppias itse ajatella kun lukee tätä ketjua, nukkuukohan hän hyvin?
Keksitään uusi aihe?
..miksi ei ' totuuden torvi' itse osallistu siihen ketjuun missä kysellään kuulumisia / vointia?
Miksi ' totuuden torvi ' kirjoittaa tähän ketjuun jos hänellä ei ole mitään asiaa /kerrottavaa..
Siellä kyseltiin tiettyjen ihmisten vointia, ei minun.
Olihan mulla kerrottavaa/asiaa, kerroinhan totuuden tosta kauppajupakasta.
Oisko siksi kun hän on itse kirjoittanut sen kuulumisia/vointia aloituksen ;-), vähän tunnostaa sille ;-)
Väärin : )
Juksutatko :-) ?
Uups, nyt siellä joku siihen viestiin liittyen teki uuden aloituksen :-)
Jaaha,sanooko lusiinan vaisto taas niin.... Muista, että se on ennenkin ollut väärässä...
Missä muka?
---muistele miten jyrkästi olit sitä mieltä,ettei Lysu3.ole Raspikurkun leski---
- Anteeksi,lysu10,menee sekaisin kun sinä olet välillä lusiina 3 tai lusiina 4..
No näinpä, enkä kyllä ole vakuuttunut edelleenkään. siitä minulla kuitenkaan ei ole enempää sanottavaa kuin mitä olen tähän asti sanonut. Miksi Lysu10 on yhtäkkiä Lysu3???
Juu näinpä;-), sekaisinhan se menee :-))
..toivottavasti Raspiksen leski,nimimerkki Lysu 10.ei lue sinun viestiäsi,tiedätkö että syöpää sairastava on herkkä mieleltään,haluat tieten tahtoen pahoittaa hänen mielensä:(((
Kuten sanoin, minulla ei ole siihen asiaan mitään lisättävää. Kaiken olen jo sanonut. Mutta nyt: hyvejä öitä!
LUSIINA 4.on puhunut ja seurakunta vaietkoon.
Häh, sypää sairastava on herkkä mieleltään. Missä niin sanotaan, ei ainakaan mikään tyhjentävä totuus ole tuo väittämä.
En yleistä enkä tiedä miten sinun kohdallasi, mutta ainakin minun mielialani on aiempaa herkempi ,kun sairastan syöpää ja käyn hoidoissa.
Muistelin itsekin Lusiina3, nyttemmin Lusiina4 sanoneen epäilleensä. Vakuutuin Lusy10 aitoudesta, kun hän tiesi kertoa eräälle sp-potilaalle puolisonsa eräästä jutusta,joka ei näkynyt tässä palstassa puolison eläessä.
Olen tänä iltana seurannut tätä palstaa. Aivan niin, Lusiina4 on todella ahkera kommentoimaan.Hän on vieraillut aiemmin parisen vuotta sitten tässä palstassa, muistaakseni Voimapostia-nimimerkillä. Yhä kirjoitukset ovat samantapaisia. Hänen erinomainen asiatietonsa on vahvoilla etenkin keuhkosairauteen liittyvää, mikä näkyi muutama päivä sitten liittyen Bicap-juttuun tässä palstassa.
Jotenkin minua askarruttaa, onkohan hän itse tehnyt ko.aloituksen?
Älkää välittäkö tästä kirjoituksestani, asialliset syöpäpotilaat!
Käsi sydämellä voin vannoa: en ole tehnyt.
En kieltänyt ketään puhumasta vaan lopetin itse aiheesta puhumisen, koksa siihen minulla ei ole mitään uutta lisättävää.
No seitsemäs syto on edessä ylihuomenna, mutta mitään herkistelyä ei ole ilmennyt koko aikana.