Nyt olisi hakusessa omakotitalo tontti Oulun seudulta. Esim oulu,oulunsalo,kempele,kiiminki,liminka ja miksei joka haukipudas/kello alueelta kunhan on vaan oulun puolella jokea.
Tarkoituksena olisi aloittaa rakentaminen loppukesästä/alkusyksystä.
Ja hakusessa olisi edullinen tontti, koska tontti budjetti ei ole iso. Joten yli 40 tonnin tontteja on turha tarjota.
Mahdolliset yhteyden otot ensin sähköpostiin jhakasalmi (ät) gmail piste com
Ostetaan tontti oulun läheltä
7
982
Vastaukset
- Tontin ostaja
Tuli näköjään hintavirhekkin viestiin, eli ei yli 30tonnin tontteja.
Ja edullisia vuokratonttejakin voidaan harkita. - 3 x Sijainti
Eräs ekonomi sanoi joskus, että "halpa tontti on huonoa matematiikkaa". Tällä hän tarkoitti, että halvalle paikalle rakennettu talo pysyykin halpana. Kysytyimmät asunnot sijaitsevat aina jossain muualla, kuin halpistontilla. Mitä enemmän asunnolle on kysyntää, sitä paremman hinnan siitä myydyssä saa. Ja sehän on turha kuvitelma, että "tässä asutaan sitten seuraavat 20 vuotta"! Kyllä nykyinen trendi on niin, että asunnossa kuin asunnossa asutaan 3 - 5 vuotta, ehkä jossain aivan unelmapaikassa 10 vuotta, ja sitten vaihtoon. Tietysti, jos halvalle tontille rakentaa mahdollisimman halvan talon, silloin siinä voi olla jotain järkeäkin (Älvsby,Design, tms.). Silti arvokkaammalle - tällä tarkoitan siis markkinahintaista, normihintaista - paikallekin rakennettuna em. talotyypit nostavat arvoaan paremmin pitkässäkin juoksussa. Joten: Sijoita mieluummin tonttiin 50 - 60 tonnia ja säästä vaikka erotus rakentamisessa, niin saat rahasi tuottamaan.
- Tontin ostaja
Tuo on kyllä ihan totta, mutta talopaketti on jo katottu ja kustannuslaskelmat on tehty, niin valitettavasti budjetti ei riitä ihan 50t tonttiin.
- 3 x Sijainti
Olet Onnenpekka, jos alle 30.000 € löydät mainitsemaltasi aluerajaukselta tontin, joka on kelvollinen rakentamiseen (No, ehkä Limingasta tai Varjakasta/ Salonpäästä)! Kyllähän sillä rahalla maata saa - pellon keskihinta Pohjois-Pohjanmaalla on n. 7.000 €/ ha ja nuorta kasvatusmetsää saa n. 2.000 - 3.000 €/ ha (puustosta riippuen). Vaikka tällaiselle paikalle saisitkin rakennusluvan, niin seuraavaksi tulee Megakustannuksia mm. näistä:
- tienteko €€€€€€€€€€
- vesi, viemäröinti, sähköt €€€€€€
- saviperäinen maa: paalutus, leveä anturaperustus €€€€€€
Eli: todennäköisesti "tontillesi" tulee jokatapauksessa helposti 50.000 hintaa. Kaikesta huolimatta, onnea etsintään! - tumek
Oulun kaupungin tontit maksaa n. 50€/m2, jos sattuu saamaan.
http://www.nettiasunto.com/oulu/39346 - oma lehmä ojassa
Katso nettiasunto/tontti
- Anonyymi
Olis mutta en myy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1361970
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1281625Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11506Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras881413- 321381
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1321204Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet501090- 241089
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221021- 50872